Velikonoce v České škole Madrid

S příchodem jara jsou neoddělitelně spojeny Velikonoce. Oslavu těchto svátků jsme nemohli vynechat ani v naší České škole Madrid. Hlavní město Španělska sice dělí od České republiky více než 2 000 kilometrů, ale díky šikovným učitelům, dětem a jejich příbuzným jsme dokázali i na tuto vzdálenost přenést alespoň část domoviny a tradičních českých Velikonoc až do Madridu.
Zatímco v České republice je nejdůležitějším dnem Velikonoc Pondělí velikonoční, ve Španělsku se slaví celých 7 dní, konkrétně se tomuto období říká Semana Santa (Svatý týden). Začíná první nedělí po prvním jarním úplňku (Květná neděle) a končí – na rozdíl od českých Velikonoc – Velikonoční nedělí. Každý den v tomto období, vyjma soboty, se v ulicích španělských měst a vesnic objevují tisíce procesí, tzv. bratrství (cofradías). Poutníci, tzv. nazarenos, procházející ulicemi jsou oděni do vysokých špičatých kápí, které jim zakrývají obličej. Tyto výjevy nápadně připomínají členy amerického Ku-klux-klanu, ale nemají s ním nic společného. Působivá jsou tato procesí především na jihu Španělska, ovšem i v Madridu je to úžasná podívaná.
Tradičním španělským velikonočním pokrmem je Roscón de Pascua, což je věnec nebo bochánek ze sladkého těsta, do kterého se vtlačují barvená vejce, uvařená natvrdo. Každý věnec obsahuje malého plastového panáčka. Ten, kdo jej najde ve svém kousku, bude mít štěstí. Dále si Španĕlé pochutnávají na torrijas. To je nakrájená veka, obalená ve vajíčku s cukrem, smažená ve velké spoustĕ oleje a nakonec ještĕ posypaná skořicí.
Velikonoce v České škole Madrid se již tradičně nesly v duchu velikonoční dílny. Učitelé připravili pro děti, které navštěvují českou školu ve španělské metropoli, řadu aktivit vážících se k těmto křesťanským svátkům. S pomocí svých příbuzných či učitelů se děti pustily do tradičního barvení vajíček, setí osení a také malování kuřátek a zajíčků. Nechybělo ani pletení pomlázky z čerstvého vrbového proutí. Vzduch přívětivé domácí atmosféry tu a tam prořízl ostrý řezaný zvuk klasické řehtačky. Slyšet byly i tradiční české velikonoční koledy.
K Velikonocům neodomyslitelně patří i spousta dobrot. Na velikonočním stole v České škole Madrid se objevil nespočet nejrůznějších lahůdek, které upekli příbuzní dětí a učitelský sbor. Ochutnat jsme mohli vynikající mrkvový koláč, skvělou velikonoční nádivku, tradiční mazanec, úžasný perník či výbornou tvarohovou buchtu. Překvapením byl pravý „uherák“. Všichni přítomní si nedělní odpoledne náramně užili a pocítili vůni českých Velikonoc i daleko od domova.
Napsal: Michal Čermák
How to contribute
The Czech Dialogue exists thanks to voluntary financial donations from people from all over the world.
Even you have the opportunity to contribute to its administration with any amount.
inzerce

Horálkovic rodina a zvířena II.
Autorka Eva Střížovská psala dosud hlavně o svém putování za krajany v zahraničí (pět knížek - Austrálie, Texas, Kalifornie atd.). Kromě toho uvedla v tiskový život poučné i zábavné publikace s názvem Český kalendář (22 ročníků).
Nyní vydává novou knížku. Je to druhý díl rodinné ságy prošpikované osobitým humorem. Knížka kromě rodinných příběhů zahrnuje i zkratkovité události doby od roku 1890 do současnosti.
Kromě mnoha černobílých fotografií v celé knize je několik barevných příloh a barevná obálka.
Cena brožované publikace je 200 Kč, v Evropě 10 EUR a v zámoří 10 USD i s leteckým poštovným.
Spřátelené instituce
- Anlet
- Beseda - Belgie
- Czechevents.net
- Czechfolks.com Plus
- Czechoslovakstalks.com
- Časopis Čechoaustralan
- Česká centra
- Česká škola bez hranic
- Český výrobek
- Demokratický klub
- Jana Garnsworthy DipTrans IoLET
- krajane.net
- Libri prohibiti
- Nový domov, Toronto
- Průvodce Rychnovem
- Rádio Perth
- Rádio Praha
- Velehrad