Rozděleni železnou oponou

Ivana Denčevová, Michal Stehlík a kol.
Knihu vydalo nakladatelství Radioservis a navazuje na úspěšný rozhlasový cyklus stanice Český rozhlas Plus.
Popisuje příběhy pěti otců a jedné matky, které od jejich dětí oddělila železná opona. Konkrétně rozhlasového komentátora Slávy Volného, spisovatele Jiřího Gruši, filozofa a psychologa Jiřího Němce, herce a dramatika Pavla Landovského, politika a politologa Zdeňka Mlynáře a rozhlasové a televizní publicistky Otty Bednářové.
Těchto šest jmen reprezentuje další tisíce lidí, které od jejich blízkých oddělily ostnaté dráty železné opony, minové zátarasy a hlídací systém podél hranic. Šestici spojuje také to, že byli především „nositeli slova“, nebyli to žádní bojovníci se zbraní v ruce.
Železná opona není pouze termín z historie. Byla zlověstnou realitou, opevňovala hranice komunistického Československa proti nepřátelům z tzv. imperialistického světa, tedy Rakouska a západního Německa, resp. s Bavorska. Vznikla po roce 1948 a život na ní ztratily stovky těch, kteří nechtěli či nemohli v komunistickém státě žít.
Každý z uvedených příběhů, v němž došlo k rozdělení rodiče a dítěte, se odehrál v jiném časovém období normalizace, od období těsně po Pražském jaru, přes konec 70. let až k letům 80., kdy probíhala neblaze proslulá operace státní bezpečnosti, nazvaná Asanace.
Ve všech případech na území komunistického státu zůstali malé i větší děti. Oběti na obou stranách opony, oběti perzekucí komunistického režimu a potrestané děti těch, kteří byli danému režimu nepohodlní.
„Kniha zahrnuje nejen životní a profesní příběhy těch, kteří byli zbaveni možnosti žít ve své zemi v období komunistického režimu, vzpomínky jejich dětí a přátel z doby exilu, ale také pohledy odborníků na dotyčné osobnosti a kapitoly, které se zabývají rolí Státní bezpečnosti v životě dotyčných. Součástí knihy jsou fotografie a dopisy ze soukromých archívů, ukázky dobových tisků a další archivních materiálů,“ uvádí autorka Ivana Denčevová. „Nikdo nevyčíslí hodnotu ztraceného času. Žádná vteřina našich životů se už nikdy nevrátí, nikdy ji nedokážeme zopakovat, ani jinak nahradit. Stejně jako čas, který můžeme strávit se svými blízkými. Jeho ztráta je nenahraditelná a cena takové ztráty nemá finanční ani jinak měřitelnou hodnotu. A právě takové ztráty jsou ve všech příbězích této knihy.“
Na knize se dále podíleli Lída Rakušanová, Mojmír Jeřábek, Aleš Havlíček, Vladimír Just, Jiří Hoppe, Prokop Tomek, Tomáš Vilímek, Mirek Vodrážka a Tereza Pavlíčková.
Součástí knihy je také CD se záznamy odvysílaných pořadů.
Lada Topinková
Jak přispět na provoz
Český dialog vzniká díky dobrovolným finančním příspěvkům lidí po celém světě.
I vy můžete přispět na jeho provoz libovolnou částkou.
Jak publikovat článek
Po domluvě je možné publikovat na stránkách vlastní texty!
inzerce

Horálkovic rodina a zvířena II.
Autorka Eva Střížovská psala dosud hlavně o svém putování za krajany v zahraničí (pět knížek - Austrálie, Texas, Kalifornie atd.). Kromě toho uvedla v tiskový život poučné i zábavné publikace s názvem Český kalendář (22 ročníků).
Nyní vydává novou knížku. Je to druhý díl rodinné ságy prošpikované osobitým humorem. Knížka kromě rodinných příběhů zahrnuje i zkratkovité události doby od roku 1890 do současnosti.
Kromě mnoha černobílých fotografií v celé knize je několik barevných příloh a barevná obálka.
Cena brožované publikace je 200 Kč, v Evropě 10 EUR a v zámoří 10 USD i s leteckým poštovným.
Spřátelené instituce
- Anlet
- Beseda - Belgie
- Czechevents.net
- Czechfolks.com Plus
- Czechoslovakstalks.com
- Časopis Čechoaustralan
- Česká centra
- Česká škola bez hranic
- Český výrobek
- Demokratický klub
- Jana Garnsworthy DipTrans IoLET
- krajane.net
- Libri prohibiti
- Nový domov, Toronto
- Průvodce Rychnovem
- Rádio Perth
- Rádio Praha
- Velehrad