Stalo se - březen

4 2003 Slovo redakce česky
obálka čísla

1. Hlas každého poslance má pro mne stejnou váhu. Takto reagoval nový prezident ČR Václav Klaus na otázku, zdali mu nevadí, že byl zvolen také hlasy komunistů.

4. Bývalý premiér Miloš Zeman opět zaútočil na svého nástupce Vladimíra Špidlu. V Lidových novinách kritizoval jeho způsob vedení ČSSD, dále Stanislava Grosse a Lubomíra Zaorálka a vyzval je k odstoupení.

x Výjimečný trest 17 letě vězení za vraždu Roma Oty Absolona dostal skinhead Vlastimil Pechanec.

6. Ráno se na Václavském náměstí v Praze polil benzínem a poté upálil osmnáctiletý mladí Zdeněk Adamec z Humpolce. V dopise na rozloučenou uvedl osobní problémy a rozloučil se s rodiči. Přes rychlý zákrok policistů a hasičů na místě zemřel. K jeho případu se "jako slon v porcelánu" vyjádřil ministr vnitra. Řekl, že ačkoliv jeho dopis na rozloučenou nečetl, jsou v něm jako hlavní důvody uvedeny nesouhlas a nespokojenost s poměry v ČR. Což o to, nesouhlas s poměry v ČR má valná většina soudně uvažujících občanů, ale komentovat dopis, který neznám...?

x Mluvčím nového prezidenta se stal novinář Tomáš Klvaňa.

7. Prezident Václav Klaus složil prezidentský slib. Poté se setkal s občany na Hradčanském náměstí, pro něž nechal uspořádat veselici.

8. Jedna z největších dopravních nehod v ČR se stala poblíž obce Nažidla u Českých Budějovic. Havaroval zde autobus lyžařským zájezdem z Alp. Na místě zahynulo 17 lidí, dva po převozu do nemocnice. Zraněných je 34. Autobus sjel ze silnice a převrátil se do příkopu. Na vině byl zřejmě mikrospánek řidiče.

11. První dáma Livia Klausová opustí dozorčí rady firem včetně České spořitelny, v nichž zasedá od poloviny devadesátých let.

x Vláda dostala důvěru poslanecké sněmovny. Podpořilo ji všech 102 koaličních poslanců. Kavan kvůli dvěma slovům přiletěl z USA.

12. Malí akcionáři velkých polostátních firem se mohou těšit na to, že až bude vláda podniky prodávat, tak jim nový majitel jejich akcie musí vyplatit. Dosud to tak nebylo, stát získával na úkor malých akcionářů více peněz.

13. Premiér Vladimír Špidla odvolal ministra průmyslu Jiřího Rusnoka za to, že volil Václava Klause a nikoli kandidáta ČSSD. Jako mlžný důvod však uvedl, že "byla narušena komunikace".

14. Další obří finanční aféra v ČR! Stát (tedy občané ze svých daní) zaplatí přes 10 miliard korun za to, že ředitel TV Nova. Vladimír Železný, podfoukl svého zahraničního partnera a stát neochránil jeho investici. Rozhodl o tom arbitrážní soud ve Stockholmu.

15. Dvě ze tří divadelních cen za rok 2002 obdržel česko-americký herec Jan Tříska. Na podzim dostal Cenu Divadelních novin a teď Cenu Afréda Radoka. Na tu třetí, Cenu Thálie, je nominován. Oslnil české i zahraniční publikum na letním Shakespearovském festivalu na Hradě v roli krále Leara. Kdo trochu zná jeho osudy (emigrací zničenou oslnivou kariéru charakterního herce, přátelství s Václavem Havlem a těžké začátky na amerických jevištích), upřímně mu to přeje. Stal se jedním z těch, kterým režim nezlomil páteř, nepřipravil je o rozum a nedosáhl na jejich vřelé srdce. Blahopřejeme za všechny Čechy všude na světě!

17. Prezident Václav Klaus se stal víkendovou hvězdou hasičského bálu v Lánech. Na pár tanečních kroků s ním se stála fronta, místní ženy ho zhodnotily jako "štramáka a štíhlého fešáka". Jeho choti Livii alespoň pochválily, že zhubla. Podivnou náhodou měl novopečený prezident plné kapsy svých fotografií a tak se bál chvílemi podobal autogramiádě. Jeho oslnivému kouzlu zřejmě podlehla i jeho žena, která ho po desítkách let manželství přestala oslovovat "Klausi" a říká mu "prezidente".

18. V Českých Budějovicích oslavila 108. narozeniny paní Františka Čermáková. Je nejstarší občankou naší republiky; většinu času tráví v křesle u okna a stále se ještě zajímá o svět kolem sebe.

19. Zřejmě v rámci oslav svátku sv. Josefa se dostal do sporu s cestujícími čtyřiadvacetiletý mladík. Při rvačce ukousl ucho muži, který si dovolil ho napomenout, že v tramvaji se nekouří. Ucho bylo přišito, pachatel zadržen.

20. Český historik Dušan Třeštík trvá na tom, aby svazky StB byly uveřejněny kompletně, protože mají už jen historický význam. Pro většinu z nás to zase až tak překonaná minulost není, o čemž svědčí obrovský zájem o nově vydané seznamy. Před budovami Ministerstva vnitra se porvaly stovky lidí o balíky zelených stránek, na kterých si chtěli přečíst, kdo jim zničil život. Je tam 75 000 jmen, mezi nimi např. spisovatelé Vlad. Páral a Jaroslav Foglar, herci Jiřina Bohdalová či Josef Zíma. Dnešní ekonomických a politických špiček je tam taky dost (mj. místopředseda Poslanecké sněmovny -- komunista Vojtěch Filip).

24. Komunisté vyzvali své voliče, aby v referendu hlasovali proti vstupu ČR do EU. Upozorňují na to, že v regionech, kde je nedostatek práce, se vstupem nic nevyřeší. Druhou stránkou tohoto smutného faktu je, že v severních Čechách a na severní Moravě žije spousta lidí, kteří mají jen nejnižší vzdělání. Právě vinou komunistů, kteří je nazývali "ozbrojenou pěstí dělnické třídy" a pěst, jak je známo, vzdělání nepotřebuje. Přes výkřiky komunistů se podle průzkumů veřejného mínění odhaduje, že pro vstup bude v červnovém referendu hlasovat 80% lidí -- a ke vstupu stačí souhlas nadpoloviční většiny účastníků referenda.

25. Podnikatel a někdejší šéf fotbalové Sparty Petr Mach chce spolu se svými příbuznými požádat o politický azyl v USA. V roce 2000 dostal Mach pět let vězení za to, že neproclil luxusní BMW, a tento rozsudek označil za politickou objednávku. Za tento výrok dostal pokutu 400 000 korun nebo další čtyři měsíce žaláře navíc. Mach se odvolal, jeho sestra mluví o politickém procesu.

26. Poslanec za ODS Vlastimil Tlustý zažaloval Eurotel. V únoru totiž rozpoutal obrovskou aféru v souvislosti s údajným odposloucháváním svému mobilu - a operátor mu sdělil, proč se mýlí. Tlustý vysvětlení techniky telefonování vzal jako osobní potupu, cítí se poškozen tím, že Eurotel "z něj dělá idiota, který neumí pracovat s mobilem". Svěřil svou kauzu osobnímu právníkovi, protože nemá dostatečnou důvěru v policejní vyšetřování.

27. Městský soud v Praze řešil spor o autorská práva k loutkám Spejbla a Hurvínka. Na jedné straně stál plzeňský ústav sociální péče, který dostal listinu s poskytnutím autorským práv po letitém putování rukama Skupových dědiců; na straně druhé stála manželka zemřelého ředitele divadla Miloše Kirschnera. Helena Štáchová vyhrála proto, že soud uznal práva Skupových dědiců k loutkám "ke dni smrti profesora Skupy a v podobě, ve které je v tu chvíli zanechal". Divadlo tedy bude žít dál...

29. V průzkumu veřejného mínění bylo zjištěno, že premiér Vladimír Špidla (ČSSD) ztratil od ledna 17% sympatizantů. Teď má jen 47% hlasů, zatímco novopečený prezident Klaus zaznamenal nevídaných 57%. Ztrátu popularity zaznamenali i členové vlády (Gross, Buzková, Součková, Dostál) -- přesto však Stanislav Gross vede před všemi ostatními se 74% příznivců. Předseda ODS Mirek Topolánek dostal polovinu kladných hlasů, předseda komunistů Miroslav Grebeníček čtvrtinu.

31. Ze všech stran se rozebírá víkendové vítězství Vladimíra Špidly při volbě předsedy ČSSD. Během pár hodin před volbou se totiž vyrojili tři jeho soupeři: exposlankyně Volfová, starosta pražských Letňan Dobrý a nedávno odvolaný ministr průmyslu Rusnok. Všichni víceméně viditelně patří k zemanovskému křídlu strany. Špidlovo vítězství je podle jeho odpůrců jen prodloužením programové a personální krize v ČSSD. Vzápětí na to se nechal slyšet předseda ODS Mirek Topolánek, že letos nepočítá s předčasnými volbami.

Připravily -es-, -vš-

Vydavatelem Českého dialogu je Mezinárodní český klub

Informace o webu

jeja.cz 2012