...Jak dynamit

Eva Střížovská 1 2016 Kultura česky

...Jak dynamit

Eva Olmerová

 

Tak se jmenuje nové CD z dosud nevydaných nahrávek, které shromáždil vydavatel a grafik Tomáš Padevět.

Nezapomenutelná zpěvačka Eva Olmerová byla jedinečná a těžko nahraditelná. Když poslouchám některé dnešní mladé zpěvačky a skláním se před mnohými, ale je to asi tak, jako by Francie chtěla najít novou Edit Piaf. Jen občas za století se vyskytne tak silná umělecká osobnost. Kritici a politici si s Evou Olmerovou nevěděli rady. Kromě toho, že si zpívala tak jak chtěla a jak cítila, tak také i žila. A to v době, kdy tu panoval režim, který ji například nedovolil jet na turné s Elou Fitzgeraldovou. Dvakrát se mj. ocitla ve vězení. Ráda se napila vína. Mluvila „nespisovně“. Však o jejím životě napsal velmi dobrou knihu Jaroslav Kříženecký (i já jsem tam přispěla několika veselými kapitolami). Měla jsem to štěstí, že jsem se s Olmeruš, jak jsme jí s Aidou Brumovskou říkaly, hodně stýkala a přátelila. Bylo to bohužel v posledních jejích deseti letech, kdy na ni mnoho kamarádů z hudební branže víceméně zapomínalo. Byla nemocná, měla problémy s režimem, ale byla stále srdečná a úžasná. Byla to velice citlivá duše a to je z jejích písní slyšet.

Mám všechna Evina CD a desky, ale tohle nové už poslouchám poněkolikáté.

Tomáš  Padevět měl dobrý nápad (a byla to asi i nelehká práce) najít a sehnat její dosud nevydané nahrávky. Jsou  z různých archivů České televize, Českého rozhlasu, Státního hudebního fondu kinematografie, Supraphonu, Multisonicu, Firmy 6P Petra  Novotného a ze soukromého archivu Jana Vodňanského.

V přiložené brožurce píše, že jde o příběh. Zpěvačky a třeba i dalších lidí… dramaturgie CD je vedená tímto záměrem. Písničky jdou za sebou smutné i veselé, tak jak jde i život. Dojemné jsou dvě poslední, natočené v letech 1992 a 1993, kdy zpěvačka už byla na prahu odcházení do jiného světa, což je na jejím hlase znát, ale i píseň Nezoufej. Tam je Eva v dobré hlasové kondici, ale píseň, natočená v roce 1969  je o atmosféře ve společnosti, kdy se upálil Jan Palach.

Písniček je na albu 26 a mnohé z nich mne velice na rozdíl od věty shora zmíněné potěšily i rozveselily.

To přeji i dalším posluchačům a Tomáši Padevětovi děkuji za jeho rozhodnutí tuto desku uvést do světa.

Eva Střížovská

Na fotografii  Petra Krpala je Tomáš Padevět, Jana Koubková, Eva Pilarová, Aida Brumovská a Jitka Vrbová na křtu desky.

Vydavatelem Českého dialogu je Mezinárodní český klub

Informace o webu

jeja.cz 2012