Vladimír Kafka : Život na živo

Venda Šebrlová 12 2015 Knihy česky

 

Nakladatelství Eminent má zvláštní okruh čtenářů i autorů. Už pětadvacet let se vymykají obvyklosti. Z těch českých mezi ně patří např. Jaroslav Dušek, Pavlína Brzáková, Jiří Kuchař či Clemens Kuby. Teď vyšla kniha výtvarníka, který našel své místo v životě mezi onkologickými pacienty v poslední fázi choroby. Lékaři jim dávají 3 - 5 týdnů života.


„ Bylo mi deset let a měl jsem cukrovku” vyprávěl na křtu knihy Vladimír Kafka. „Nemoc mi užírala nohy.” Před pár lety mu obě amputovali. Teď, jako dvaapadesátník, pomáhá překonat těžké choroby ostatním. Nebo je provází k bráně smrti. Jako první v roce 1994 vyléčil z rakoviny vlastní tchýni, která se s dcerou dlouhou dobu nestýkala. Bylo to napínavé, lékařce paní Poláčková oznámila, že u ní končí a přeonačila myšlení i stravu. „ Už žiju 22 let” řekla nám. Stejně nadějně vypadají vyprávění dalších lidí, kteří se uzdravili (pí Nováková: carcinom prsu, slečna Pourová: carcinom hlasivek a plic, pan Piňos: leukémie, pan Hromas: carcinom slinivky).

 

„Pozor! Spolupráce s lékaři je velmi důležitá! Ale lidé by si měli pomáhat, ne jiné zachraňovat. Kdo se bojí smrti, bojí se i života” zdůrazňuje Kafka. V knize popisuje příběhy lidí s těžkou nemocí. On netvrdí, že léčí, jen člověku pomáhá. Psychicky! Píše také o Bohu, světle, cestování a podivných náhodách v životě.

 

Autor klade velký důraz na pozitivní myšlení a hledání síly k boji s chorobou. Vypráví i příběhy z vlastního života, které jej na tuto cestu přivedly. Můžete „tento návod k použití” číst jako zajímavý pohled na soužití ve dvojici i společnosti a vliv vzájemných vztahů na kvalitu života. Rozhodně však ne jako striktní návod k tomu, jak se vyhnout moderním lékům!!

 

Venda Šebrlová

Vydavatelem Českého dialogu je Mezinárodní český klub

Informace o webu

jeja.cz 2012