Antikódy Václava Havla

12 2015 Dějiny česky

Od smrti Václava Havla uplynou 18. prosince čtyři roky, jeho dílo ale zůstává stále živé. Slavnou sbírku Antikódy, kterou na podzim vydalo nakladatelství Teapot v moderní podobě, s nadšením podporují slavné osobnosti spjaté s Havlovým okolím.

Luxusní bibliofilii s typografickými básněmi, kterými Václav Havel komentoval dění kolem sebe a vyjadřoval názory na svět, podpořil jeho bratr, filozof Ivan M. Havel, i někdejší Havlův přítel Karel Schwarzenberg.

 

"Velice mě potěšilo nové vydání Antikódů z nakladatelství Teapot. Je to obdivuhodně krásná bibliofilie. Pamatuji se na období, kdy můj bratr postupně své antikódy vytvářel, využívaje možností, které mu tehdy nabízel jeho nový psací stroj. Proto jsem rád, že i typografie nového vydání respektuje tuto okolnost," říká Ivan M. Havel, který Antikódy převzal z rukou společníka nakladatelství Teapot Rudolfa Lešky. Se stejným nadšením knihu prolistoval také Karel Schwarzenberg.

 

Luxusní edice sbírky Antikódy vyšla v moderním grafickém provedení Johany Kratochvílové a ve výtvarném doprovodu mladého a světově úspěšného malíře Štefana Tótha. Nakladatelství Teapot, které se zabývá vydáváním bibliofilií, jde ve svém speciálním vydání Antikódů proti zavedené tradici, polemizuje s ní a představuje básně zcela nově. Vůbec poprvé jsou například sázeny jiným písmem, než je zaznamenal autor. Mohou tak vyvolat polemiku, nakolik jsou Havlovy typogramy spojeny s poetikou psacího stroje a nakolik jsou na něm nezávislé.

 

Na fotografii Ivan Havel

Z tiskové zprávy 2Media

Vydavatelem Českého dialogu je Mezinárodní český klub

Informace o webu

jeja.cz 2012