Čeština v Bostonu

Koncem léta mi přišel e-mail od paní Marie Rosecké- Vilimek. Objednávala 20 Českých kalendářů. Myslela jsem, že opožděně žádá kalendáře 2015. Ale chtěla nové na rok 2016. Chce je darovat rodičům dětí, které učí češtinu. Ale dětí zatím přibývalo. Nakonec jsem jí posílala kalendářů 30! Bylo to poštovně trochu náročné, což je popsáno na našich webových stránkách, ale vše dopadlo dobře. Kalendáře došly v pořádku. A následně jsem dostala i pár obrázků ze školy…
Zeptala jsem se paní učitelky Rosecké na její třídu…
„Českou školu v Bostonu jsme otevřeli v záři 2014. Máme 30 žáků, 4-14 let, kteří jsou rozděleni do dvou tříd. Na fotografii je skupinka šikovných předškoláků (Nikola, Colin, Samik, Toník a Ondra). Druha třída je vedena způsobem Malotřídek, kde používáme učebnice Prvouky a Českého jazyka pro první stupeň základních škol.
Snažíme se i o seznamování s tradicemi - Dožínky, Mikulášská, Vánoce, Masopust, Morena, Velikonoce, Jízda Králů. A to pomoci hry, tance a zpěvu. Každý rok v říjnu k nám jezdí zástupci z divadla Viola s dětským představením.“
A co Vy? Nechcete pro rodiče svých dětí také letošní kalendář? Moc se líbí.
-ES-
How to contribute
The Czech Dialogue exists thanks to voluntary financial donations from people from all over the world.
Even you have the opportunity to contribute to its administration with any amount.
inzerce
Vracíme se k českým výrobkům

Oblíbená česká značka - firma změnila a obohatila k letošnímu roku svoji webovou stránku. Určitě se koukněte.
Jak potvrzují poslední výzkumy, Češi se rádi a čím dál častěji vracejí od nejrůznějšího zahraničního zboží k domácí produkci. Zjišťují, že je totiž mnohdy kvalitnější než ta z dovozu, na kterou se v 90. letech ze zvědavosti všichni vrhli. Mezitím u nás skončilo mnoho tradičních podniků, převálcováno čínskou a jinou levnou, ale většinou také nekvalitní konkurencí. V poslední dekádě ale nastává obrat k lepšímu - a nedávná mírná devalvace české měny tomu ještě přispěla. Zahraniční zboží se stává dražším a Češi opět nalézají kouzlo domácí produkce. Nejlepším důkazem toho jsou potravinářské „farmářské" trhy, které už několik let oživují náměstí a můžete na nich koupit krásnou a zdravou zeleninu a ovoce, mléčné i masné výrobky, ale i mnoho dalšího z tuzemských hospodářství. Vzniklo a vzniká i mnoho menších i větších firem, které navazují na tradici výroby těch, které v bouřlivé době transformace skončily. Ožily i české sklárny, některé textilky, nábytkářský průmysl, rozvíjejí se i úplně nové, moderní obory... Vše ale záleží na nás - koupíme? Pro snadnější orientaci, co je a co není domácí produkce, už existuje několik označení. Mezi nimi je nejnápadnější značka českého lvíčka - značka, kterou výrobcům uděluje po splnění určených kritérií Nadační fond ČESKÝ VÝROBEK, s nímž ČESKÝ DIALOG již řadu let spolupracuje.
Spřátelené instituce
- Anlet
- Beseda - Belgie
- Czechevents.net
- Czechfolks.com Plus
- Czechoslovakstalks.com
- Časopis Čechoaustralan
- Česká centra
- Česká škola bez hranic
- Český výrobek
- Demokratický klub
- Jana Garnsworthy DipTrans IoLET
- krajane.net
- Libri prohibiti
- Nový domov, Toronto
- Průvodce Rychnovem
- Rádio Perth
- Rádio Praha
- Velehrad