Sokol v USA oslavil 150 let svého trvání

V minulém, elektronickém vydání časopisu Sokol jste se mohli dočíst o schůzi Rady Světového svazu sokolstva, která se konala letos 15. listopadu v Chicagu, a nikoli mimochodem bylo v onom textu uvedeno, že se tak stalo při příležitosti završení oslav 150. výročí od založení první sokolské organizace na americkém kontinentě.
Zdá se skoro neuvěřitelné, že v onom roce 1865, kdy v našem království existovalo nebo spíš bojovalo o svoji existenci pár průkopnických sokolských jednot, se v americkém St. Louis našli tři osvícení a vizionářští muži – Karel Procházka, Jaroslav Vostrovský a E. B. Erben – a založili v duchu ideálů našich zakladatelů Tyrše a Fügnera, a jistě taky jako určité duchovní pouto se starou vlastí, dne 14. února 1865 první sokolskou jednotu na americkém kontinentě. A netrvalo dlouho a během pár následujících let vznikly sokolské jednoty v dalších místech – v Chicagu, New Yorku, Baltimore, Clevelandu, Milwaukee, Detroitu, Cedar Rapids, Omaze a dalších, především tam, kde byla početná česká komunita lidí, kteří přišli do Ameriky za prací.
Není cílem tohoto textu podrobně popsat celou historii a vývoj Sokola v USA, ale aspoň připomeňme, že od roku 1879 již probíhaly první soutěže a v roce 1893 se uskutečnil v Americe první slet. Ostatně účast amerických sokolů na všesokolských sletech v Praze, především před 2. světovou válkou, je připomínána ve všech našich publikacích z historie Sokola.
Dnes je Americká obec sokolská (AOS) výborně fungující střešní sokolskou organizací s pevnou strukturou v šesti župách a 35 tělocvičných jednotách. Pro úplnost bychom měli doplnit, že kromě AOS fungují v USA také další, i když menší střešní sokolské organizace – Sokol USA, založený především sokolskými imigranty se sídlem v Pittsbourghu, a Dělnický americký Sokol sídlící v New Jersey.
Oslavy kulatého jubilea Americké obce sokolské začaly letos pochopitelně již v únoru v St. Louis a na různých místech Spojených států pak během roku. V tomto jubilejním roce byla otevřena nová sokolovna v Baltimore a také ve Westu, kde tu původní zničil nedávno výbuch chemické továrny.
K vyvrcholení oslav významného jubilea došlo ve městě, v němž žije početná menšina českých přistěhovalců a jejich potomků a také zde sídlí ústředí Americké obce sokolské – v Chicagu. Po sportovní a tělocvičné stránce se slavilo především v pátek 13. listopadu, a to turnaji a soutěžemi v několika sportovních odvětvích a následně večer ve sportovní hale tělocvičnou akademií.
Společenská stránka měla své naplnění v sobotu večer v „Prvním atletickém ženském klubu“ v Chicagu – v luxusním prostředí historizující budovy v samotném centru velkoměsta. Této recepce se zúčastnili pozvaní představitelé řady významných organizací a samozřejmě všechny delegace sokolských organizací ze světa, které se následujícího dne zúčastnily schůze Rady Světového svazu sokolstva. Celé oslavě dala jistě punc nejvyšší společenské úrovně přítomnost mistryně školství, mládeže a tělovýchovy České republiky Kateřiny Valachové v doprovodu velvyslance ČR ve Spojených státech amerických Petra Gandaloviče. Všichni tito významní hosté přednesli pozdravné projevy, starostka ČOS sestra Hana Moučková zdůraznila význam sokolských jednot a sokolského života pro české a slovenské přistěhovalce a zároveň připomněla důležitou roli, jakou hrála Americká obec sokolská v historických vztazích s československými sokoly, i jakou hraje dnes v rámci Světového svazu sokolstva. Slavnostní atmosféru této oficiální části pak v závěru večera vystřídala uvolněná, neformální a přátelská atmosféra „after party“, kde jsme si třeba při místním americkém pivu mohli všichni volně popovídat, zavzpomínat i „vyřešit“ (uvozovky jsou zde samozřejmě dosti na místě) všechny aktuální problémy.
Přejme tedy Americké obci sokolské mnoho úspěšných let do budoucna, řadu nových členů, program, který tyto členy přitáhne a bohatou spolupráci s námi v ČOS i dalšími sokoly ve světě.
Vladimír Dostál
(Převzato z časopisu SOKOL)
How to contribute
The Czech Dialogue exists thanks to voluntary financial donations from people from all over the world.
Even you have the opportunity to contribute to its administration with any amount.
inzerce
Vracíme se k českým výrobkům

Oblíbená česká značka - firma změnila a obohatila k letošnímu roku svoji webovou stránku. Určitě se koukněte.
Jak potvrzují poslední výzkumy, Češi se rádi a čím dál častěji vracejí od nejrůznějšího zahraničního zboží k domácí produkci. Zjišťují, že je totiž mnohdy kvalitnější než ta z dovozu, na kterou se v 90. letech ze zvědavosti všichni vrhli. Mezitím u nás skončilo mnoho tradičních podniků, převálcováno čínskou a jinou levnou, ale většinou také nekvalitní konkurencí. V poslední dekádě ale nastává obrat k lepšímu - a nedávná mírná devalvace české měny tomu ještě přispěla. Zahraniční zboží se stává dražším a Češi opět nalézají kouzlo domácí produkce. Nejlepším důkazem toho jsou potravinářské „farmářské" trhy, které už několik let oživují náměstí a můžete na nich koupit krásnou a zdravou zeleninu a ovoce, mléčné i masné výrobky, ale i mnoho dalšího z tuzemských hospodářství. Vzniklo a vzniká i mnoho menších i větších firem, které navazují na tradici výroby těch, které v bouřlivé době transformace skončily. Ožily i české sklárny, některé textilky, nábytkářský průmysl, rozvíjejí se i úplně nové, moderní obory... Vše ale záleží na nás - koupíme? Pro snadnější orientaci, co je a co není domácí produkce, už existuje několik označení. Mezi nimi je nejnápadnější značka českého lvíčka - značka, kterou výrobcům uděluje po splnění určených kritérií Nadační fond ČESKÝ VÝROBEK, s nímž ČESKÝ DIALOG již řadu let spolupracuje.
Spřátelené instituce
- Anlet
- Beseda - Belgie
- Czechevents.net
- Czechfolks.com Plus
- Czechoslovakstalks.com
- Časopis Čechoaustralan
- Česká centra
- Česká škola bez hranic
- Český výrobek
- Demokratický klub
- Jana Garnsworthy DipTrans IoLET
- krajane.net
- Libri prohibiti
- Nový domov, Toronto
- Průvodce Rychnovem
- Rádio Perth
- Rádio Praha
- Velehrad