Alice Masaryková

(Narozena 1879, zemřela 1966)
Dcera prvního Československého prezidenta T. G. Masaryka a jeho ženy Ch. G. Masarykové.
Narodila se ve Vídni, ale od tří let věku vyrůstala v Praze.
Po maturitě v Praze na dívčí škole zvané Minerva začala studovat medicínu. Po roce studium přerušila, protože medicína neuspokojovala její potřebu pomáhat lidem.
Na filosofické fakultě Univerzity Karlovy absolvovala filosofii a sociologii. Svoje znalosti prohloubila na studijním pobytu v Chicagu, kde se zabývala především sociálními podmínkami přistěhovalců a poznala i moderní metody sociální práce.
Její pobyt v Americe byl do jisté míry i útěkem před vztahem k vídeňskému očnímu lékaři Froelichovi, který se neodvážila realizovat.
Po návratu ze Spojených států učila do roku 1910 nejprve na gymnáziu v Českých Budějovicích a potom na Minervě v Praze. U svých žákyň byla velmi oblíbená.
Významný byl také její podíl na vzniku sociologického semináře na Univerzitě v Praze. Stala se tam vedoucí sekce praktické sociologie a sociální práce. Iniciovala i první sociální výzkum v českých zemích.
Alice byla ze všech dětí rodiny Masarykovy duchovně nejblíže své matce a také sdílela její morální zásady a postoje. Její „dobročinnost srdce“ vytvořila odborný základ její sociální práci, které se prakticky věnovala celý život. Jak tomu občas bývá u dětí slavných lidí, příklad rodičů ji zavazoval, ale také svazoval a vedl až přehnané sebekritičnosti.
Po vzniku Československé republiky čekaly na Alici nejen nové úkoly, ale také povinnosti reprezentační. Za Slovensko byla povolána v roce 1920 do prvního parlamentu a v roce 1920 byla pověřena vedením Československého Červeného kříže.
Podstatný podíl měla i na přebudování Hradu na sídlo hlav demokratického státu. De facto byla první dámou mladé republiky.
Po obsazení zbytku Československa 15. Března 1939 odešla do Spojených států, kde nemocná přečkala druhou světovou válku.
Do vlasti se vrátila v roce 1945, ale po únoru 1948 ji zase opustila. Zemřela vážena, ale osamělá v roce 1966 ve Spojených státech. Její popel byl v roce 1989 uložen v rodinné hrobce v Lánech.
Jana Wolfová
How to contribute
The Czech Dialogue exists thanks to voluntary financial donations from people from all over the world.
Even you have the opportunity to contribute to its administration with any amount.

Všechny moje Ameriky - I. Cali
Reportáže z atraktivních míst San Franciska, Los Angeles, San Diega, Orange County a dalších střídají příběhy českých osobností. Najdeme tu jména novináře Jožky Pejskara, spisovatele Jana Beneše, skladatele, fotografa a dobrodruha Eduarda Ingriše, prof. Ivo Feierabenda a jeho otce, politika z první republiky Ladislava, který se zasloužil o zemědělské družstevnictví, profesorky, klavíristky a výrazné vlastenky Marie Dolanské, příběh rodiny Georginy Teyrovské, která se musela se svým manželem Eduardem v roce 1949 proplazit přes hranici, když jim komunisté zabavili nejznámější pražskou barvírnu a šlo jim o život.
Je tu i částečný příběh Jiřího Voskovce, který prožíval své poslední roky v mohavské poušti.
Samozřejmě je zde také putování po stopách Jacka Londona, který zde v mládí kradl ze sádek ústřice, ale v pozdějším věku své úspěšné spisovatelské kariéry si postavil pěkný dům, který je dnes jeho muzeem a nedaleko je i jeho hrob. V přístavu Oakland má své náměstí, sochu Bílého tesáka, chatu dovezenou až z Aljašky a hospůdku, do které chodil.
Knížka představí i Jiřího Knedlíka, který v hlavním městě Sacramentu peče nejlepší lázeňské oplatky na světě, příběh bratra známého spisovatele Oty Ulče Gustava, zajímavé zážitky mladé spisovatelky Katky Dehningové a mnoha dalších.
Čtivé je vyprávění o minulosti i současnosti zdejšího Sokola, o tzv. Československém domečku, o několika Českých školách a školkách a v neposlední řadě o mladých lidech, kteří sem přišli až po roce 1989 a dobře se uplatnili.
Kniha má 144 stran a kromě černobílých fotografií v textu má několik barevných příloh.
Cena je 200 Kč v ČR, v zámoří 15 USD a v Evropě 10 EUR i s poštovným. Jak zaplatit sdělíme zájemcům při objednání.
Objednávejte na:
cesky-dialog@seznam.cz
nebo tel.: +420 739 091 057
Spřátelené instituce
- Anlet
- Beseda - Belgie
- Czechevents.net
- Czechfolks.com Plus
- Czechoslovakstalks.com
- Časopis Čechoaustralan
- Česká centra
- Česká škola bez hranic
- Český výrobek
- Demokratický klub
- Jana Garnsworthy DipTrans IoLET
- krajane.net
- Libri prohibiti
- Nový domov, Toronto
- Průvodce Rychnovem
- Rádio Perth
- Rádio Praha
- Velehrad