Opravdu mezinárodní večer v Českém centru

Už dlouho jsme avizovali první pořad letošní sezony, další z našich Hovorů bez hranic. Chtěli jsme jím navnadit diváky na budoucí film o zajímavých Češích z Vancouveru, který se právě zpracovává. Snad se to "vnadění" podařilo...
Návštěvníků zvědavých na další České kořeny přišlo hodně - a úžasné bylo především jejich složení. Krom hlavního hosta z Vancouveru, pana Erika Sovy, který do Prahy přiletěl v těchto dnech a beseda se vlastně konala na jeho počest (je totiž hlavním sponzorem vznikajícího filmu), jsme mohli přivítat i druhého sponzora, Mirka Ondráčka (firma Banar) z Moravy, a s ním jeho přátele z Luhačovic. Měli jsme samozřejmě i návštěvníky pražské, ale krásné bylo, že se večera zúčastnili (a že zrovna byli v Praze) i někteří z těch, kdo si "zahráli" v našich předchozích dokumentech. Manželé Koutných a Jaroslav Šonský ze Švédska, Dana Seidlová ze Švýcarska a Ruda Cainer z rakouské Vídně. Přišla ale i celá řada dalších hostů, Čechů, žijících v zahraničí. Vše je zdokumentováno ve fotoalbu, které si můžete rozkliknout zde:
Bylo těžké, ba přetěžké z téměř 2 000 fotografií, které jsme v Kanadě během 19 dnů našeho pobytu pořídili, udělat vypovídající výběr. Ale jakž takž se to snad podařilo - a tak se přítomní mohli seznámit nejen s panem Sovou a jeho osobním příběhem (do Kanady přišel s maminkou a sestrou-dvojčetem již jako 17letý, dnes vede vlastní úspěšnou firmu a na tuto krásnou zemi nedá dopustit), ale mohli se i potěšit krásnými pohledy na vancouverské pobřeží, na samotné město, také nahlédnout do Victorie, hlavního města Britské Kolumbie, a především se seznámit ve zkratce s těmi, o kom náš příští film bude pojednávat. A konstatovat, že jsou to osobnosti opravdu zajímavé a snad je tedy zvědavost na místě.
Beseda byla zpestřena ukázkou z nastudování Prodané nevěsty Bedřicha Smetany na vancouverské univerzitě - katedře operního zpěvu, s čímž pomáhala paní Milena Jandová, účastnice našeho filmu..
A také malým nahlédnutím (z DVD) do vancouverského Divadla za rohem, kde vynikající inscenaci Hrabalovy Hry Obsluhoval jsem anglického krále... před několika lety nastudoval a hrál Dr. Josef Skála.
Podvečer uzavřela pozdravem také ředitelka Kanadsko-české obchodní komory, paní Alexandra Brabcová, za jejíž podporou našemu projektu také děkujeme.
Pak už přišel čas na diskusi o všech možných zkušenostech ze života tady i "tam" - at´už šlo o Kanadu, USA, Itálii, Švédsko či jinou zemi, odkud byli naši hosté... u sklenky vynikajícího vína, které darovala firma Banar Mirka Ondráčka, a nad rozplývajícími se koláčky, které dovezla Pavlínka Gajdošíková z Luhačovic.
Beseda pokračovala ve volném stylu - a v počtu cca 10 účastníků - ještě i po skončení pořadu v nedaleké hospůdce.
Za pozornost našemu projektu děkuje Martina Fialková, a na dálku všechny zdraví také Tomáš Kubák, kameraman a režisér, který nyní na filmu usilovně pracuje, a Hanka Toupalová, která nám pomáhala při natáčení.
Jak přispět na provoz
Český dialog vzniká díky dobrovolným finančním příspěvkům lidí po celém světě.
I vy můžete přispět na jeho provoz libovolnou částkou.
Jak publikovat článek
Po domluvě je možné publikovat na stránkách vlastní texty!

Všechny moje Ameriky - I. Cali
Reportáže z atraktivních míst San Franciska, Los Angeles, San Diega, Orange County a dalších střídají příběhy českých osobností. Najdeme tu jména novináře Jožky Pejskara, spisovatele Jana Beneše, skladatele, fotografa a dobrodruha Eduarda Ingriše, prof. Ivo Feierabenda a jeho otce, politika z první republiky Ladislava, který se zasloužil o zemědělské družstevnictví, profesorky, klavíristky a výrazné vlastenky Marie Dolanské, příběh rodiny Georginy Teyrovské, která se musela se svým manželem Eduardem v roce 1949 proplazit přes hranici, když jim komunisté zabavili nejznámější pražskou barvírnu a šlo jim o život.
Je tu i částečný příběh Jiřího Voskovce, který prožíval své poslední roky v mohavské poušti.
Samozřejmě je zde také putování po stopách Jacka Londona, který zde v mládí kradl ze sádek ústřice, ale v pozdějším věku své úspěšné spisovatelské kariéry si postavil pěkný dům, který je dnes jeho muzeem a nedaleko je i jeho hrob. V přístavu Oakland má své náměstí, sochu Bílého tesáka, chatu dovezenou až z Aljašky a hospůdku, do které chodil.
Knížka představí i Jiřího Knedlíka, který v hlavním městě Sacramentu peče nejlepší lázeňské oplatky na světě, příběh bratra známého spisovatele Oty Ulče Gustava, zajímavé zážitky mladé spisovatelky Katky Dehningové a mnoha dalších.
Čtivé je vyprávění o minulosti i současnosti zdejšího Sokola, o tzv. Československém domečku, o několika Českých školách a školkách a v neposlední řadě o mladých lidech, kteří sem přišli až po roce 1989 a dobře se uplatnili.
Kniha má 144 stran a kromě černobílých fotografií v textu má několik barevných příloh.
Cena je 200 Kč v ČR, v zámoří 15 USD a v Evropě 10 EUR i s poštovným. Jak zaplatit sdělíme zájemcům při objednání.
Objednávejte na:
cesky-dialog@seznam.cz
nebo tel.: +420 739 091 057
Spřátelené instituce
- Anlet
- Beseda - Belgie
- Czechevents.net
- Czechfolks.com Plus
- Czechoslovakstalks.com
- Časopis Čechoaustralan
- Česká centra
- Česká škola bez hranic
- Český výrobek
- Demokratický klub
- Jana Garnsworthy DipTrans IoLET
- krajane.net
- Libri prohibiti
- Nový domov, Toronto
- Průvodce Rychnovem
- Rádio Perth
- Rádio Praha
- Velehrad