Stalo se v únoru 2016

Venda Šebrlová 3 2016 Aktuality česky

 

 

Zdá se, že současné počasí řídí naši politici. Na rozkvetlé sněženky a bledule napadal v noci přestupného dne 29. února sníh. V Praze to vypadalo jako při natáčení srdceryvného filmu o hodných a zlých kouzelnících, kdy role se průběžně mění, chudinky lidé na to civí s otevřenou pusou... a do ní se snášejí vločky jarního sněhu. Teď už nesněží – ale zíráme dál...

 

Do Česka se vrátila pětice Čechů, kteří za záhadných okolností mizeli v Libanonu. Po půl roce se najednou (?) ocitla v rukách libanonských bezpečnostních složek. Causa souvisí se zadržením libanonského obchodníka (drogy a zbraně) Fajáda a jeho dvou kompliců, kteří měli být vydáni z Česka do USA. Nebyli...

 

Úřad pro vyšetřování zločinů komunismu zastavil vyšetřování bývalého komunistického premiéra Lubomíra Štrougala. V letech 1961 až 1965 jako ministr vnitra nezabránil využití elektrického zajištění západních hranic. Proud zabil 91 lidí. Jeho čin byl promlčen.

 

Nejvyšší představitel sudetských Němců Bernd Posselt prosadil, že ze stanov Sudetoněmeckého sdružení bude vyškrtnuta žádost o navrácení zabraného majetku.

 

Pokud jste si nevšimli, tak: v lednu věřili Češi nejvíc prezidentu Zemanovi (56%), který o 5% předstihl ministra financí Babiše a ministra obrany Stropnického o 11%. Přesto Hrad oznámil, že během pěti let ještě posílí prezidentovu ochranku – takže o něj bude pečovat cca 40 lidí.

 

Zemřel geniální český výtvarník, architekt a designér Bořek Šípek (66). Celosvětově známá osobnost byla po sametové revoluci požádána prezidentem V. Havlem, aby se ujala rekonstrukce pražského Hradu. Nikdo a nikdy si nemůže splést jeho skleněné objekty s dílem jiného umělce.

 

V pražské střední škole v Malešicích půl roku tři studenti týrali svou učitelku, která na počátku měsíce zemřela v nemocnici. Psychicky ani fyzicky nedokázala čelit surovostem. Škola nejdřív zatloukala, pak přiznala, že s kluky vedení mluvilo (ale nic neřešilo)... Ředitel byl po dlouhých jednáních pražského zřizovatele a ministerstva školství odvolán. Chlapečci dostali trojku z chování a podmíněné vyloučení. Doufáme, že to není poslední rozhodnutí v této strašlivé kauze!

 

Prezident Zeman dokonale využívá slabostí svých předchůdců: v druhé polovině svého funkčního období udělil první milost: z vězení odešel dlouhodobě nemocný. Byl odsouzen jen za méně závažný trestný čin na tři roky a část trestu si už odseděl. Zeman při té příležitosti připomenul, že Havel (v euforii porevoluční atmosféry) a Klaus (jako plivanec při odchodu z funkce) propustili 1 700 vězňů.

 

Slovanská epopej malíře Alfonse Muchy se bude příští rok vystavovat v Číně a Japonsku. Pak bude cestovat do Jižní Korey a pak do USA. Co bude pak, nikdo neví. Zatím bylo dvacet obřích pláten vystavováno v pražském Veletržním paláci, kde však zabíralo spoustu místa a chyběl tak prostor na krátkodobé výstavy. Už dlouho (a bezvýsledně) se diskutuje o výstavbě nové galerie nebo návratu cyklu do Moravského Krumlova.

 

Světově uznávaný dirigent Jiří Bělohlávek (70) obdržel od Akademie múzických umění čestný titul doctor honoris causa. Jeho přínos pro českou kulturu a její světovou oblibu je nezměrný!

 

Zemřel výtvarník Zdeněk Smetana (90). Ti, kteří vyrostli na večerníčkách Křemílka a Vochomůrky, Rákosníčka neb Štaflíka a Špagetky, jsou moc smutní. Zdá se jim, že najednou odcházejí lidé, pamatující jejich dětství...

 

Byli potvrzeni dva nemocní virem zika. Muž i žena pobývali v Karibiku a Dominikánské republice. Rozpoutala se drsná diskuse o tom, zda se virus může přenášet i pohlavním stykem, případně jinak než štípnutím infikovaným komárem. Srpnová olympiáda v brazilském Riu děsí lidi na celém světě, protože je možný (údajně!) i přenos močí a slinami. Už teď je jasné, že riziko pro zdraví mladých žen a jejich miminek je hrozivé!

 

Podle antropologa Petra Sedláka z Univerzity Karlovy už Češi neporostou. Dosud každá generace byla vyšší než rodičovská, osmnáctiletý Čech zůstává na 180 cm, nevyšší v Evropě jsou Nizozemci – 183,8 cm. Stejně tak přestali růst Američané (177,5cm). Je to vinou špatné stravy a naprostého nedostatku pohybu.

 

Hořelo na střeše rekonstruovaného Národního muzea v Praze (o podrobnostech jsme psali v Aktualitách).

 

Před 185 lety se narodil architekt a mecenáš Josef Hlávka. Tvořil v Praze, ve Vídni a vlastně ve všech koutek habsburské říše. (Dovolte osobní vzpomínku: moje starší dcera se narodila v novogotické budově z režných cihel - říká se jí porodnice U Apolináře, z Holešovic do centra Prahy jsem chodívala po Hlávkově mostě). Ze svých honorářů financoval skomírající Akademii výtvarných umění a byl mecenášem Vojtěcha Hynaise a Václava Brožíka. Věnoval peníze i na obnovu Karlova mostu, zničeného povodní a postavil proslulé Hlávkovy studentské koleje. Z odkazu 5 milionů korun dodnes funguje Hlávkova nadace.

 

Jaromír Jágr (číslo na dresu bylo i v ruském angažmá 68!) oslavil v plné síle a zdraví 44. narozeniny. Je to fantastický propagátor České republiky, který svými výkony i chováním (!) dělá pro svou zemi víc, než prezidenti VK + MZ dohromady.

 

Propadákem měsíce se stal film hitmakera Michala Davida Decibely lásky. Ani jeho fanatičtí obdivovatelé údajně nevydrží do konce promítání. Na vině je: scénárista, režisér, producent i herci (nechali se nalákat honoráři?).  Jojo, kde nic není, ani prachy nepomůžou...

 

Zemřel Ivan Jonák (59), který si odseděl 18 let za nájemnou vraždu své manželky. Kdysi byl kápem pražských velmi kontroverzních podnikatelů a v 90. letech se prezentoval jako podnikatel v oblasti zábavního průmyslu a rád se fotografoval s významnými herci a zpěváky. Po propuštění z vězení si myslel, že naváže na svou proslavenost šéfa podsvětí – ale naděje vydržela jen pár týdnů. Nikdo o něj nestál a zůstal sám bez přátel i bez peněz. Že by boží mlýny?

 

Nová pražská tramvajenka (a také autobusenka a metrovka) má zelenou barvu a oficiální jméno Lítačka (prosím, nezaměňovat s běhavkou!).

 

Velkopadouch Radovan Krejčíř byl v Jihoafrické republice odsouzen na 35 let vězení. Proces začal v květnu 2014 a Krejčíř byl obviněn z pokusu o vraždu, únos a obchod s drogami. On sám označuje svůj boj s justicí za boj s rozsáhlým spiknutím.

 

 

Dobrá zpráva na konec: Češi tak dlouho přecházeli nevolnost a odmítali kvůli prvním třem neproplaceným dnům jít na neschopenku až se po několika letech politici, zaměstnavatelé i odboráři shodli: budeme mít pět dní placeného zdravotního volna (tzv. sick days). Pro nás všechny to znamená, že už ráno nebudou tramvaje, metro a autobusy plné prskajících lidí, cestující se nebudou kácet kvůli žaludeční nevolnosti a doktoři nebudou šílet. A ti zdraví se budou vracet domů bez obav ze zářných zítřků...

 

Přeji vám všem klidný a už definitivně jarní březen

 

Venda Šebrlová

 

 

Foto: Pražské Vinohrady pod vrstvou sněhu 29.2.2016

Vydavatelem Českého dialogu je Mezinárodní český klub

Informace o webu

jeja.cz 2012