Vlak č. 3717 – konečná stanice : Svoboda

Slavnostní znovuotevření železniční trati Aš - Selb v neděli 13.12.2015
Téměř dvacet let trvalo úsilí o opětovné propojení Aše a Selbu po železnici. Nyní je toto snažení u konce. Vlaky zde začnou pravidelně jezdit už za několik dní, od platnosti nového jízdního řádu ČD.
První souprava mezi Chebem, Aší, Selbem – Plößbergem a Hofem vyjela na obnovenou trať v pondělí 7. prosince 2015. Ke zvláštní jízdě byli pozváni ministři dopravy z obou zemí a politici z českého a německého příhraničí.
Veřejnost začne nový spoj využívat od neděle 13. prosince, na kdy je na nádraží v Aši a v Selbu připraveno slavnostní zahájení provozu.
Železnice mezí Aší a Hofem byla postavena v roce 1865, tedy před 150 lety. Osobní doprava se na uvedený úsek vrací přesně po 70 letech, poslední vlaky tady vozily cestující v roce 1945. Nákladní doprava byla ukončena v roce 1995.
1.6.1990 přijel do stanice Selb-Plößberg vlak ČD jako "vlak budoucnosti", symbolizující snahu o navázání zpřetrhaných vztahů mezi Čechy a Němci.
Vlak č. 3717 – konečná stanice : Svoboda
11.9.1951 v 9.55 vyjíždí z pražského Wilsonova nádraží rychlík č. 63 Praha – Cheb, se zastávkami na Smíchově, v Berouně, Zdicích, Hořovicích, Rokycanech, Plzni hlavním nádraží, Stříbře, Plané u Mariánských Lázní, Mariánských Lázních, Lázních Kynžvart a Chebu. V Chebu je odpojena rychlíková lokomotiva, která veze část vagónů zase zpět do Prahy. Zůstává zde služební vůz a tři osobní vagony, k nimž přijíždí lokomotiva 365011. Po zapojení se ze soupravy stává vlak č. 3717 Cheb-Františkovy Lázně-Hazlov-Aš.
V Aši není obratiště, proto se do ní vždy jezdilo tendrem napřed. Pro dosažení nejvyšší možné rychlosti na státní hranici však strojvůdce Jaroslav Konvalinka lokomotivu otočil strojem dopředu, kvůli nenápadnosti ještě před cestou s místním vlakem do Tršnic.
Ve 14.12 vlak vyjíždí z Chebu. Ve 14.22 je ve Františkových Lázních, kde nastupuje Karel Truksa s rodinou, rodina doktora Švece a další lidé ze skupiny, která naplánovala útěk. Vlak odjíždí ve 14.26. V Hazlově, po uměle vytvořeném čtyřminutovém zpoždění pro lepší věrohodnost, v rámci "kontroly" strojvůdce odpojí brzdy na vagónech. Mezitím zde nastupuje doktor Jaroslav Švec. Ke stanici přijel autem z Aše, kde byl zkontrolovat stav na selbské trati a dává smluveným gestem strojvůdci pokyn, že je vše v pořádku. Další technická zastávka je v polích mezi stanicí Hazlov a železničním přejezdem na silnici do Lipné, kde strojvůdce odpojí také vzduchové vedení mezi lokomotivou a prvním vagónem. Teď již by vlak mohl zastavit pouze strojvůdce, který tak učinil v 15.04 u strážního domku číslo 30 v Německu. Předtím však projel zhruba sedmdesátkou přes stanici Aš, stále zvětšoval rychlost, aby zdolal i poslední dvoukilometrový úsek na území ČSR a bez problémů prorazil hraniční závoru.
Ve vlaku bylo v tu chvíli 110 cestujících, krom skupiny účastníků třetího odboje MUDr. Švece, Konvalinky a Truksy s rodinami, estébáků a nezainteresovaných železničářů to byli všechno náhodní cestující. Soupravu převzala americká správa. Do ČSR se vrátilo 77 cestujících. Ti, co zůstali v Německu, byli členové organizované skupiny, jejich rodinní příslušníci a šest lidí z náhodných cestujících.
Rozjelo se vyšetřování a v roce 1953 proběhl soudní proces s množstvím obžalovaných. Mělo se jednat o exemplární případ, rozsudek smrti naštěstí vynesen nebyl. Návazně byl zastaven provoz na většině hraničních tratí s NSR a Rakouskem, zpřísněna ostraha západní hranice a posléze vystavěna železná opona.
Lada Topinková
Foto: Uprchlíci po příjezdu do bavorského Selbu
Použité zdroje:
Webové stránky města Aš
Kniha Romana Cílka Rychlík do Selbu (Západočeské nakladatelství Plzeň, 1988)
Článek Týdeníku Rozhlas 9/2015 autorky Marie Hammerich-Maier
How to contribute
The Czech Dialogue exists thanks to voluntary financial donations from people from all over the world.
Even you have the opportunity to contribute to its administration with any amount.
inzerce
Vracíme se k českým výrobkům

Oblíbená česká značka - firma změnila a obohatila k letošnímu roku svoji webovou stránku. Určitě se koukněte.
Jak potvrzují poslední výzkumy, Češi se rádi a čím dál častěji vracejí od nejrůznějšího zahraničního zboží k domácí produkci. Zjišťují, že je totiž mnohdy kvalitnější než ta z dovozu, na kterou se v 90. letech ze zvědavosti všichni vrhli. Mezitím u nás skončilo mnoho tradičních podniků, převálcováno čínskou a jinou levnou, ale většinou také nekvalitní konkurencí. V poslední dekádě ale nastává obrat k lepšímu - a nedávná mírná devalvace české měny tomu ještě přispěla. Zahraniční zboží se stává dražším a Češi opět nalézají kouzlo domácí produkce. Nejlepším důkazem toho jsou potravinářské „farmářské" trhy, které už několik let oživují náměstí a můžete na nich koupit krásnou a zdravou zeleninu a ovoce, mléčné i masné výrobky, ale i mnoho dalšího z tuzemských hospodářství. Vzniklo a vzniká i mnoho menších i větších firem, které navazují na tradici výroby těch, které v bouřlivé době transformace skončily. Ožily i české sklárny, některé textilky, nábytkářský průmysl, rozvíjejí se i úplně nové, moderní obory... Vše ale záleží na nás - koupíme? Pro snadnější orientaci, co je a co není domácí produkce, už existuje několik označení. Mezi nimi je nejnápadnější značka českého lvíčka - značka, kterou výrobcům uděluje po splnění určených kritérií Nadační fond ČESKÝ VÝROBEK, s nímž ČESKÝ DIALOG již řadu let spolupracuje.
Spřátelené instituce
- Anlet
- Beseda - Belgie
- Czechevents.net
- Czechfolks.com Plus
- Czechoslovakstalks.com
- Časopis Čechoaustralan
- Česká centra
- Česká škola bez hranic
- Český výrobek
- Demokratický klub
- Jana Garnsworthy DipTrans IoLET
- krajane.net
- Libri prohibiti
- Nový domov, Toronto
- Průvodce Rychnovem
- Rádio Perth
- Rádio Praha
- Velehrad