Něžnými drápky

Galerie Smečky v Praze připravila výstavu k loňskému výročí Olgy Vyleťalové (1944), letošnímu životnímu jubileu Josefa Vyleťala (1940-1989), jejich dcery Markéty (1975) a jejího muže Tomáše Chudla (1976) v následném roce. Jako největší a nejucelenější současnou výstavní expozici českého filmového plakátu.
Reprezentativní více nežli sedmdesát (nejen) filmových plakátů každého pohltí. Jiskřící erupce, nezvyklé užití koláže v kombinaci s americkou retuší a domalovávanými prvky jsou pouze ty nejčastější výtvarné prostředky malířského dua Vyleťalů starších. Je tu to nejkvalitnější ze 115 autorských filmových plakátů Josefa Vyleťala, téměř osmi desítek děl jeho ženy Olgy, na něž navazuje v novém miléniu dcera Markéta Chludová. Název výstavy se snaží nejen prvoplánově evokovat nejznámější plakát O. Vyleťalové k francouzskému filmu Něžná, ale také navodit romantickou i dravou náladu vystavovaných děl. Zároveň se snaží drápky chytit na kvalitní výtvarnou tvorbu.
Výstavu tvoří z valné části výtisky plakátů: tak, jak se s nimi setkávali lidé na nárožích a jiných exteriérových plochách, ve vitrínách biografů. Doplňují je originály: cenné tím, že většina z nich zůstávala v depozitu tehdejší Ústřední půjčovny filmů. Expozice dává nahlédnout i do ateliérů - tvůrčí kuchyně autorů. Jsou zde i nerealizované návrhy a jejich odlišné verze, určené pro tisk. Výjimečně se tiskly až tři různé plakáty k jednomu filmu, jako konkrétně pro film Novomanželé. Pestré a mnohovrstevné defilé plakátů doplňují obrazy manželů Vyleťalových a jejich dcery Markéty. Aktuální nádech je v jistém protipólu k dílčí části komiksů a moderních ilustrací manžela Markéty Tomáše Chluda v suterénu galerie. Pro úplnost: uznávaným malířem byl (již zesnulý) Josefův bratr Jan Vyleťal.
Hlavním rysem celé výstavy - mimo techniky koláže je film jako takový, a to ve formě plakátů, pixelace, animace, výtvarné či architektonické spolupráce. A co říká mladší pár vystavujících na téma rodina? Markéta Chludová: "Rodina je strom tvořený Bohem. Je nádherný, košatý a pravdivý. Kořeny, naši předkové nasávají vláhu a udržují život stromu, který přináší plody - nás a naše děti." Tomáš Chlud: "Já si půjčím citát z animovaného filmu Lilo a Stitch - ´Ohana znamená rodina, a to znamená, že nikdo nezůstane sám.´" Katalog k výstavě přináší kromě základních informací také malé medailony všech vystavujících a ukázky z jejich tvorby.
Výstava Něžnými drápky v Galerii Smečky otevřena až do konce února 2016.
osa
How to contribute
The Czech Dialogue exists thanks to voluntary financial donations from people from all over the world.
Even you have the opportunity to contribute to its administration with any amount.

Všechny moje Ameriky - I. Cali
Reportáže z atraktivních míst San Franciska, Los Angeles, San Diega, Orange County a dalších střídají příběhy českých osobností. Najdeme tu jména novináře Jožky Pejskara, spisovatele Jana Beneše, skladatele, fotografa a dobrodruha Eduarda Ingriše, prof. Ivo Feierabenda a jeho otce, politika z první republiky Ladislava, který se zasloužil o zemědělské družstevnictví, profesorky, klavíristky a výrazné vlastenky Marie Dolanské, příběh rodiny Georginy Teyrovské, která se musela se svým manželem Eduardem v roce 1949 proplazit přes hranici, když jim komunisté zabavili nejznámější pražskou barvírnu a šlo jim o život.
Je tu i částečný příběh Jiřího Voskovce, který prožíval své poslední roky v mohavské poušti.
Samozřejmě je zde také putování po stopách Jacka Londona, který zde v mládí kradl ze sádek ústřice, ale v pozdějším věku své úspěšné spisovatelské kariéry si postavil pěkný dům, který je dnes jeho muzeem a nedaleko je i jeho hrob. V přístavu Oakland má své náměstí, sochu Bílého tesáka, chatu dovezenou až z Aljašky a hospůdku, do které chodil.
Knížka představí i Jiřího Knedlíka, který v hlavním městě Sacramentu peče nejlepší lázeňské oplatky na světě, příběh bratra známého spisovatele Oty Ulče Gustava, zajímavé zážitky mladé spisovatelky Katky Dehningové a mnoha dalších.
Čtivé je vyprávění o minulosti i současnosti zdejšího Sokola, o tzv. Československém domečku, o několika Českých školách a školkách a v neposlední řadě o mladých lidech, kteří sem přišli až po roce 1989 a dobře se uplatnili.
Kniha má 144 stran a kromě černobílých fotografií v textu má několik barevných příloh.
Cena je 200 Kč v ČR, v zámoří 15 USD a v Evropě 10 EUR i s poštovným. Jak zaplatit sdělíme zájemcům při objednání.
Objednávejte na:
cesky-dialog@seznam.cz
nebo tel.: +420 739 091 057
Spřátelené instituce
- Anlet
- Beseda - Belgie
- Czechevents.net
- Czechfolks.com Plus
- Czechoslovakstalks.com
- Časopis Čechoaustralan
- Česká centra
- Česká škola bez hranic
- Český výrobek
- Demokratický klub
- Jana Garnsworthy DipTrans IoLET
- krajane.net
- Libri prohibiti
- Nový domov, Toronto
- Průvodce Rychnovem
- Rádio Perth
- Rádio Praha
- Velehrad