MČK - Co bude

Pojedeme do Košic k našim přátelům z českého spolku. A to buď ve čtvrtek 15. května nočním lehátkovým vlakem nebo v pátek 16. května ráno. V sobotu si uděláme výlet po Legionářské stezce, večer uspořádáme besedu, v neděli si prohlédneme krásné město Košice, kde se odjakživa mísily kultury maďarská, česká a židovská a zúčastníme se veselého majálesu. Poté odjedeme domů. Výletu se mohou zúčastnit i zájemci z řad čtenářů časopisu, kteří třeba ani nejsou členy Klubu. Je však třeba nám dát brzy vědět.
Půjdeme na výlet do Tetína. Jak již název napovídá, v malém hradě zde, na ostrohu nad řekou Berounkou na samém počátku českých dějin, žila jedna z Krokových dcer - Teta. (Pokud ovšem kronikář Kosmas měl dobré informace.)
V každém případě pak další a to už veliký hrad zde stával od 13. století a spravoval jej Přemyslovec Štěpán z Tetína. Zbytky hradu jsou patrné. A víte, že má maličká vesnička Tetín hned čtyři kostely? A že v jednom byla zavražděna babička sv. Václava Ludmila?
Tetín má také své malé muzeum. Jeho iniciátorkou, ale popravdě řečeno i autorkou a sponzorkou je historička dr. Jana Brajerová, která nás Tetínem bude provázet. Pokud nebudou "padat trakaře", podíváme se kromě památek i na unikátní floru poblíž Tetína v krásné přírodě. A kdy to bude? Plánujeme sobotu 26. dubna. Členové klubu dostanou včas pozvánky...
Písničkář Jan Burian v Městské knihovně. Přijde na besedu o svých cestách 24. dubna. Pepa Fousek slíbil přijít 22. května. Těšíme se.
Jak přispět na provoz
Český dialog vzniká díky dobrovolným finančním příspěvkům lidí po celém světě.
I vy můžete přispět na jeho provoz libovolnou částkou.
Jak publikovat článek
Po domluvě je možné publikovat na stránkách vlastní texty!
inzerce
Vracíme se k českým výrobkům

Oblíbená česká značka - firma změnila a obohatila k letošnímu roku svoji webovou stránku. Určitě se koukněte.
Jak potvrzují poslední výzkumy, Češi se rádi a čím dál častěji vracejí od nejrůznějšího zahraničního zboží k domácí produkci. Zjišťují, že je totiž mnohdy kvalitnější než ta z dovozu, na kterou se v 90. letech ze zvědavosti všichni vrhli. Mezitím u nás skončilo mnoho tradičních podniků, převálcováno čínskou a jinou levnou, ale většinou také nekvalitní konkurencí. V poslední dekádě ale nastává obrat k lepšímu - a nedávná mírná devalvace české měny tomu ještě přispěla. Zahraniční zboží se stává dražším a Češi opět nalézají kouzlo domácí produkce. Nejlepším důkazem toho jsou potravinářské „farmářské" trhy, které už několik let oživují náměstí a můžete na nich koupit krásnou a zdravou zeleninu a ovoce, mléčné i masné výrobky, ale i mnoho dalšího z tuzemských hospodářství. Vzniklo a vzniká i mnoho menších i větších firem, které navazují na tradici výroby těch, které v bouřlivé době transformace skončily. Ožily i české sklárny, některé textilky, nábytkářský průmysl, rozvíjejí se i úplně nové, moderní obory... Vše ale záleží na nás - koupíme? Pro snadnější orientaci, co je a co není domácí produkce, už existuje několik označení. Mezi nimi je nejnápadnější značka českého lvíčka - značka, kterou výrobcům uděluje po splnění určených kritérií Nadační fond ČESKÝ VÝROBEK, s nímž ČESKÝ DIALOG již řadu let spolupracuje.
Spřátelené instituce
- Anlet
- Beseda - Belgie
- Czechevents.net
- Czechfolks.com Plus
- Czechoslovakstalks.com
- Časopis Čechoaustralan
- Česká centra
- Česká škola bez hranic
- Český výrobek
- Demokratický klub
- Jana Garnsworthy DipTrans IoLET
- krajane.net
- Libri prohibiti
- Nový domov, Toronto
- Průvodce Rychnovem
- Rádio Perth
- Rádio Praha
- Velehrad