Legendární Charles Aznavour v Praze!

Mirek Seifert 1 2016 Kultura česky

 

 

Ano, je to neuvěřitelné, ale po 65 letech kariéry se poprvé objeví na koncertním pódiu v českých zemích (a to v Praze 6. dubna) živoucí legenda nejen francouzského šansonu, ale světové hudební scény vůbec,  Charles Aznavour!

Já sám jsem frankofil a znám důvěrně tvorbu snad všech významných francouzských zpěváků a zpěvaček, od nesmrtelné Edith Piaf, přes J. Brela (ten byl sice původem Belgičan, ale tvořil ve Francii a je pochován na Marquézách), G. Brassense, L. Ferrého, G. Moustakiho, G. Bécauda, Ch. Treneta, M. Chevaliera, Mireille Mathieu až po umělce z let 70. a 80. (Francis Cabrel, Michel Sardou, Julien Clerc, Gérard Lenorman, Patricia Kaas, Patrick Bruel, J. J. Goldmann) až po dnešní superhvězdu ZAZ (která už u nás několikrát vystupovala s velkým úspěchem a mimochodem předloni natočila právě s Mistrem Aznavourem duet, jeho jazzově laděnou píseň J'aime Paris au mois de mai). Měl jsem tu čest dělat rozhovor s Gilbertem Bécaudem při jeho poslední  návštěvě v Československu (červen 1989), byl jsem v Paříži na koncertě úžasné zpěvačky Barbary a v Bruselu jsem se dokonce setkal s nejmladší dcerou J. Brela, kde vede jeho muzeum. A brněnský koncert ZAZ jsem si rovněž nenechal ujít.

O Aznavourovi najdete vše podstatné na netu, výborně je zpracovaná třeba česká verze Wikipedie - vřele doporučuji. Já jen připomenu pár podrobností, které se do Wikipedie nedostaly a nebo se nějak týkají našich zemí. Takže: Mistr Aznavour - mimochodem vloni v květnu oslavil neuvěřitelných 91 let (!) - v Československu už jednou koncertoval, ale bylo to pouze v Bratislavě v r. 1978. Do Prahy sice zavítal, a to v r. 1969, ale jen nakrátko kvůli natáčení filmu The games, koncert se nekonal... Z jeho více než tisícovky písní si některé vybrali do svého repertoáru i naši zpěváci: pánové Gott a Matuška nazpívali jeho Jezebel (v češtině Jezabel), Karel Gott pak skvělou francouzštinou (!) nazpíval slavnou píseň La mamma a k jeho největším hitům se zařadila také Aznavourova píseň Hier encore pod názvem Když jsem já byl tenkrát kluk. Už začátkem 60. let si píseň Tu t' laisses aller s kongeniálním textem Jiřiny Fikejzové (Můj ideál) zazpívala Judita Čeřovská, již zmíněnou a světově proslulou La mamma nazpívala i Marie Rottrová a herec Jan Kanyza (oba zvlášť, opět s textem J. Fikejzové). A s jiným textem tutéž píseň (vznikla už v r. 1963) nazpíval mj. také brněnský bard Bob Frídl. A samozřejmě nemůže chybět Hana Hegerová - ta na své album v r. 1972 nazpívala píseň Já se vrátím (text Pavel Kopta), tedy Aznavourovu slavnou La Boheme. V roce 1974 vyšla u nás jediná LP deska s písněmi Ch. Aznavoura, výběr prováděl jeden z nejpovolanějších, hudební publicista Jiří Černý (se skvělým komentářem, deska vyšla i s přílohou textů v originále a s českými překlady).

Co říci na závěr? Já už se dubnového koncertu nemůžu dočkat (lístek jsem si zavčas zakoupil a na cenu nehleděl), a že Charlese Aznavoura uvidím v pražském Kongresovém centru (bývalém to Paláci kultury, kde mj. zpíval právě naposledy G. Bécaud nebo třeba Ray Charles) "live", i když je mi jasné, že v téměř 92 letech už mu to třeba nebude zpívat jako zamlada... Ale takové LEGENDY vidívá člověk jednou za život, a já si tento zážitek rozhodně nenechám ujít. A věřím, že pražské (a předpokládám, že mezi posluchači bude i mnoho návštěvníků z okolních zemí) publikum  panu Aznavourovi ukáže, jak si ho váží, a jak ho má rádo. Mimochodem, v anketě CNN a internetového deníku Time Online v r. 1998 byl Charles Aznavour zvolený za největšího umělce na celém světě a předčil tak i Elvise Presleyho nebo Boba Dylana. To nepotřebuje další komentář.

Pane Aznavoure, soyez le bienvenu! Všichni se na vás moc těšíme.

Miroslav Seifert

 

 

P.S. Mea culpa! Ve výčtu našich interpretů, kteří zařadili do svého repertoáru některou z Aznavourových písní, bych málem zapomněl na "jazzovou kněžku" Evu Olmerovou (o jejímž novém CD se dočtete mj. v nedávném příspěvku naší p. šéfredaktorky).Ta - tedy Eva Olmerová - nazpívala slavnou píseň She (ve fr. originále Tous les visages de l'amour) pod názvem Smíš, myslím že s textem Aidy Brumovské. A krásně!

 

Vydavatelem Českého dialogu je Mezinárodní český klub

Informace o webu

jeja.cz 2012