Sfoukni svíčku a něco si přej

Svíčky patří k Vánocům a oproti stresům nás i kaprů působí uklidňujícím dojmem a dovedou navodit tu správnou vánoční atmosféru.
Ale napadlo vás někdy co je to, co na svíčce hoří? Je to knot? Nebo je to vosk?
A jak je vlastně dlouhá historie svíček?
Je delší, než si mnozí dovedou představit, v Egyptě se archeologům podařilo nalézt svícny ze třetího tisíciletí před naším letopočtem. Lidé se snažili dostat oheň na malé místo a zpomalit hoření.
Svíčky prošly od té doby mnoha změnami. Ale základní materiál k jejich výrobě se nezměnil – vždy to byl vosk (včelí) a hovězí nebo skopový lůj. Po chemické stránce jsou si tyto materiály podobné. Ale, lojové svíčky se roztékaly a zapáchaly. Včelí vosk byl drahý a vzácný. Voskařské a svíčkařské řemeslo bylo vždy vážené.
V novověku nastal zlom ve výrobě a to v roce 1811 díky francouzským chemikům (Chevreul a Gay-Lussac), kteří vynalezli jak oddělit glycerin, aby vznikla kyselina stearová, díky které se svíčky zbavili zápachu a tím je velmi zdokonalili.
I knoty prošly vývojem, od římského papyrusu až po spletená vlákna bavlny. Právě dobrý vosk a lepší knoty byli základem svíček bez zápachu, které hořeli téměř bez kouře.
První stroj na výrobu svíček se datuje do roku 1834 zásluhou průmyslníka Josepha Morgana. Stroj byl schopný vyrobit 1500 svíček za hodinu.
Hoří vosk?
Ne zcela přesně, protože vosk v tuhém stavu nehoří. Musí nejprve změnit skupenství, což ale netrvá nijak dlouho – jen zlomek vteřiny.
Ale pozor! Zkapalněný vosk sám o sobě také nehoří! Musí se spojit s knotem a až toto spojení, kdy zkapalněný vosk stoupá po knotu nahoru, přinese světlo.
Když zapápenou sirku přiložíme ke knotu, knot nechytne hned. Je nutné, aby vosk na povoskovaném knotu roztál, vystoupal nahoru a vytvořil trvalý plamen. Knot sice sám také hoří, ale plní hlavně funkci jakéhosi potrubí, vedoucí rozpuštěný vosk.
A ještě trochu chemie. Hoření neznamená nic jiného, než oxidaci vzdušným kyslíkem, na který reagují molekuly uhlíku a vodíku. V plynném stavu jsou okem nezachytitelné.
Ale když svíčku sfoukneme, tak ten stoupající kouř představuje neshořelé páry, které v chladnějším okolí okamžitě kondenzují.
Lada Topinková
V článku byl kromě informací z netu použit text Terezy Burianové z Týdeníku Rozhlas 52-1/2014-2015
How to contribute
The Czech Dialogue exists thanks to voluntary financial donations from people from all over the world.
Even you have the opportunity to contribute to its administration with any amount.
inzerce
Amerika II. aneb z deníčku vydavatelky
Tato kniha vzniká nyní na mém počítači. A je to bomba! Pracuji na ní jen chvílemi (což ovšem obnáší hodiny), protože hlavně denně dělám Český dialog. Ale oba tyto, jak by se dnes módně řeklo – projekty, jsou pro mne moc důležité. Časopis se snažím zlepšovat, přibyli v poslední době dobří autoři, přibývají čtenáři po celém světě…
A kniha? Bude o téměř třiceti letech časopisu, který jako jediný vydávaný z ČR vede léta dialog s Čechy doma i ve světě. Byly všelijaké pokusy jiných zdejších periodik ujmout se tohoto tématu, ale všechny ztroskotaly. Český dialog vytrval a to přes veškeré, a někdy opravdu velmi těžké překážky. Především v prvních ročnících, kterými nyní listuji a vybírám z nich perly, jsou velmi cenné články od autorů věhlasných jmen jako je Josef Škvorecký, Jaroslav Strnad, Alexander Tomský, Jiří Ješ aj., či neznámých, ale kteří napsali ze světa, kde žijí, zajímavé postřehy, ohlasy či názory. První ročníky byly opravdu mimořádně živé a dynamické. Po mé první cestě do daleké Austrálie v roce 1997 se začala českou společností šířit „blbá nálada“ a i ta je zde velmi plasticky vylíčena.
Kromě politiky jsou zde samozřejmě i moje cesty do světa za krajany. Napsala jsem o nich sice už pět knížek, ale ne o všem…tady to pokračuje. Například New York, Kanada, Jižní Amerika, Švédsko aj. A na webových stránkách budu ráda uveřejňovat některé ukázky a vy je, doufám, budete rádi číst. Budou nejspíš v rubrice OSTATNÍ, ale ještě před tím, než tam spadnou, tak na stránce hlavní.
Jestli budete mít o knížku zájem, už se můžete hlásit, promítnu do množství tištěných výtisků.
Eva Střížovská
Pište na cesky-dialog@seznam.cz
nebo volejte na tel. 739 091 057
Spřátelené instituce
- Anlet
- Beseda - Belgie
- Czechevents.net
- Czechfolks.com Plus
- Czechoslovakstalks.com
- Časopis Čechoaustralan
- Česká centra
- Česká škola bez hranic
- Český výrobek
- Demokratický klub
- Jana Garnsworthy DipTrans IoLET
- krajane.net
- Libri prohibiti
- Nový domov, Toronto
- Průvodce Rychnovem
- Rádio Perth
- Rádio Praha
- Velehrad