Slovo na prosinec

Vážení čtenáři,
jak jinak začít prosincový sloupek než přáním prožít hezké vánoce se svými blízkými. Doufám, že až skončíte běhání po obchodech, mytí oken a pečení cukroví, až své potomky usadíte k televizním pohádkám, najdete si chvilku i na kouknutí na náš web. Na tento měsíc jsme připravili spoustu zajímavého čtení. Opět se setkáte s dramaturgem Českého rozhlasu Marko Milanovičem v seriálu Miroslavy Besserové. A také vám představíme její nové knížky, které by mohly být dobrým dárkem pod stromeček. (Maturitní srazy radši ne!, a Chlapi na odstřel i na lásku). Nevím jak vy, ale já jako dítko školou povinné jsem byla moc šťastná, když jsem našla pod stromečkem knížku. Pravda, že v letech padesátých a šedesátých, kdy jsem chodila do školy, moc výběr nebyl. Ale Verneovky mi vždycky udělaly radost. Mám osm vnoučat. Kluci moc nečtou. Zato holky mi dělají radost. Zajímá je všechno. Nejstarší vnučka dokonce studuje literární akademii a asi po mně převezme žezlo Českého dialogu i kalendáře.
Ale zpět k obsahu našeho webu. Připravujeme změnu kulturní rubriky tak, abyste si pravidelně mohli najít každý den to, co vás zajímá. Pozvání do divadla, na koncert, na výstavu apod., povídku fejeton aj.
Venda Šebrlová pro vás napíše opět Stalo se a několik recenzí na zajímavé knihy a event. i glosy do aktualit jak to měsíc přinese, stejně jako já, když neodolám událostem kolem nás.
Historička Jana Volfová (autorka bestseleru Dějin českých hrátky ošidné) vás snad potěší vzpomínkou na to, jak vypadaly vánoce dříve na venkově. A já si dovolím připojit kapitolu z mé chystané knížky Horálkovic rodina a zvířena o vánocích, kdy byla na venkově bída a kdy musela moje babička jako mladé děvče chodit k sedlákovi žebrat o trochu mouky. A kdy ji ani nenapadlo připojit se k těm, kteří v té době houfně odjížděli do Hamburku a pak zaoceánskými loděmi do vysněné americké země. Ale i události a zajímavosti v rubrice Naši ve světě stojí za přečtení, zrovna tak jako rubrika Čeština ve světě, což je asi světový unikát, starý (mladý jen několik let), kterou má na starosti Martina Fialková (jakož i dalších několik rubrik).
Zkrátka, otevřte si internet, web www.cesky-dialog.net a najděte si, co vás zajímá. A nejsme jen na té úvodní stránce, máme dvanáct rubrik a téměř v každé máme denně či obden nový článek.
Přeji vám, milí čtenáři, krásné Vánoce a šťastný nový rok!
Eva Střížovská
(Fotečka je od naší milé čtenářky ze Slovenska, Vili Darmové, je to Koprovský štít)
Jak přispět na provoz
Český dialog vzniká díky dobrovolným finančním příspěvkům lidí po celém světě.
I vy můžete přispět na jeho provoz libovolnou částkou.
Jak publikovat článek
Po domluvě je možné publikovat na stránkách vlastní texty!

Všechny moje Ameriky - I. Cali
Reportáže z atraktivních míst San Franciska, Los Angeles, San Diega, Orange County a dalších střídají příběhy českých osobností. Najdeme tu jména novináře Jožky Pejskara, spisovatele Jana Beneše, skladatele, fotografa a dobrodruha Eduarda Ingriše, prof. Ivo Feierabenda a jeho otce, politika z první republiky Ladislava, který se zasloužil o zemědělské družstevnictví, profesorky, klavíristky a výrazné vlastenky Marie Dolanské, příběh rodiny Georginy Teyrovské, která se musela se svým manželem Eduardem v roce 1949 proplazit přes hranici, když jim komunisté zabavili nejznámější pražskou barvírnu a šlo jim o život.
Je tu i částečný příběh Jiřího Voskovce, který prožíval své poslední roky v mohavské poušti.
Samozřejmě je zde také putování po stopách Jacka Londona, který zde v mládí kradl ze sádek ústřice, ale v pozdějším věku své úspěšné spisovatelské kariéry si postavil pěkný dům, který je dnes jeho muzeem a nedaleko je i jeho hrob. V přístavu Oakland má své náměstí, sochu Bílého tesáka, chatu dovezenou až z Aljašky a hospůdku, do které chodil.
Knížka představí i Jiřího Knedlíka, který v hlavním městě Sacramentu peče nejlepší lázeňské oplatky na světě, příběh bratra známého spisovatele Oty Ulče Gustava, zajímavé zážitky mladé spisovatelky Katky Dehningové a mnoha dalších.
Čtivé je vyprávění o minulosti i současnosti zdejšího Sokola, o tzv. Československém domečku, o několika Českých školách a školkách a v neposlední řadě o mladých lidech, kteří sem přišli až po roce 1989 a dobře se uplatnili.
Kniha má 144 stran a kromě černobílých fotografií v textu má několik barevných příloh.
Cena je 200 Kč v ČR, v zámoří 15 USD a v Evropě 10 EUR i s poštovným. Jak zaplatit sdělíme zájemcům při objednání.
Objednávejte na:
cesky-dialog@seznam.cz
nebo tel.: +420 739 091 057
Spřátelené instituce
- Anlet
- Beseda - Belgie
- Czechevents.net
- Czechfolks.com Plus
- Czechoslovakstalks.com
- Časopis Čechoaustralan
- Česká centra
- Česká škola bez hranic
- Český výrobek
- Demokratický klub
- Jana Garnsworthy DipTrans IoLET
- krajane.net
- Libri prohibiti
- Nový domov, Toronto
- Průvodce Rychnovem
- Rádio Perth
- Rádio Praha
- Velehrad