Nasypejte ptáčkům zrní, ať nezhynou hladem v trní

V letošním tropickém létě jsem vyzýval naše milé čtenáře Českého dialogu, aby nezapomínali na to, že i ptáčci (a drobná zvířata, jako ježci či veverky) potřebují v tropických dnech vodu a často nemají kde se napít či osvěžit. A že každý zachráněný ptačí živůtek stojí za to, protože - a budu se opakovat - populace ptactva se poslední tři desetiletí radikálně snižuje nejen u nás, ale na celém světě, často vinou lidí (ať už jde o ničení jejich biotopů či přímo vraždění migrujících ptáků třeba na Korsice či Maltě, desítky ptáků také stále hynou na drátech elektrických vedení a tak bych mohl pokračovat). Takže zatímco v létě jsme mohli našim opeřeným přátelům pomoci budováním pítek a brouzdališť, v zimě jim naopak zase pomůžeme přikrmováním. Dnes, v moderní době, lze všechny podrobné informace nalézt na internetu (do vyhledávače stačí zadat např. "krmení ptactva v zimě" atp.), ale existuje i literatura, např. knížka Ptáci na krmítku.Já pro milovníky ptactva i laiky, kteří o jejich ochranu mají zájem, přidám jen pár dobrých základních rad:
1) Ptáčky můžeme začít přikrmovat již začátkem listopadu (a samozřejmě během zimy, zvlášť pokud je mráz a hodně sněhu), a to až do jara, kdy začne vylézat první hmyz
2) Ptáky zásadně nekrmíme zbytky z kuchyně! Nedoporučuje se ani pečivo (rohlíky, chleba), které může v jejich žaludcích nabobtnat
3) Většinu opeřenců potěší slunečnicová, řepková či lněná semínka, ale také pohanka, proso či mák
4. Nikdy nekrmíme smaženým či kořeněným jídlem ani starými ořechy (mohou být žluklé)
5) Do krmítka nedáváme misku s vodou (ta by v zimě zamrzla). Krmítko by mělo být dostatečně prostorné, kryté a umístěné tak, aby nebylo v dosahu predátorů (divoké kočky, lasičky, kuny), nejlépe na stromě, pokud máte zahradu...
6) Co se krmítek týká, ti šikovnější si je mohou zhotovit sami, (návody opět najdeme na netu), ale lze je zakoupit ve většině zverimexů, stejně jako speciální krmné směsi, slunečnice či lojové koule.
Na závěr mého "ptačího příspěvku" tradičně připojuji báseň, která se k dnešnímu tématu náramně hodí, a kterou napsal již v minulém (možná i předminulém!) století Karel Václav Rais (1859 - 1926).
Zimní snídaně
Pod sněhem je strom i došky,
závěje jsou na dvorku,
je to bída pro ubožky,
vrabčáka a sýkorku,
pro pěnkavu, pro strnádka,
pro každého, řekněm' zkrátka,
zpěváčka i švitorku.
Naříkáš, jak zebou nohy,
zrníčka že zavál sníh?
Neplač, ptáčku přeubohý,
pomoc už je ve dveřích:
Tonča s Lidkou, hospodyně,
snídani vám nesou v klíně
do zobáčků hladových.
Koště honem závěj mete:
"Sem pojď, chásko maličká;
tady máte, co jen chcete,
jádra, drobty, zrníčka;
pro zpěvavé kamarády
zchystáme vždy něco rády,
přidá také matička!"
Miroslav Seifert
Jak přispět na provoz
Český dialog vzniká díky dobrovolným finančním příspěvkům lidí po celém světě.
I vy můžete přispět na jeho provoz libovolnou částkou.
Jak publikovat článek
Po domluvě je možné publikovat na stránkách vlastní texty!

Všechny moje Ameriky - I. Cali
Reportáže z atraktivních míst San Franciska, Los Angeles, San Diega, Orange County a dalších střídají příběhy českých osobností. Najdeme tu jména novináře Jožky Pejskara, spisovatele Jana Beneše, skladatele, fotografa a dobrodruha Eduarda Ingriše, prof. Ivo Feierabenda a jeho otce, politika z první republiky Ladislava, který se zasloužil o zemědělské družstevnictví, profesorky, klavíristky a výrazné vlastenky Marie Dolanské, příběh rodiny Georginy Teyrovské, která se musela se svým manželem Eduardem v roce 1949 proplazit přes hranici, když jim komunisté zabavili nejznámější pražskou barvírnu a šlo jim o život.
Je tu i částečný příběh Jiřího Voskovce, který prožíval své poslední roky v mohavské poušti.
Samozřejmě je zde také putování po stopách Jacka Londona, který zde v mládí kradl ze sádek ústřice, ale v pozdějším věku své úspěšné spisovatelské kariéry si postavil pěkný dům, který je dnes jeho muzeem a nedaleko je i jeho hrob. V přístavu Oakland má své náměstí, sochu Bílého tesáka, chatu dovezenou až z Aljašky a hospůdku, do které chodil.
Knížka představí i Jiřího Knedlíka, který v hlavním městě Sacramentu peče nejlepší lázeňské oplatky na světě, příběh bratra známého spisovatele Oty Ulče Gustava, zajímavé zážitky mladé spisovatelky Katky Dehningové a mnoha dalších.
Čtivé je vyprávění o minulosti i současnosti zdejšího Sokola, o tzv. Československém domečku, o několika Českých školách a školkách a v neposlední řadě o mladých lidech, kteří sem přišli až po roce 1989 a dobře se uplatnili.
Kniha má 144 stran a kromě černobílých fotografií v textu má několik barevných příloh.
Cena je 200 Kč v ČR, v zámoří 15 USD a v Evropě 10 EUR i s poštovným. Jak zaplatit sdělíme zájemcům při objednání.
Objednávejte na:
cesky-dialog@seznam.cz
nebo tel.: +420 739 091 057
Spřátelené instituce
- Anlet
- Beseda - Belgie
- Czechevents.net
- Czechfolks.com Plus
- Czechoslovakstalks.com
- Časopis Čechoaustralan
- Česká centra
- Česká škola bez hranic
- Český výrobek
- Demokratický klub
- Jana Garnsworthy DipTrans IoLET
- krajane.net
- Libri prohibiti
- Nový domov, Toronto
- Průvodce Rychnovem
- Rádio Perth
- Rádio Praha
- Velehrad