Podvečer s manželi Honsovými

Návštěvníci Českého centra v Rytířské ulici přicházeli 19. ledna na poslední zimní akci Mezinárodního českého klubu zachumlaní v kabátech a s očekáváním…
Hezky o tom napsala Lada Topinková:
Krásný den
A to již od rána. Mám ráda sníh i mráz. Když je možnost se následně zahřát v teple domova, anebo tu nádheru pozorovat z okna.
Ale v podvečer přišla opravdová třešinka na dortu v podobě besedy s manželi Janou a Otakarem Honsovými, nečekanými dobrodruhy, kteří po odchodu do důchodu opluli svět na plachetnici IRMA.
O své cestě napsali již třetí knihu „Pod plachtami domů“. Krásně, ale ve zkratce, popsali své putování, které trvalo s přestávkami šest let. Dovedu si představit, že bychom se scházeli každý den a až do konce roku by bylo co vyprávět.
Své povídání doplnili fotkami a krátkými filmovými záběry. Nikomu se nechtělo besedu uzavřít, dotazy na cestovatele neměly konce.
Doma jsem otevřela jejich poslední knihu a hned motto mi vehnalo slzy do očí.
Cestička k domovu
známě se vine,
hezčí je, krásnější,
než všecky jiné.
(K. V. Rais)
A ačkoli se tak při čtení knih zásadně nechovám, v tomto případě jsem udělala výjimku a nalistovala závěr. A tady je poslední kapitola s názvem „Opona padá“:
Nemám pocit dosažení něčeho výjimečného, pocit vítěze. To, že je Země kulatá, už dokázali mnozí dávno před námi. A za složitějších podmínek. Tak jako se nedá srovnávat výkon Hillaryho s výkony dnešních dobyvatelů Everestu, stejně tak se nedá srovnávat naše plavba s plavbami mořeplavců před námi. Technika jde rychle dopředu. Ale i dnes je taková plavba obrovskou zkouškou fyzických i psychických sil člověka. A i dnes na horách i na moři lidé za svoje touhy někdy platí životem. Proto ze všeho nejvíce ve mně převládá pocit obrovské úlevy od odpovědnosti za bezpečnost Jany i posádek. Upluli jsme 37 121 Nm. Z toho s Janou pouze ve dvou 23 978 Nm. Potkalo jí sice na začátku komplikované zranění, prodělala později i několik krizí, ale v opravdu kritických chvílích se vždy zachovala statečně. A co víc,
vytvořila na lodi náš druhý domov. Jsem jí za to vděčný a je mi dnes bližší než kdykoliv předtím.
Je to neuvěřitelných šest let, co jsme se společně plavili po mořích a oceánech. Musela jsem se mnoho učit. Bylo toho na jednu ženu někdy víc než dost. A na jednoho kapitána také. Nebylo zbytí. Byli jsme skutečně na jedné lodi. Cítím obrovský respekt k oceánu a přírodě, respekt a úctu k lidem všech barev pleti a vděčnost, že jsme měli tu šanci. Obepluli jsme celý svět! Mám radost! Zavírám oči a povzdechnu si: jak já se těším domů!
„IRMA prokáže, že je nejen krásná na pohled, ale že je i technicky dokonalá a nezdolná a že bude pro Vás bezpečným domovem na moři …,“ napsala tehdy u příležitosti křtu IRMY moje maminka. Jsem rád, že se ve svých 90-ti letech dočkala našeho návratu a že ji IRMA nezklamala.
Lodě Hallberg – Rassy nevynikají oproti jiným lodím luxusem, ale velkou spolehlivostí a odolností. Nejsou to lodě do mariny na večerní párty, ale lodě skutečně na širý oceán. IRMO, děkujeme!
Rádi budeme vzpomínat na Zdeňka, Martina a další členy posádky, kteří nám na některých úsecích plavby pomohli.
Poznali jsme obrovský kus světa, potkali řadu skvělých lidí a vytvořili nová přátelství. Viděli jak bohatství, tak chudobu a bídu světa. Všechno v nás zůstalo. Našli jsme i několik míst, kde bychom dokázali žít, ale rádi se vracíme domů.
… A kdybych ve světě
Bůhví kam zašel,
tu cestu k domovu
vždycky bych našel.
------------------------------------
Mezinárodní klub bude pokračovat ve svých činnostech na jaře a to nejspíš výletem do Čapkovy Strže poblíž Dobříše. Zájemcům pošleme podrobnější program.
-ES-
How to contribute
The Czech Dialogue exists thanks to voluntary financial donations from people from all over the world.
Even you have the opportunity to contribute to its administration with any amount.

Všechny moje Ameriky - I. Cali
Reportáže z atraktivních míst San Franciska, Los Angeles, San Diega, Orange County a dalších střídají příběhy českých osobností. Najdeme tu jména novináře Jožky Pejskara, spisovatele Jana Beneše, skladatele, fotografa a dobrodruha Eduarda Ingriše, prof. Ivo Feierabenda a jeho otce, politika z první republiky Ladislava, který se zasloužil o zemědělské družstevnictví, profesorky, klavíristky a výrazné vlastenky Marie Dolanské, příběh rodiny Georginy Teyrovské, která se musela se svým manželem Eduardem v roce 1949 proplazit přes hranici, když jim komunisté zabavili nejznámější pražskou barvírnu a šlo jim o život.
Je tu i částečný příběh Jiřího Voskovce, který prožíval své poslední roky v mohavské poušti.
Samozřejmě je zde také putování po stopách Jacka Londona, který zde v mládí kradl ze sádek ústřice, ale v pozdějším věku své úspěšné spisovatelské kariéry si postavil pěkný dům, který je dnes jeho muzeem a nedaleko je i jeho hrob. V přístavu Oakland má své náměstí, sochu Bílého tesáka, chatu dovezenou až z Aljašky a hospůdku, do které chodil.
Knížka představí i Jiřího Knedlíka, který v hlavním městě Sacramentu peče nejlepší lázeňské oplatky na světě, příběh bratra známého spisovatele Oty Ulče Gustava, zajímavé zážitky mladé spisovatelky Katky Dehningové a mnoha dalších.
Čtivé je vyprávění o minulosti i současnosti zdejšího Sokola, o tzv. Československém domečku, o několika Českých školách a školkách a v neposlední řadě o mladých lidech, kteří sem přišli až po roce 1989 a dobře se uplatnili.
Kniha má 144 stran a kromě černobílých fotografií v textu má několik barevných příloh.
Cena je 200 Kč v ČR, v zámoří 15 USD a v Evropě 10 EUR i s poštovným. Jak zaplatit sdělíme zájemcům při objednání.
Objednávejte na:
cesky-dialog@seznam.cz
nebo tel.: +420 739 091 057
Spřátelené instituce
- Anlet
- Beseda - Belgie
- Czechevents.net
- Czechfolks.com Plus
- Czechoslovakstalks.com
- Časopis Čechoaustralan
- Česká centra
- Česká škola bez hranic
- Český výrobek
- Demokratický klub
- Jana Garnsworthy DipTrans IoLET
- krajane.net
- Libri prohibiti
- Nový domov, Toronto
- Průvodce Rychnovem
- Rádio Perth
- Rádio Praha
- Velehrad