Smyčce a zpěv na Starém Městě pražském

Ivan Kott 12 2015 Kultura česky

Adventní koncert Písně biblické a španělské

 

Do posledního místa zaplněný barokní refektář Dominikánského kláštera v Jilské ulici byl v pátek 27.11. svědkem skvělého uměleckého zážitku. V koncertu nazvaném Písně biblické, písně španělské se tu publiku představil soubor Martinů Stings Prague pod vedením špičkového českého houslisty Jaroslava Šonského žijícího ve Švédsku a působícího mezinárodně. Pěvecký part dvou částí program byl svěřen vynikající mezzosopranistce Karle Bytnarové se zkušenostmi z operních domů v Čechách, v Německu i v řadě dalších zemí, vítězka četných mezinárodních pěveckých soutěží.

Mezi návštěvníky v publiku byli i čestní hosté - například španělský velvyslanec H.E. Pedro Calvo-Sotelo Ibáñez-Martín či přímý potomek skladatele Antonína Dvořáka - vnuk stejného jména, pan A. Dvořák III. a také skladatelova pravnučka Hana Kakešová.

Program byl zahájen skladbou Zarabanda lejana y Villancico pro smyčcový orchestr, jejímž autorem je španělský skladatel, klavírní virtuóz a profesor na madridské univerzitě Joaquín Rodrigo (1901 – 1999). Byla to česká premiéra této skladby.

 

Následovalo známé dílo Antonína Dvořáka, jímž jsou Biblické písně op. 99 pro zpěv a smyčcový orchestr. Od prvního vydání tohoto skvělého díla uplynulo letos 120 let, což ve svém úvodním slovu připomněla odbornice na Dvořákovo dílo, paní profesorka Gabrielová ze Společnosti A. Dvořáka. Za vynikající přednes všech deseti písní tohoto Dvořákova cyklu byla interpretka spolu s doprovázejícím tělesem odměněna bouřlivým aplausem.

Po přestávce se ještě jednou ozvala hudba Joaquína Rodriga, když rovněž v české premiéře zazněly tři jeho písně, v originále Tres canciones ligeras, opět skvěle přednesené a zahrané.

 

Závěrem koncertu zazněla známá Serenáda Es dur op. 6 od Josefa Suka. Její perfektní provedení bylo tou správnou tečkou celého večera s dramaturgicky velmi dobře zvoleným repertoárem, za což patří dík především dirigujícímu houslistovi Jaroslavu Šonskému.

Dík ovšem patří i neúnavné organizátorce mnoha kulturních počinů Martině Fialkové i spolupořadatelům celé akce, jimž jsou Dominikánský klášter, Společnost Antonína Dvořáka a městská část Praha 1. Ke zdaru večera přispěli velkou měrou i sponzorující Česká biblická společnost, Music Enterprise Luxemburg a nadace Život umělce.

 

Ivan Kott

Jonáš klub

Malá fotogalerie z koncertu zde: Foto Ivan Wild a Eva Molnár

https://picasaweb.google.com/109415267541266510648/PisneBiblickeASpanelske

Vydavatelem Českého dialogu je Mezinárodní český klub

Informace o webu

jeja.cz 2012