Ta zrzavá

Venda Šebrlová 1 2016 Knihy česky

 

Sára Saudková

 

Podtitul je Láska, nenávist, a to mezi tím... Na obálce je autorka -hezký akt. Nad její hlavou, odrážející se v zrcadle, je cukrkandlové kolečko s poutákem: Překvapení na literární scéně. Což si dovoluji podotknout, že je to pravda. Je totiž až překvapující, jak je ta kniha zbytečná.

 

Narodila se jako Šárka Směšná. Používá jméno slavného fotografa, se kterým žila několik let. Její kniha byla údajně odpovědí na film Ireny Pavláskové Fotograf (kde Jana Saudka hraje Karel Roden). Nejdřív chtěla S. S. režisérku žalovat pro pomluvu - jenže v celém filmu nepadlo ani jednou její jméno. Takže teď známe dvě verze soužití dvou kontraverzních osob ( lépe: jedné osobnosti a jedné osoby).

 

Popis dětství je milý, většina z nás si pamatuje některé věci a situace ze svého života. Jenže jak děvčátko stárne a mění se v ženu, text nabývá na sarkazmu, přechází k averzi vůči partnerovi a popisuje každodenní (vzájemné) trápení... Nechutný konec má nadějnou poslední kapitolu: objevuje se Samuel. (Což je to Saudkův syn Sam, její současný partner a otec jejích dětí.) Ani to však nevěstí šťastný život.

 

Knihu údajně S. Saudková psala na žádost vydavatele. Dva a půl roku. Saudkovo jméno nikde nepadne, je to Muž. Věřím, že část textu je pravdivá, část fikce. Kdybychom nevěděli, o koho se v románu (?) jedná, zařadil by se do řady bezvýznamných „knih pro ženy”. Osud má však stejný: nikdy se už k tomuto textu nevrátíte.

 

Vydala Mladá fronta

 

Venda Šebrlová

Vydavatelem Českého dialogu je Mezinárodní český klub

Informace o webu

jeja.cz 2012