Stalo se doma -- červen/červenec

8 2001 Slovo redakce česky
obálka čísla

Milí čtenáři, šotek vám utrhl polovinu červnového přehledu událostí a protože jsme toho názoru, že jsou pro vás určitě zajímavé, přinášíme vám je dodatečně:
20. V ČR bylo zahájeno vyplácení odškodného obětem nuceného nasazení v době okupace. ČSOB převedla na české koruny 56 milionů marek a poště již byly předány poštovní poukázky s tříčtvrtinovou zálohou pro prvních 10 tisíc žadatelů. Výše odškodného se může lišit v jednotlivých výplatách podle aktuálního kursu marky.
22. V souvislosti s vyšetřováním 117 neoprávněně vydaných lustračních osvědčení začíná policie předvolávat k výslechům držitele těchto listin ze všech regionů ČR.
23. Do čela Unie svobody byla po Karlu Kühnlovi zvolena Hana Marvanová a stala se tak v dosavadní historii České republiky vůbec první ženou ve vedení parlamentní politické strany.
24. Odpůrci jaderné elektrárny Temelín opět zablokovali příjezd k hraničnímu přechodu Wullowitz -- Dolní Dvořiště a znemožnili automobilům průjezd po všech objížďkách.
25. Téměř dva tisíce let staré pozůstatky římského vojenského tábora z doby markomanských válek objevili archeologové na předměstí Olomouce. Unikátní nález potvrzuje zprávy antických autorů o průniku Římanů hluboko na sever do tehdejšího barbarského území.
26. Při dopravní nehodě na americko-kanadské hranici bylo zraněno 5 Češek z Prostějova, které cestovaly na sokolský slet do Detroitu.
27. Přesně na den jednapadesát let poté, kdy komunisté popravili národně-socialistickou političku Miladu Horákovou, se Senát zabýval návrhem zákona, který umožní odškodnění nejen příslušníků českého protifašistického odboje, ale i politických vězňů komunistického režimu.
28. Prodejem Komerční banky francouzské Société Générale za 4O miliard korun, což je absolutně nejlepší prodej banky ve střední a východní Evropě, byla ukončena privatizace českého bankovního sektoru.
29. V Německu soud potrestal šiřitele protičeské zášti Rudolfa Pietsche, který loni vyrobil štvavý pamflet, v němž mimo jiné popíral utrpení nuceně nasazených Čechů a označoval je za "prospěcháře", "kolaboranty" s tehdejším režimem a za lidi nehodné odškodnění. Satisfakci pro postižené pak charakterizoval jako "vydírání s kriminálními prvky".
    Vlastně náhodou byly nalezeny dokumenty, které dokazují, že někdejší komunistický prezident Antonín Zápotocký udělil tajně milost čtyřem nacistickým zločincům. Ti byli odsouzeni k trestu smrti, M. Rostock např. za účast na vyvraždění obyvatel Lidic. Že StB spolupracovala s nacistickými válečnými zločinci, vyplývá z nově zveřejněných dokumentů Úřadu dokumentace a vyšetřování zločinů komunismu.
    Obavám se ale, že ani toto odhalení skalním a zarputilým přívržencům KSČ oči nerozlepí a iluze neodpáře.

Stalo se v červenci
Jako červená nit se nám parným červencem táhne pokračování sporu o Temelín. Povodně se pomalu stávají běžnou realitou ve všech evropských zemích, tak nás už nepřekvapují. Zemědělci hořekují, že bude nadúroda a že bude nutno řešit co s cenami, které nechtějí snižovat.
Britové na ruzyňském letišti začali kontrolovat české turisty, aby zabránili zvyšujícímu se počtu romských žadatelů o azyl vstoupit na území Velké Británie. Opatření vyvolalo řadu kritiky ze strany Romů, některých politiků i nevládních organizací. Znepokojení nad některými okolnostmi britských kontrol na letišti v Praze -- Ruzyni dal najevo i prezident Havel.
1. Účinnosti nabyl zákon o možnosti nepřechylovat ženská příjmení, tedy jim nepřidávat koncovku --ová.
    Pomník na okraji bývalého vápencového lomu u obce Mořina na Berounsku byl slavnostně odhalen, aby připomínal utrpení lidí, kteří zde v letech 1949 -- 1953 byli vězněni komunistickým režimem.
2. Podle britského The Sunday Times čelí český byznysmen Viktor Kožený finančnímu krachu. Kožený údajně svým mnoha věřitelům dluží nejméně 130 milionů liber.
    Dřevěný špalek, na nějž by měl ministr průmyslu a obchodu Grégr položit hlavu za Temelín, přinesli před Úřad vlády zástupci hnutí Duha a dalších ekologických organizací, aby tak připomněli ministrova slova, kdy slíbil dát hlavu na špalek při nedodržení rozpočtu Temelína.
4. Český statistický úřad zveřejnil, že při sčítání lidu bylo k 1. březnu 2001 zjištěno, že měla Česká republika 10.292.933 obyvatel. Přestože oproti minulému sčítání byli zahrnuti i cizinci, je výsledné číslo o 9.982 osoby nižší než před deseti lety.
6. K uctění 586. výročí mučednické smrti mistra Jana Husa byla sloužena ekumenická mše v Betlémské kapli v Praze a zároveň bylo připomenuto 610. výročí založení této kaple.
7. V ČR je na návštěvě třicet dětí z původních českých osad Ravensca a Gradac v jižním Banátě v Rumunsku. Potomky Čechů, vystěhovavších se na počátku 19. stoletíc na pomezí tehdejších Uher, pozvala odborná lesnická škola v Trutnově a táborští členové Sdružení pro trvale udržitelný rozvoj.
9. Vláda schválila časový a finanční rámec Strategie posílení národohospodářského růstu, navržené ministrem průmyslu a obchodu Miroslavem Grégrem. Tzv velký třesk má přijít na 166 miliard korun a má propojit rozvoj velkého průmyslu a malého a středního podnikání s podporou zaměstnanosti, bydlení a infrastruktury.
11. Od počátku roku do konce června požádalo v Česku o azyl 8.918 lidí z 67 zemí. Celá čtvrtina žadatelů pochází z Ukrajiny.
12. Předseda ODS a Sněmovny Václav Klaus v BBC ocenil přízeň šéfa televize Nova Vladimíra Železného, který se 10.7. v BBC vyjádřil, že by Klaus byl mimořádně dobrým prezidentem a že jím také bude.
    Požadavek, aby státy Evropské unie potýkající se s nedostatkem vysoce kvalifikovaných sil nelákaly z Česka jen tyto pracovníky, vznesl v Bruselu státní tajemník Pavel Telička.
13. Plzeňští historikové získali originál závěti zakladatele Škodovky Emila Škody. Ten byl sice po své smrti pohřben na starém Mikulášském hřbitově v Plzni -- Petrohradě, kde je i hrob J. K. Tyla, jeho korespondenci včetně závěti si však odvezl do Německa Škodův následovník v čele fabriky s okřídleným šípem ve znaku -- v pořadí druhý generální ředitel Škodovky Walter Trappen. V pozůstalosti jeho syna, který zemřel letos v únoru, byly cenné dokumenty nalezeny.
14. Na vyzdvižení ruské jaderné ponorky Kursk budou použity speciální ocelové drapáky české výroby podniku HK -- Konstrukce ze Sviadova u Frýdku -- Místku.
16. Německý spolkový kabinet potvrdil existenci vládní výzvy k ukončení provozu jaderné elektrárny Temelín.
17. Výstavba jaderné elektrárny Temelín je plně v kompetenci českého státu, zdůraznil vicepremiér Vladimír Špidla v reakci na dokument, který Německo oficiálně předalo prostřednictvím svého velvyslanectví ministerstvu zahraničí v Praze.
18. Britští imigrační úředníci, kteří začali na ruzyňském letišti prověřovat cestující mířící za kanál La Manche, znemožnili několika romským rodinám odletět z Prahy do Velké Británie.
    Česká ministerstva zahraničí a kultury jednají s Francií o složení, náplni a harmonogramu práce mezinárodní komise, jejímž úkolem je posoudit sporný obraz Žid s kožešinovou čapkou. Toto plátno, připisované Rembrandtovi nebo jeho žákům, vlastní Národní galerie v Praze a komise má určit, zda pochází ze Schlossovy sbírky, kterou za okupace zkonfiskovali ve Francii Němci.
    Česká vláda odmítla požadavek Evropské unie, aby nynější členské země i po našem vstupu do Unie měly právo žádat v přechodném období po Češích pracovní povolení.
19. Dočasnou ochranu poskytne vláda 250 čečenským uprchlíkům, kteří již v ČR požádali o azyl.
20. Lidem, kteří se museli za druhé světové války z různých důvodů ukrývat či byli soustředěni v pracovních táborech, vydá o této skutečnosti ministerstvo obrany osvědčení.
22. Na diskotéce ve Svitavách skinhead zavraždil devětadvacetiletého Roma. Případem se opět rozvířila otázka rasismu, jeho tolerance a nedostatečné výše trestů za jeho projevy v České republice.
26. Novou základní školu otevřela společnost Člověk v tísni při ČT v obci Fushtice ve středním Kosovu. Od roku 1999 postavila společnost v Kosovu tři nové školy a dvě opravila.
27. Úřadu pro vyšetřování a dokumentaci zločinů komunismu se podařilo objevit vlastnoručně podepsanou milost komunistického prezidenta Antonína Zápotockého, kterou v roce 1953 tajně udělil čtyřem nacistickým zločincům odsouzeným k trestu smrti.
Asi těžko měla enormní vedra, která koncem měsíce panovala, vliv na vzrůstající napětí v České televizi, kde jsou redaktoři publicistiky v otevřeném sporu s vedením televize.
Nečekaně, zato o téměř dvě procenta zvýšila Česká národní banka spodní hranici odhadu vývoje inflace pro letošní rok.
Přestože okurková sezóna událostmi většinou příliš neoplývá, jak je vidět, stále je o čem psát.


Marina Hužvárová
SPAN CLASS=

Vydavatelem Českého dialogu je Mezinárodní český klub

Informace o webu

jeja.cz 2012