Rozděleni železnou oponou

Lada Topinková 3 2016 Knihy česky

 

Ivana Denčevová, Michal Stehlík a kol.

 

Knihu vydalo nakladatelství Radioservis a navazuje na úspěšný rozhlasový cyklus stanice Český rozhlas Plus.

 

Popisuje příběhy pěti otců a jedné matky, které od jejich dětí oddělila železná opona. Konkrétně rozhlasového komentátora Slávy Volného, spisovatele Jiřího Gruši, filozofa a psychologa Jiřího Němce, herce a dramatika Pavla Landovského, politika a politologa Zdeňka Mlynáře a rozhlasové a televizní publicistky Otty Bednářové.

Těchto šest jmen reprezentuje další tisíce lidí, které od jejich blízkých oddělily ostnaté dráty železné opony, minové zátarasy a hlídací systém podél hranic. Šestici spojuje také to, že byli především „nositeli slova“, nebyli to žádní bojovníci se zbraní v ruce.

 

Železná opona není pouze termín z historie. Byla zlověstnou realitou, opevňovala hranice komunistického Československa proti nepřátelům z tzv. imperialistického světa, tedy Rakouska a západního Německa, resp. s Bavorska. Vznikla po roce 1948 a život na ní ztratily stovky těch, kteří nechtěli či nemohli v komunistickém státě žít.

Každý z uvedených příběhů, v němž došlo k rozdělení rodiče a dítěte, se odehrál v jiném časovém období normalizace, od období těsně po Pražském jaru, přes konec 70. let až k letům 80., kdy probíhala neblaze proslulá operace státní bezpečnosti, nazvaná Asanace.

Ve všech případech na území komunistického státu zůstali malé i větší děti. Oběti na obou stranách opony, oběti perzekucí komunistického režimu a potrestané děti těch, kteří byli danému režimu nepohodlní.

 

„Kniha zahrnuje nejen životní a profesní příběhy těch, kteří byli zbaveni možnosti žít ve své zemi v období komunistického režimu, vzpomínky jejich dětí a přátel z doby exilu, ale také pohledy odborníků na dotyčné osobnosti a kapitoly, které se zabývají rolí Státní bezpečnosti v životě dotyčných. Součástí knihy jsou fotografie a dopisy ze soukromých archívů, ukázky dobových tisků a další archivních materiálů,“ uvádí autorka Ivana Denčevová. „Nikdo nevyčíslí hodnotu ztraceného času. Žádná vteřina našich životů se už nikdy nevrátí, nikdy ji nedokážeme zopakovat, ani jinak nahradit. Stejně jako čas, který můžeme strávit se svými blízkými. Jeho ztráta je nenahraditelná a cena takové ztráty nemá finanční ani jinak měřitelnou hodnotu. A právě takové ztráty jsou ve všech příbězích této knihy.“

Na knize se dále podíleli Lída Rakušanová, Mojmír Jeřábek, Aleš Havlíček, Vladimír Just, Jiří Hoppe, Prokop Tomek, Tomáš Vilímek, Mirek Vodrážka a Tereza Pavlíčková.

Součástí knihy je také CD se záznamy odvysílaných pořadů.

 

Lada Topinková

Vydavatelem Českého dialogu je Mezinárodní český klub

Informace o webu

jeja.cz 2012