Výstava Out Of Limits v galerii Art Salon S Tančící dům

Lada Topinková 10 2015 Kultura česky

 

Retrospektivní výstava Bořka Šípka představuje v Tančícím domě přes 200 uměleckých děl

 

Umělecká galerie Art Salon S v Tančícím domě pořádá retrospektivní výstavu českého výtvarníka, designéra a architekta Bořka Šípka s názvem Out Of Limits.

V nově zrekonstruovaném druhém patře Tančícího domu je ve velkolepé instalaci představeno téměř 200 děl od skleněných uměleckých objektů až po designové kousky nábytku, které Bořek Šípek vytvořil během posledních 20 let.

 

"Baví mě dávat věcem duši, vytvářet ze zdánlivě podřadných a často jen praktických objektů naše hodnotné partnery. Objekty s duší nás oslovují a provokují k reakci - můžeme je nesnášet, odsoudit nebo obdivovat, milovat či se jich zmocnit. Mohou se stát doprovodem našeho každodenního i svátečního života," popisuje výstavu Bořek Šípek.

 

"Nejsem si jistý, že jsem si vybral sklo. Mám spíš dojem, že si sklo vybralo mě," řekl autor ČTK. "Dostal jsem se k němu úplně náhodou. Vidím v něm výzvy. U všech ostatních věcí, co dělám, počínaje porcelánem, nábytkem - to všechno si člověk může vyzkoušet, překreslit, kdežto u skla je to horký ´na píšťale´ a za deset minut to musí být hotové. Tam je ta neuvěřitelná výzva i momentu, že člověk řekne: a teď dost! Je to úplně jiný kreativní proces než u ostatních věcí," popisuje svou lásku ke sklu.

 

 

Na výstavě jsou vázy, mísy, karafy, skleničky, lustry, porcelánové hrnečky, misky, talíře, židle, křesla, stoly, skříně, knihovny, lampy či svícny, které mají všechny společného autora, charakter a rukopis. Ozdobené jsou šípky, které právě dozrávají. Výjimečné místo ve výstavě má skleněná váza s názvem Neuchopitelný šípek. Vázu, připomínající stonek šípku hustě posetý trny, navrhl v roce 2004 Václav Havel. Nákres vázy daroval Bořkovi Šípkovi k jeho 55. narozeninám, který v době Havlovy prezidentské funkce pracoval pro Pražský hrad. Sedm let poté Bořek Šípek vázu podle návrhu Václava Havla vyrobil v limitované kolekci sedmi kusů. Návštěvníci výstavy mohou vidět čtvrtý a poslední neprodaný kus ze sedmi.

 

 

Bořek Šípek je známý především jako sklářský výtvarník a Havlův hradní architekt, Havlovi následovníci, na rozdíl od jeho demokratických předchůdců na Hradě, už svého architekta neměli a omezovali se na pouhé udržování a opravování tohoto významného areálu, který není jen největší českou památkou, ale zejména v době Václava Havla byl také významným společenským a kulturním středobodem země. "Nemají koncept, nemají intuici, nemají představu .... jen vykonávají své povolání. Je to obrovská škoda, ale co s tím naděláme," komentuje přístup Václava Klause a Miloše Zemana k architektonickému rozvoji Hradu Šípek.

 

Šípek je vedle svých sklářských artefaktů autorem rozličných kusů nábytků, které uplatnil mimo jiné i na Pražském hradě. Patří k nim židle, křesla, pohovky, knihovny nebo kabinety. V Tančícím domě vystavuje sérii dýhovaného intarzovaného nábytku, k jehož tvorbě ho inspirovala řecká a aboridžinská mytologie.

 

Výstava Out Of Limits bude ve v galerii Art Salon S Tančící dům k vidění do 28. 2. 2016.

 

Lada Topinková

Vydavatelem Českého dialogu je Mezinárodní český klub

Informace o webu

jeja.cz 2012