STANOVISKO DEMOKRATICKÉHO KLUBU Č. 23

Prohlášení k referendu o vstupu České republiky do Evropské unie
V polovině června roku 2003 budou mít občané České republiky možnost rozhodnout o tom, zda se má Česká republika stát členskou zemí Evropské unie, na základě podmínek uvedených ve smlouvě o přistoupení. Bude třeba, aby každý občan zodpovědně zvážil veškeré výhody i nevýhody tohoto zásadního kroku.
Ideou Evropské unie je především přetvoření Evropy na oblast míru, v níž budou vyloučeny válečné konflikty, které sužovaly její obyvatele v celé její historii. Současně je evropským právem zabezpečeno, že členy Unie mohou být pouze demokratické státy respektující lidská práva a vládu zákona. Klub zastává názor, že členství v takovém společenství poskytne občanům ČR, společně s členstvím v NATO, maximálně možnou záruku demokratického vývoje a zachování a rozvíjení jejich národní identity.
Přestože se domníváme, že toto hledisko přistoupení převyšuje svým významem všechna ostatní hlediska, považujeme za nutné posoudit nejen ta hlediska, která jsou nám příjemná a nepochybně přijatelná, ale i ta, která jsou nám nepříjemná a zdánlivě nepřijatelná.
Pokud jde o hledisko ekonomické, přinese vstup naším podnikům výhody v tom, že odstraní překážky v mezinárodním obchodu a otevře jim velký trh celé Unie. Na tento trh se jim ale podaří proniknout pouze tehdy, budou-li se umět přizpůsobit náročnému prostředí. Povede-li se jim to, zlepší se jejich situace i na domácím trhu. Měli bychom však vycházet z obecně známé skutečnosti, že právě na ekonomiky chudších zemí (Irska, Řecka, Španělska a Portugalska) zapůsobil vstup do ES resp. EU jednoznačně příznivě. To platí i o zemědělství, kde naši vyjednavači v závěru sjednali vyhovující podmínky jak v dotacích, tak i v produkčních kvótách. Většina sjednaných kvót je nad úrovní produkce roku 2001. Řadu otázek vyvolávají tzv. přechodná období, konkrétně ta, která si vyhradila Unie. Vzhledem k nim nebudou moci občané přistupujících zemí využívat po nejvýše sedmileté období v některých členských zemích zásadu volného pohybu pracovních sil a poskytovat tam některé dopravní služby. Jistě bychom uvítali, kdyby smlouva takováto období neobsahovala, musíme však uznat, že značná rozdílnost ekonomik členských a vstupujících zemí, projevující se mj. i značnou rozdílností mzdových a cenových hladin, činí tato opatření nezbytnými; bez jejich uplatnění by bylo rozšíření EU o postkomunistické země patrně nemožné. Takovéto opatření bylo uplatněno i vůči některým vstupujícím zemím jižní Evropy (a většinou bylo brzy zrušeno). Pamatujme ostatně, že ČR si také vyjednala některá přechodná období v oblastech, které považovala pro sebe za důležité, především právo neprodávat půdu a nemovitosti zahraničním občanům a možnost odkladu některých ekologických opatření, která by neúměrně zatížila českou ekonomiku.
Za zcela zbytečné považujeme i obavy některých našich občanů z toho, že by soudní orgány EU mohly nařídit revizi poválečných majetkových přesunů. Primární právo EU přisuzuje veškeré kompetence v majetkoprávní oblasti jednotlivým členským zemím. Zásah evropského soudu je tudíž vyloučen. Velkou vlnu diskusí vzbudil u nás i kodaňský závěr přístupových jednání v prosinci roku 2002. Zjišťujeme, že řada našich médií referovala o finančním aspektu našeho přístupu nevhodně a vzbudila v mnohých lidech dojem, že otázka peněz získaných od EU, jejich přidělení a rozdělení je rozhodujícím činitelem, na který je nutno brát ohled při rozhodování o našem vstupu do EU. Při porovnávání poskytnutých peněžních objemů byla zcela pominuta skutečnost, že ČR nebude muset vynakládat téměř žádné prostředky na zabezpečení vnější hranice Unie a na likvidaci jaderných elektráren. Objem příspěvků zemědělcům je nižší, protože podíl zemědělského obyvatelstva ČR je výrazně nižší než v ostatních přijímaných zemích. Měli bychom si také uvědomit, že ČR patří k bohatším a méně potřebným státům ze všech přijímaných. Pokud jde o prostředky poskytované jako dar, ať už Evropskou unií nebo kýmkoliv jiným, považujeme diskusi o jejich výši ze strany příjemců za politováníhodnou, ba neslušnou a urážející dárce.
Jsme rovněž toho názoru, že některé krajně nechvalné průvodní jevy našeho transformačního procesu, jakými jsou především korupce a malá úcta k zákonu, budou moci být mnohem snáze překonávány v podmínkách intenzívní spolupráce s původními členskými zeměmi, které většinou mají dlouholetou tradici demokratických právních států.
Ze všech uvedených důvodů vyzývá Demokratický klub nejen své členy a příznivce, ale i všechny občany ČR, aby se zúčastnili referenda o vstupu do EU a aby v zájmu demokratického rozvoje naší země hlasovali pro vstup ČR do EU.
V Praze dne 9. dubna 2003
Zdeněk Pavlík (předseda),František Filaun,
Jan Friedlaender,
Radovan Jelínek, Vladimír Šust (členové výkonné rady)
How to contribute
The Czech Dialogue exists thanks to voluntary financial donations from people from all over the world.
Even you have the opportunity to contribute to its administration with any amount.
inzerce

Horálkovic rodina a zvířena II.
Autorka Eva Střížovská psala dosud hlavně o svém putování za krajany v zahraničí (pět knížek - Austrálie, Texas, Kalifornie atd.). Kromě toho uvedla v tiskový život poučné i zábavné publikace s názvem Český kalendář (22 ročníků).
Nyní vydává novou knížku. Je to druhý díl rodinné ságy prošpikované osobitým humorem. Knížka kromě rodinných příběhů zahrnuje i zkratkovité události doby od roku 1890 do současnosti.
Kromě mnoha černobílých fotografií v celé knize je několik barevných příloh a barevná obálka.
Cena brožované publikace je 200 Kč, v Evropě 10 EUR a v zámoří 10 USD i s leteckým poštovným.
Spřátelené instituce
- Anlet
- Beseda - Belgie
- Czechevents.net
- Czechfolks.com Plus
- Czechoslovakstalks.com
- Časopis Čechoaustralan
- Česká centra
- Česká škola bez hranic
- Český výrobek
- Demokratický klub
- Jana Garnsworthy DipTrans IoLET
- krajane.net
- Libri prohibiti
- Nový domov, Toronto
- Průvodce Rychnovem
- Rádio Perth
- Rádio Praha
- Velehrad