Bacha na Šporcla!

Venda Šebrlová 10 2015 Kultura česky

 

Je totiž nebezpečí, že se zamilujete! Pavel Šporcl nahrál v Supraphonu dvě unikátní CD: Sonáty a partity pro sólové housle. J. S. Bach se narodil právě před 330-ti lety a tak dostal od našeho předního virtuosa mimořádný dar.

 

Na křestu CD byly (tradičně) manželka a obě dcerky, spousta přátel a novinářů. Nestačil nám salónek, další se tísnili v místnosti před ním. Pavel Šporcl měl (také tradičně) modré housle a jeho návrat od minulé nahrávky se skupinou Gypsy byl fantastický. Jako poslední totiž nahrál složité a slavné sonáty už před 45 lety Josef Suk. „Hraji si tam dva i tři doprovodné hlasy, protože Bach napsal dílo jako vícehlasé. Jeho prvním interpretem byl sám autor a já vím, že všichni si pak přáli mu vlézt do hlavy a zjistit, jak to myslel? O nahrávce jsem přemýšlel už od roku 2008, když jsem dělal Gypsy...” (V tu chvíli se naprosto tichým sálkem ozval mobil. Který tupec si ho nevypnul? Z první řady se rychle zvedla paní Bára a vyndala Pavlu Šporclovi z kapsy jeho vlastní telefon. Okomentoval to slovy: „To nebyl Bach!” Ten následný smích a jekot nás všech taky nebyl Bach!)

 

Pan Šporcl se přiznal, že se před každým koncertem bude modlit, aby se neztratil - v některé sonátě se téma opakuje až dvacetkrát! Učil se z kopií Bachovy partitury, ale není striktní interpret. „Jsem autentický moderní houslista!” Někde bude vystupovat sólově, jinde ho doprovodí Czech Ensemble Baroque Orchestra. S jeho koncertní mistryní Elen Machovou zahraje Koncert pro dvoje housle d moll. Na tři koncerty přijal pozvání íránsko-americký cemballista Mahan Esfahani a také hobojista Vilém Veverka. V Praze a v Brně bude ve třech za sebou jdoucích dnech Bach-maraton: první večer uvede Pavel Šporcl všechny sonáty a partity, druhý večer bude hrát kompletní koncerty pro housle a orchestr a třetí večer zazní Sonáty pro housle a cembalo.

 

Začíná velké turné „Bacha na Šporcla!” Aby byla připomenuta také krása české hudby, na každém koncertě uvede Mistr variace na téma písně Kde domov můj?. „Snažil jsem se to nenapsat moc lehké a teď je to jedna z nejtěžších skladeb, které v repertoáru mám!”

 

CD pokřtil kněz Zbigniew Czendlik z lanškrounské farnosti. Zatímco Pavel Šporcl má na titulní fotce kleriku, pan farář měl džíny. A křtilo se šampaňským, nejen symbolicky, ale opravdu na mokro!

Vždyť, co by to bylo za křtiny!

 

Venda Šebrlová

Vydavatelem Českého dialogu je Mezinárodní český klub

Informace o webu

jeja.cz 2012