Pod plachtami domů

12 2015 Knihy česky

Tip na tuto knížku je zároveň už předběžnou pozvánkou na besedu, kterou pro vás připravujeme v lednu s jejími autory, manželi Honsovými. Je to již třetí titul, v němž zachytili zážitky, prožitky a myšlenky, které je potkaly během závěrečné fáze celkem šestileté plavby na plachetnici kolem světa. O besedě si přečtěte v sousední rubrice Akce MČK, o knížce, která může být i krásným vánočním dárkem, zde:

 

Po třech letech putování po mořích a oceánech jsme se ocitli na opačné straně zeměkoule. Tam začíná  naše cesta zpět, cesta domů. Pouze my dva a plachetnice IRMA a před námi téměř 20 000 Nm.

Plavba z Nového Zélandu do Austrálie vedla přes exotické pacifické ostrovy Fidži, Vanuatu a Novou Kaledonii.Později jsme prožili několik měsíců v Sydney, Melbourne a také  v obytném autě při 4000 km dlouhé cestě podél východního a jihovýchodního  pobřeží Austrálie. Dlouhá a náročná plavba  Velkým bariérovým útesem  a Torresovým průlivem nastavila zrcadlo našim dovednostem a psychické odolnosti. Potkala nás těžká  chvíle, když se loď po uvolnění kotvy nekontrolovaně hnala na útesy.

V Indonésii  jsme se měsíce proplétali  mezi zapomenutými a chudými  ostrovy. Ale nevynechali jsme  také věhlasné destinace jako jsou Lombok, Bali a Borneo. Rušným  Malackým průlivem pak dopluli do Malajsie a Thajska. Cestou jsme zažili i noční pokus o přepadení.

Až na dno svých sil jsme si sáhli při plavbě  Indickým  oceánem,  podél  nebezpečného  pobřeží na jihu Afriky  a kolem Mysu Dobré Naděje.  Z Kapského Města vedla naše cesta na ostrov Svatá Helena.  Pak už nás čekal poslední  a také nejdelší úsek, plavba do Karibiku.  Po 29 dní a nocí  jsme  viděli kolem sebe  jenom  nekonečnou pustinu vod Atlantiku. Po téměř šesti  letech  jsme se ve zdraví opět vrátili do  Karibiku,  na Martinik.

Prožili jsme mnoho krásných  a neopakovatelných, ale také dramatických chvil se šťastným koncem. Byli v mnoha zemích , viděli úžasné přírodní scenérie, ale také místa poškozená činností člověka. Dotkli se a nahlédli do života lidí, který se velmi lišil od našich všedních i svátečních dnů.Viděli jsme jak bohatství tak i bídu světa. Všechno v nás zůstalo.

 

Autoři:Ing.Jana Honsová (* 1951) a Ing. Otakar Hons,CSc. (*1947) vypluli v roce 2009 ze Švédska na cestu kolem světa na plachetnici IRMA. O svoje  zážitky se podělili v knížkách  „ Odhoď lana „ a „ Rok pod Jižním křížem „ vydaných nakladatelstvím Agentura KRIGL, Praha. Rovněž pravidelně publikují v časopisech a pořádají zajímavé besedy.

Vydavatelem Českého dialogu je Mezinárodní český klub

Informace o webu

jeja.cz 2012