Dny Kanady v Praze

10 2015 Kultura česky

Velvyslanectví Kanady a Městská knihovna v Praze opět připravily Dny Kanady v Praze. Všechny pořady, které se zde konají mezi 4. -6. listopadem, jsou veřejnosti přístupné zdarma. Po celou dobu programu Dnů Kanady bude ve foyer probíhat výstava fotografií z Kanady a návštěvníci budou mít možnost získat informace o Kanadě v informačním stánku Velvyslanectví Kanady.

Program:

 

středa 4. 11. 2015 od 17 hodin, malý sál

Vůně máty/ A Scent of Mint, režie Pierre Sidaoui, anglicky s českými titulky, Kanada 2002, 48 min, dokument

Bezstarostné dětství v malém libanonském městě Abey přeruší Pierrovi Sidaoui občanská válka a on i jeho rodina jsou nuceni uprchnout z rodného města. Je to první ze série přesunů, které ho v konečném důsledku oddělí od rodičů, bratra a sestry. Ve věku 30 let se jeho domovem stává Montreal a o deset let později vzpomíná na rodinu, hudbu, vzdálený domov i válku nad krabicí od bot, kde schovává vzácné rodinné fotografie. Film byl natočen v Montrealu a ukazuje paralelu mezi libanonskou vesnicí a kanadskou metropolí. Vztah mezi těmito dvěma místy připomíná, že ať se stane cokoliv, náš skutečný domov je uvnitř nás samých.

Multikulturalismus v Kanadě, beseda v češtině

Beseda s Donem Sparlingem, Kanaďanem působícím přes 30 let na Masarykově univerzitě v Brně, spoluzakladatelem Středoevropské asociace kanadských studií.

 

středa 4. 11. 2015 od 19 hodin, velký sál

Černí pasažéři/Clandestins, režie Denis Chouinard, francouzsky s anglickými a českými titulky, Kanada 1997, 95 minut

Snímek Černí pasažéři je o skupině šesti migrantů, kteří se skrývají v kontejneru zaoceánské nákladní lodi směřující do Kanady a o jejich boji o přežití a hrůze z toho, že budou objeveni. Film byl na Mezinárodním filmovém festivalu v Montrealu v roce 1997 nominován na cenu Grand Prix des Amériques.

 

čtvrtek 5. 11. 2015 od 17 hodin, malý sál

Studium v Kanadě, beseda v češtině

Prezentace a beseda se zástupkyní Velvyslanectví Kanady a absolventy kanadských škol o možnostech studia v Kanadě.

 

čtvrtek 5. 11. 2015 od 19 hodin, velký sál

Pod jedním nebem… arabské ženy v Severní Americe mluví o nošení hidžábu/ Under One Sky... Arab Women in North America Talk About the Hijab, režie Jennifer Kawaja, anglicky s českými titulky, Kanada 1999, 44 minut, dokument

Pro západní oči je nošení hidžábu (šátku) jedním z nejspornějších symbolů arabské kultury. Pro některé představuje útlak muslimských žen a zápas mezi východními a západními hodnotami. Pro řadu arabských žen žijících v Severní Americe je ale hidžáb symbolem jejich identity a dědictví.

 

Dvanáct/ Twelve, režie Alfonso Lester, anglicky s českými titulky, Kanada 2008, 43 minut, dokument

Co byste řekli, kdybyste se mohli vrátit do minulosti a mluvit se sebou samými ve věku 12 let? Režisér Alfonso Lester narozený na Filipínách, se pokouší na tuto otázku odpovědět v tomto jedinečném, vizuálně stylovém dokumentu, prostřednictvím dotazování dvanácti různých lidí, z nichž každý se přestěhoval do Kanady ve věku 12 let jako on sám.

 

pátek 6. 11. 2015 od 9 hodin, velký sál

Projekce pro školy s prezentací o studiu v Kanadě

Clandestins, režie Denis Chouinard, francouzsky s anglickými titulky, Kanada 1997, 95 minut

 

pátek 6. 11. 2015 od 11 hodin, velký sál

Projekce pro školy s prezentací o studiu v Kanadě

A Scent of Mint, režie Pierre Sidaoui, pouze anglicky, Kanada 2002, 48 min, dokument

Twelve, režie Alfonso Lester, pouze anglicky, Kanada 2008, 43 minut, dokument

 

pátek 6. 11. 2015 od 17 hodin, malý sál

Myslí si, že jsem Číňanka! / They Think I am Chinese!, francouzsky s anglickými a českými titulky, Kanada 2011, 52 minut, dokument

Tisíce dívek, které byly přijaty k adopci v Kanadě v první vlně v roce 1990, právě dospívá. Filmařka se zaměřila na pět z nich a doprovázela je po celou dobu jejich emocionálně nabitého přechodu do dospělosti. Intimní a dojemná cesta do světa Alice, Ley, Julie, Anne a Flavie.

Vydavatelem Českého dialogu je Mezinárodní český klub

Informace o webu

jeja.cz 2012