Světoběžník Jára Cimrman

Olga Szymanská 10 2015 Kultura česky

Kolo pro dospělého a čtyři děti-Speciální kufr a cestovní pomůcky-Náčrt parního invalidního vozíku-Želva rychlonožka... Ty nej z předmětů a artefaktů výstavy o cestovatelství Járy Cimrmana. Českého génia, který ovlivnil nejednu generaci naší společnosti. Tvorba Jaroslava Weigela, dvorního výtvarníka a herce Divadla Járy Cimrmana-kolekci "pouze" doplňuje.

 

Místo

Palác YMCA v centru Prahy, postaven ve stylu moderního klasicismu, si dodnes zachoval nenapodobitelné architektonické kouzlo. Kromě stálého zájmu firem a organizací o pronájem zdejších kanceláří slouží i ke sportovním a společenským aktivitám: je tu plavecký bazén a tělocvična, ojedinělá běžecká dráha s klopenými zatáčkami, česko-anglická školka či stylová kavárna ve stylu art deco.

Sdružení YMCA působí po celé planetě. Má padesát osm miliónů členů ve více nežli sto zemích a zaměřuje na volnočasové aktivity hlavně pro děti a mládež. Pořádá sportovní akce, tábory i amatérské hudební a divadelní aktivity. „Což by tento bájný český všeuměl jistě ocenil,“ dodává ředitelka paláce P. Otřísalová. A právě po zrušení stálé expozice o životě a díle J. Cimrmana v Petřínské rozhledně Palác YMCA nabídl populárním cimrmanovským výstavám krásný prostor. V minulých letech manažer a herec DJC, sběratel materiálů o českém velikánovi Václav Kotek zde mohl proto uvést nejdříve českého génia jako zdařilého sportovce, poté kolekcí Šikovní Divadla Járy Cimrmana představit podrobně herce této oblíbené scény. Nyní palác nyní hostí třetí výstavu Světoběžník Jára Cimrman.

 

Vliv Génia

Zahrnuje mnoho exponátů z bohatého archivu Václava Kotka s půvabnými popisky Zdeňka Svěráka. K vidění jsou půvabné plakáty a grafiky Jaroslava Weigela, včetně jeho originálních a dosud nikdy nevystavovaných kostýmních návrhů ke hrám Švestka a Posel z Liptákova. A samozřejmě i původní, vůbec první plakát divadleního představení hry Akt, na němž je šipkou označen chlapeček, o kterém se cimrmanologové domnívají, že by to mohl být právě malý Jára. Cimrman byl nejen velkým vynálezcem-byť na patentní úřad přicházel se svými vynálezy tzv. po dvanácté, ale i učitelem-byť jeho působení jako vychovatele na potomky habsburského trůnu se minulo pádným účinkem. Stihl však cestovat a objet celý svět. K nejznámějším patří jeho cesta do Panamy, kde kromě podmanění si tamních kmenů složil operu k otevření zdejšího průplavu. A výprava na Severní pól ho jen proslavila. Doklady a zápisky z mnohých cest vedly cimrmalogy kromě zmapování tras českého velikána k jejich prostudování i k nastudování některých jeho her. "A ve Vídni byl jako doma,“ říká kurátor výstavy Václav Kotek.

 

Járův páternoster

Dle slov ředitelky paláce je tato výstava o Cimrmanovi světoběžníkovi zábavná, a to instalací v přízemí i na hlavním schodišti. Přibližuje nejen krásu géniových děl, ale i Paláce YMCA. Vedle výstavy samotné mohou návštěvníci obdivovat i jedinečnou architekturu jedné z prvních pražských železobetonových staveb a seznámit se s tím, co dnes Pražanům nabízí. S Járou Cimrmanem spojuje palác totiž nejen společný světový rozměr. Ale také jeden z nejstarších výtahů – páternosterů v Praze, který je v paláci v provozu již od roku 1928 a jímž je možné se při prohlídce výstavy svézt. Systém páternosteru vynalezl - kdo jiný nežli právě Jára Cimrman. „Lidé se původně obávali, že nevystoupí-li z kabiny včas, obrátí se s nimi nahoře či dole výtah nohama vzhůru. V Cimrmanově pozůstalosti se však našla skica jeho vynálezu, podle níž o mnoho let později dlouholetý zaměstnanec paláce Petr Vokolek vyrobil zmenšený model páternosteru. A tento unikát, jímž Cimrman obavy veřejnosti definitivně rozptýlil, je na výstavě také představen, a to v pohybu!

 

Absolvovala jsem známou SUPŠ v Turnově-známou Šperkárnu. Ve školním archivu je v listinách s jednotlivými ročníky je u roku 1910 i jméno J.Cimrman.

Bydlím na Žižkově-ve Štítného ulici, kousek nad Divadlem Járy Cimrmana.

Obrázek: Cimrmanovo kolo pro pět

Výstava v pasáži pražského Paláce YMCA  je jedinečná stejně jako osobnost českého génia - Otevřena do 30. listopadu 2015.

Olga Szymanská

www.palacymca.cz

www.ymca.cz

Vydavatelem Českého dialogu je Mezinárodní český klub

Informace o webu

jeja.cz 2012