Slovo na prosinec

Eva Střížovská 12 2015 Slovo redakce česky

 

Vážení čtenáři,

 

jak jinak začít prosincový sloupek než přáním prožít hezké vánoce se svými blízkými. Doufám, že až skončíte běhání po obchodech, mytí  oken a pečení cukroví, až své potomky usadíte k televizním pohádkám, najdete si chvilku i na kouknutí na náš web. Na tento měsíc jsme připravili spoustu zajímavého čtení. Opět se setkáte s dramaturgem Českého rozhlasu Marko Milanovičem  v seriálu Miroslavy Besserové. A také vám představíme její nové knížky, které by mohly být dobrým dárkem pod stromeček. (Maturitní srazy radši ne!, a Chlapi na odstřel i na lásku). Nevím jak vy, ale já jako dítko školou povinné jsem byla moc šťastná, když jsem našla pod stromečkem knížku. Pravda, že v letech padesátých a šedesátých, kdy jsem chodila do školy, moc výběr  nebyl.  Ale Verneovky mi vždycky udělaly radost. Mám osm vnoučat. Kluci moc nečtou. Zato holky mi dělají radost. Zajímá je všechno. Nejstarší vnučka dokonce studuje literární  akademii a asi po mně převezme žezlo Českého dialogu i kalendáře.

Ale zpět k obsahu našeho webu. Připravujeme změnu kulturní rubriky tak, abyste si pravidelně mohli najít každý den to, co vás zajímá. Pozvání do divadla, na koncert, na výstavu apod., povídku fejeton aj.

Venda Šebrlová  pro vás napíše opět Stalo se a několik recenzí na zajímavé knihy a event. i glosy do aktualit jak to měsíc  přinese, stejně jako já, když neodolám událostem kolem nás.

Historička Jana Volfová (autorka bestseleru  Dějin českých hrátky ošidné) vás snad potěší vzpomínkou na to, jak vypadaly vánoce dříve na venkově. A já si dovolím připojit kapitolu z mé chystané knížky Horálkovic rodina a zvířena o vánocích, kdy byla na venkově bída a kdy musela moje babička jako mladé děvče chodit k sedlákovi žebrat o trochu mouky. A kdy ji ani nenapadlo připojit se k těm, kteří v té době houfně odjížděli do Hamburku a pak zaoceánskými loděmi do vysněné americké země.  Ale i události a zajímavosti v rubrice Naši ve světě stojí za přečtení, zrovna tak jako rubrika Čeština ve světě, což  je asi světový unikát, starý (mladý jen několik let), kterou má na starosti Martina Fialková (jakož i dalších několik rubrik).

Zkrátka, otevřte si internet, web www.cesky-dialog.net  a najděte si, co vás zajímá. A nejsme jen na té úvodní stránce, máme dvanáct rubrik a téměř v každé máme denně či obden nový článek.

 

Přeji vám, milí čtenáři, krásné Vánoce a šťastný nový rok!

 

Eva Střížovská

 

(Fotečka je od naší milé čtenářky ze Slovenska, Vili Darmové, je to Koprovský štít)

Vydavatelem Českého dialogu je Mezinárodní český klub

Informace o webu

jeja.cz 2012