20. říjen - Den stromů

Těm z vás, kteří máte doma letošní Český kalendář (2015), možná neunikl můj dubnový příspěvek o Mezinárodním dnu ptactva. Zmiňuji se v něm mj. o tom, že vlastně každý den v roce má někdo nebo něco svůj svátek - počínaje únorovým Valentýnem, svátkem zamilovaných, přes MDŽ, svůj svátek slaví matky i otcové, zmíněné ptactvo (1. dubna na "apríla"), v červnu mají svůj den dokonce žirafy (!) a dnes, tedy 20. října, u nás slavíme Den stromů. Zdůrazňuji "u nás", protože ve světě se Den stromů slaví v různé dny i měsíce (např. v Brazílii v červnu, v Německu a v Japonsku už v dubnu nebo ve Velké Británii až v listopadu).
O stromech a jejich významu pro přírodu a člověka byly popsány tuny papíru a napsány stovky knih, u nás je velkým propagátorem a známým milovníkem těchto veskrze užitečných dřevin dlouholetý ředitel Botanické zahrady při UK v Praze prof. Václav Větvička (nomen omen!), sám autor mnoha knih a publikací. Ač nemám nijak v oblibě našeho současné pana prezidenta, jednu jedinou věc u něj kladně hodnotím - jeho vztah ke stromům. Mnoho lidí si z toho, že na Vysočině "objímá stromy", utahuje a pokládá to za pošetilost, já ovšem - a se mnou jistě spousty dalších lidí u nás i jinde ve světě - věřím, že stromy mohou vydávat pozitivní energii a působit blahodárně na duši (i tělo) člověka. Matka Příroda je nevyzpytatelná, překvapující a moudrá.
Teď tedy pár slov k samotnému dnešnímu svátku. Nápad slavit Den stromů vznikl už v polovině 19. století ve Spojených státech, konkrétně v Nebrasce. Tamější krajina byla totiž popisována tehdy (přibližně před 150 lety) jako krajina "bez stromů". Až jeden z prvních osadníků v této oblasti, J. Sterling Morton, začal v okolí svého domu pěstovat různé druhy stromů, keřů i květin. Povoláním však nebyl zahradník, ale novinář (sic!) a vydavatel prvních novin v tomto státě. A právě noviny využil k tomu, aby vyzval své spoluobčany k následování jeho příkladu - k pěstování stromů. Vysvětlil jim, že stromy např. zastavují větrnou erozi půdy či poskytují stín před pálícím sluncem. Svým nadšením dokázal strhnout velké množství lidí a zrodil se tak "The Arbor Day" - Den stromů, který připadl na 10. dubna r. 1872. V tento den bylo vysázeno údajně přes jeden milion stromů (!) a o dva roky později byl nebraským guvernérem vyhlášen první oficiální Den stromů, který případl na 22. duben, tedy den narození J. S. Mortona.
Tato myšlenka se šířila brzy i na další kontinenty - datum oslav se liší podle klimatických podmínek té či oné země a podle toho, kdy je možné stromy vysazovat. Podle CALM, tedy australského oddělení ochrany přírody a péče o krajinu, se Den stromů slaví ve více než 50 zemích světa. Do Čech přinesl tuto myšlenku "Svaz spolků okrašlovacích" a poprvé se masově slavil Den stromů v našich zemích počátkem dubna r. 1906.
Tato tradice, přerušená válkami i komunistickým režimem, byla obnovena až v r. 2000, a to právě již zmiňovaným Václavem Větvičkou spolu s dřevosochařem Martinem Patřičným. Datum první oslavy bylo stanoveno na 20. října, protože v mnoha lokalitách ČR je to právě doba vhodná pro sázení stromů a podzim je také možná nejkrásnějším obdobím, kdy listnaté stromy hýří všemi barvami (ovšem období jara, kdy z nabobtnalých pupenů vyraší takřka přes noc listy a rostou někdy do nebývalých rozměrů, jako třeba u katalpy trubačovité či javorů a platanů, stojí také určitě pro milovníky stromů za to!).
O stromech bych mohl psát ještě hodně dlouho a nedostalo by se možná ani na další příspěvky v Českém dialogu, proto na závěr ještě jen připomenu, že existuje kultovní kniha Muž, který sázel stromy (autorem je Francouz Jean Giono, kniha vyšla už v r. 1953 a dodnes je stále k vidění na pultech nejen našich knihkupectví), že v r. 2004 byla udělena Nobelova Cena za mír keňské aktivistce Wangari Maathaiové právě za výsadbu stromů v rámci Hnutí zeleného pásu (tato organizace vysázela v Africe již přes dvacet miliónů stromků) a že u nás existuje od r. 2002 anketa Strom roku (více informací na internetu), kterou pořádá Nadace Partnerství, a jejímž smyslem je zejména podpořit aktivitu našich občanů v péči o stromy v jejich okolí.
Stejně jako o našich opeřených přátelích (tedy ptáčcích-zpěváčcích) psali snad všichni naši velcí básníci, tak veršovali zcela jistě i o stromech. Bohužel nemám právě při ruce žádnou básnickou sbírku, proto si dovoluji na závěr tohoto příspěvku připojit alespoň dvě mé krátké básničky (určené spíše dětem) právě o stromech (ale za básníka, byť nesu slavné básnické příjmení, se v žádném případě nepovažuji!).
A přeji všem krásný a barevný podzim.
BŘÍZY
V bělostné řízy
halí se břízy.
Přišly k nám z dálného severu,
pláčí, když zaslechnou sekeru.
Z březových větví košťata
vymetou dvorek až za vrata.
TOPOLY
Vysoké topoly
nikdy nic nebolí.
Z výšky se dívají,
listy si čechrají.
Snad jenom topol osika
občas tu ve větru naříká.
Miroslav Seifert
How to contribute
The Czech Dialogue exists thanks to voluntary financial donations from people from all over the world.
Even you have the opportunity to contribute to its administration with any amount.
inzerce
Amerika II. aneb z deníčku vydavatelky
Tato kniha vzniká nyní na mém počítači. A je to bomba! Pracuji na ní jen chvílemi (což ovšem obnáší hodiny), protože hlavně denně dělám Český dialog. Ale oba tyto, jak by se dnes módně řeklo – projekty, jsou pro mne moc důležité. Časopis se snažím zlepšovat, přibyli v poslední době dobří autoři, přibývají čtenáři po celém světě…
A kniha? Bude o téměř třiceti letech časopisu, který jako jediný vydávaný z ČR vede léta dialog s Čechy doma i ve světě. Byly všelijaké pokusy jiných zdejších periodik ujmout se tohoto tématu, ale všechny ztroskotaly. Český dialog vytrval a to přes veškeré, a někdy opravdu velmi těžké překážky. Především v prvních ročnících, kterými nyní listuji a vybírám z nich perly, jsou velmi cenné články od autorů věhlasných jmen jako je Josef Škvorecký, Jaroslav Strnad, Alexander Tomský, Jiří Ješ aj., či neznámých, ale kteří napsali ze světa, kde žijí, zajímavé postřehy, ohlasy či názory. První ročníky byly opravdu mimořádně živé a dynamické. Po mé první cestě do daleké Austrálie v roce 1997 se začala českou společností šířit „blbá nálada“ a i ta je zde velmi plasticky vylíčena.
Kromě politiky jsou zde samozřejmě i moje cesty do světa za krajany. Napsala jsem o nich sice už pět knížek, ale ne o všem…tady to pokračuje. Například New York, Kanada, Jižní Amerika, Švédsko aj. A na webových stránkách budu ráda uveřejňovat některé ukázky a vy je, doufám, budete rádi číst. Budou nejspíš v rubrice OSTATNÍ, ale ještě před tím, než tam spadnou, tak na stránce hlavní.
Jestli budete mít o knížku zájem, už se můžete hlásit, promítnu do množství tištěných výtisků.
Eva Střížovská
Pište na cesky-dialog@seznam.cz
nebo volejte na tel. 739 091 057
Spřátelené instituce
- Anlet
- Beseda - Belgie
- Czechevents.net
- Czechfolks.com Plus
- Czechoslovakstalks.com
- Časopis Čechoaustralan
- Česká centra
- Česká škola bez hranic
- Český výrobek
- Demokratický klub
- Jana Garnsworthy DipTrans IoLET
- krajane.net
- Libri prohibiti
- Nový domov, Toronto
- Průvodce Rychnovem
- Rádio Perth
- Rádio Praha
- Velehrad