Franz Kafka na prázdninách - výzva do všech stran

Už dlouho se potkávám při různých kulturních událostech s bystrou mladou žurnalistkou Juditou Matyášovou z Lidových novin. O některých jejích projektech jsme také již informovali. Toto je další z nich, jehož se můžete i jen malou pomocí zúčastnit i vy. Týká se Franze Kafky, až mytizovaného pražského židovského spisovatele, na nějž Judita odkrývá zcela nový pohled...
Dobry vecer vsem,
nevim, kdy jsem byla naposledy takhle nervozni. Mozna ani když jsem sla na první rande, tak to nebyly takove nervy. Tohle je dvanact let práce, dvanact let patrani po stopach dobrodruzneho Franze Kafky. S fotografem Janem Jindrou jsme procestovali 70 mist po cele Evrope a zjistili, kam vsude jel Kafka na prazdniny. Obdivoval aeroplany v Italii, lyzoval v Tatrach, chodil do kina v Berline i ve Frydlantu, pochutnaval si na vegetarianskem rizku v Liberci. To vsechno a mnohem vic je nase patrani, na hony vzdalene tomu ponuremu Kafkovi z Prahy. Vzdycky jsme snili o tom, ze predstavime Franze jinak, jako aktivniho člověka se spoustou zajmu a ted je vyjimecna sance.
Chceme vybudovat stalou expozici Kafka na prazdninach ve vesnici Sirem na Lounsku, kde Kafka prozil 8 mesicu zivota v roce 1917. Je to sen, který bez vasi financni podpory nezvladneme. Prosim prispejte nam, v kampani je pro vas spousta zajimavych darku a moc prosim poslete dal tento to odkaz svým pratelum a znamym
Zde je ceska verze
https://www.hithit.com/cs/project/1794/kafka-na-prazdninach
A zde je anglicka verze
https://www.hithit.com/en/project/1794/kafka-on-holiday
moc dekuji za pomoc, Judita
Fotografie připravované expozice v Siřemi a snímky míst, kam Kafka cestoval po celé Evropě
http://www.uschovna.cz/zasilka/GPHRXP7T7NVC7HYJ-AYU/
-------------------------
A zde ještě podstatná část oficiální tiskové zprávy Judity Matyášové k projektu
Kafka přijel do Siřemi v roce 1917, protože chtěl být nablízku své milované sestře Ottle, která se v této vesnici starala o rodinný statek. Život na venkově se Kafkovi zalíbil natolik, že zde zůstal osm měsíců, což je nejdelší doba, kdy byl na venkově. Pobyt v Siřemi Kafku inspiroval při psaní románu Zámek, který dokončil v roce 1922.
Citace Judita Matyášová:
„Chmelařská vesnice Siřem se od doby, kdy zde bydlel Kafka, téměř nezměnila. V obci jsou stále domy i místa, které zmiňuje v denících i dopisech. Návštěvníci Siřemi a celé expozice by tak mohli vidět autentická kafkovská místa. Uzavřeli jsme dohodu s Davidem Herblichem, předsedou spolku Siřem Franze Kafky, který vlastní statek na siřemské návsi. Součástí statku je sušárna chmele, kde chceme vybudovat stálou expozici. V prostoru budou nejen historické fotografie a dokumenty, ale také snímky Jana Jindry, který představí 70 míst, kam Kafka cestoval po celé Evropě. Výstavní texty budou česky, německy i anglicky, plánujeme též španělskou a japonskou verzi. Pokud se nám podaří vybrat víc než 860 tisíc korun, pak na statku vybudujeme rezidenční byt pro spisovatele či překladatele, kteří chtějí několik týdnů tvořit v místě, kde žil a pracoval Franz Kafka.“
Projekt Kafka na prázdninách podporuje český spisovatel Jaroslav Rudiš, který se dlouhodobě zajímá o Kafkovu tvorbu. Netradiční zpracování románu Zámek nyní Rudiš představuje, spolu s Kafka Bandem, v německých Brémách. Tvůrci siřemské expozice získali podporu také od německého spisovatele Reinera Stacha, který napsal životopisnou trilogii o Kafkovi. Siřemský projekt podporuje též americká spisovatelka Kathi Diamant, která je autorkou knihy Kafka´s Last Love, o vztahu Kafky a Dory Diamantové.
Autoři projektu:
Novinářka Judita Matyášová píše o kulturních událostech a mapuje příběhy Čechů, kteří emigrovali v průběhu 20. století. V roce 2009 vydala, spolu s fotografem Janem Jindrou, knihu Na cestách s Franzem Kafkou. V roce 2013 publikovala knihu Přátelství navzdory Hitlerovi, která líčí její pátrání po osudech českých židovských dětí v Dánsku.
Fotograf Jan Jindra studoval fotografii na FAMU, vytvořil řadu tématických cyklů, které představil v Čechách i v zahraničí. Kromě kafkovského projektu se věnuje také dokumentaci míst, kde byl spisovatel Rainer Maria Rilke. Jan Jindra vyučuje fotografii na Univerzitě Tomáše Bati ve Zlíně.
Jak přispět na provoz
Český dialog vzniká díky dobrovolným finančním příspěvkům lidí po celém světě.
I vy můžete přispět na jeho provoz libovolnou částkou.
Jak publikovat článek
Po domluvě je možné publikovat na stránkách vlastní texty!
inzerce
Amerika II. aneb z deníčku vydavatelky
Tato kniha vzniká nyní na mém počítači. A je to bomba! Pracuji na ní jen chvílemi (což ovšem obnáší hodiny), protože hlavně denně dělám Český dialog. Ale oba tyto, jak by se dnes módně řeklo – projekty, jsou pro mne moc důležité. Časopis se snažím zlepšovat, přibyli v poslední době dobří autoři, přibývají čtenáři po celém světě…
A kniha? Bude o téměř třiceti letech časopisu, který jako jediný vydávaný z ČR vede léta dialog s Čechy doma i ve světě. Byly všelijaké pokusy jiných zdejších periodik ujmout se tohoto tématu, ale všechny ztroskotaly. Český dialog vytrval a to přes veškeré, a někdy opravdu velmi těžké překážky. Především v prvních ročnících, kterými nyní listuji a vybírám z nich perly, jsou velmi cenné články od autorů věhlasných jmen jako je Josef Škvorecký, Jaroslav Strnad, Alexander Tomský, Jiří Ješ aj., či neznámých, ale kteří napsali ze světa, kde žijí, zajímavé postřehy, ohlasy či názory. První ročníky byly opravdu mimořádně živé a dynamické. Po mé první cestě do daleké Austrálie v roce 1997 se začala českou společností šířit „blbá nálada“ a i ta je zde velmi plasticky vylíčena.
Kromě politiky jsou zde samozřejmě i moje cesty do světa za krajany. Napsala jsem o nich sice už pět knížek, ale ne o všem…tady to pokračuje. Například New York, Kanada, Jižní Amerika, Švédsko aj. A na webových stránkách budu ráda uveřejňovat některé ukázky a vy je, doufám, budete rádi číst. Budou nejspíš v rubrice OSTATNÍ, ale ještě před tím, než tam spadnou, tak na stránce hlavní.
Jestli budete mít o knížku zájem, už se můžete hlásit, promítnu do množství tištěných výtisků.
Eva Střížovská
Pište na cesky-dialog@seznam.cz
nebo volejte na tel. 739 091 057
Spřátelené instituce
- Anlet
- Beseda - Belgie
- Czechevents.net
- Czechfolks.com Plus
- Czechoslovakstalks.com
- Časopis Čechoaustralan
- Česká centra
- Česká škola bez hranic
- Český výrobek
- Demokratický klub
- Jana Garnsworthy DipTrans IoLET
- krajane.net
- Libri prohibiti
- Nový domov, Toronto
- Průvodce Rychnovem
- Rádio Perth
- Rádio Praha
- Velehrad