Stalo se v prosinci ... a stojí za pozornost

Venda Šebrlová 1 2016 Aktuality česky

 

Promiňte, ale musím napsat - díky Bohu, že ten rok je za námi! U nás v rodině se říká, že když je něco opravdu, ale opravdu na ... nic, tak „to stojí za starou Balšánkovou”. Teď mám pocit, že ještě měla dvojče ...

 

X Prosinec byl samozřejmě ve znamení ostrých diskuzí politiků o  přístupu k migrantům. V hospodách se chlapi rovnou hádali, jestli je lepší ty přivandrovalce odvážet rovnou do lágrů nebo posílat šupem dál. V jednom se všichni „znalci” shodli - poslat zpátky je nemůžeme, nikdo je nepustí přes své hranice.Češi na to reagovali tím, že se ozbrojují. Zatím má 290 tisíc lidí stovky tisíců zbraní a zájem roste... Také proto, že po celé Evropě roste násilí i mezi migranty a islám není žádné sjednocující náboženství. Záleží už nejen na tom, odkud kdo je, ale také k jakému klanu v té zemi patřil.

 

X Svobodný stát Bavorsko do 31. prosince vlastnil celých 70 let autorská práva na Hitlerův Mein Kampf - což je vlastně návod k použití k vraždám milionů lidí, které rozpoutalo nacistické Německo. Už bylo ohlášeno, že na leden je připraveno „komentované” vydání, kde vědci vysvětlují, jak Hitler manipuloval s fakty a kde přímo lhal. O knihu je nebývalý zájem: originál pamfletu má 780 stran a kritických připomínek je víc než 3 500! Vydání se připravovalo čtyři roky. Politici spolkových zemí budou proti dalším vydavatelům Mein Kampfu trestně zasahovat.

 

X Švýcarská policie zadržela v Curychu komunistického europoslance Miloslava Randsdorfa, který se spolu se třemi slovenskými kumpány pokusil získat v bance 350 milionů eur (10 miliard korun). Byl pak propuštěn a po návratu se hájil tím, že chtěl pomoci „klientovi” k nedostupným penězům. Napjatě jsme čekali, že po tomto mezinárodním průšvihu se od něj rodná KSČM distancuje. Nikoliv... Než by se ztrapnila přiznáním, že poslala do Bruselu nesvéprávného člověka, prohlásila: to je jen jeho věc. O tom jsme už psali.

 

X Politickou scénou i hosty restaurací a hospod hýbe problém, zda zakázat v pohostinstvích kouření. Všichni mají (jako obvykle) pravdu: máme volbu nechodit tam, kde nám to nevyhovuje. Jenže: například v mé milované pražské restauraci Louvre jsou kuřácké a nekuřácké prostory volně průchozí. Rozšafný je obecný názor, že v restauracích se kouřit nemá a v hospodách může...

 

X Další „problém” zahltil české domácnosti: vyhraje soutěž Star Dance komik a dřevěný tanečník Lukáš Pavlásek? Lidé už zřejmě měli soutěže plné zuby (7. pokračování) a tak posílali hlas tomu nejhoršímu. Porota se mohla zjevit, Marek Eben ukroutit hlavu - nakonec byl Pavlásek třetí. Přesto sledovalo poslední kolo soutěže 1,9 milionů diváků - každý druhý, co si zapnul televizi.

 

X Pražský kněz Tomáš Halík, profesor Univerzity Karlovy, byl jmenován viceprezidentem Rady pro výzkum hodnot a filozofie ve Washingtonu. V té působí už přes čtyřicet let přední vědci společenskovědních oborů. Profesor Halík se zabývá současnou teologií a filosofií náboženství, je zastáncem mezináboženského dialogu. Je pro náš národ obrovská škoda, že v zahraničí většina lidí spojuje Česko s arogancí, prosovětskou podlézavostí a připitomnělými komentáři Miloše Zemana. (Ten koncem prosince rozčílil řeckou vládu tak, že odvolala svého velvyslance. Prezident se dal slyšet, že vstoupíme do eurozóny teprve tehdy, až z ní Řecko vystoupí.)

 

X Zemřel emeritní českobudějovický biskup Jiří Paďour (72). Původně vystudoval herectví na DAMU. Jako kněz neměl státní souhlas s vykonáváním duchovní činnosti. Po roce 1989 se podílel na obnově kapucínského řádu a byl pražským světícím biskupem.

 

X Z Vatikánu přišla zpráva, že bude zahájen proces blahoslavení faráře Josefa Toufara. Toufar byl umučen bolševickými vězniteli v roce 1950 po nařčení, že inscenoval pohnutí kříže na oltáři a to bylo považováno věřícími za zázrak (a dodnes to nebylo vysvětleno).  Teprve letos bylo na hromadném pohřebišti v pražských Kobylisích objeveno jeho tělo. Po zkoumání DNA a dalších testech byly už jeho ostatky pochovány u jeho kostela v Čihošti v důstojném hrobě.

 

X Český svaz včelařů má víc než 50 tisíc členů a jednu velkou ostudu. Na trhu se objevil med společnosti Včelpo, ve kterém byla objevena zakázaná antibiotika. Náš med byl nelegálně míchán s ukrajinským, který je antibiotiky kontaminován. Navíc se objevily problémy s využití 80 milionů ročních dotací od státu. Takže jednání sjezdu včelařů nebyl žádný med...

 

X O vánocích byl pražský Hrad v obležení cizích turistů. S rodinou jsme je přemohli a tak jsme mohli s desítkami dalších lidí vychutnat výstavu renesančního malíře Tiziana. V Česku se objevila díla ze soukromých sbírek i galerií v zahraničí. Některá dokonce poprvé překročila domovské hranice! To, jak Mistr dokázal namalovat světlo i šerosvit kdysi oslnilo i císaře Rudolfa II., po jehož smrti se však Tizianova díla z jeho sbírky rozprchla po šlechtických palácích celé Evropy.  Prosím, odpoutejte se od televize a počítače a jděte do Císařské konírny! Čas máte do 20. března.

 

X Chystá se drsný boj o post ředitele Českého rozhlasu. Z 26 zájemců bylo vybráno pět kandidátů a ti předstoupí před výběrovou komisi 20. ledna.

 

A tradičně dobrá zpráva nakonec: Věra Čáslavská se těší, až bude sledovat olympiádu 2016 v Riu. V poslední době měla kruté trápení: osmihodinovou operaci slinivky břišní, léčbu rakoviny, přišla o vlasy a zhubla 15 kilogramů. Sama byla hvězdou olympiády v Mexiku, kde dokonalým výkonem a silnou vůlí přemohla favorizované Sovětky. „Těším se, až našim budu posílat esemesky, aby vyhráli! Teda, jestli se toho dožiju” řekla v MF Dnes. Moc a moc držíme palce!

 

Venda Šebrlová

 

 

ilustrační foto: prosinec 2015 v ČR zcela bez sněhu

 

Vydavatelem Českého dialogu je Mezinárodní český klub

Informace o webu

jeja.cz 2012