Národní svatováclavská pouť 2015

Rádá bych se se čtenáři podělila o ohromný zážitek, a to konání národní svatováclavské pouti ve Staré Boleslavi.
Město Brandýs nad Labem-Stará Boleslav již tradičně od roku 2003 při příležitosti svátku sv.Václava otevírá své brány poutníkům z domova i ze zahraničí , kněžím, řádovým sestrám, turistům, kteří si na nejstarší poutní místo v Čechách přicházejí připomenout naše nejvýznamnější národní a státní tradice.
První, co stálo za to spatřit ,byla bazilika sv. Václava, kde byly v kryptě sv. Kosmy a
Damiana relikvie sv.Václava. Ty byly za účasti kněží a poutníků přeneseny na Mariánské náměstí a vystaveny na tribuně. Náměstí bylo úplně plné. Podium bylo nádherně vyzdobené a obří obrazovka umožnila vidět všem bohoslužbu zblízka. Slavnostní poutní Mše svatá začala v 10. hodin. Hlavní celebrant byl J.Ex. Mons. František Radkovský biskup plzeňský, slavnostní kazatel J. Em. Dominik kardinál Duka OP arcibiskup pražský a primas český. Koncelbrovali J.Ex.Mons. Giuseppe Leanza apoštolský nuncius v ČR,
J.Ex.Mons. Svatoslav Shevchuk, vyšší archieparcha kyjevsko.haličský, archieparcha kyjevský,
J.Ex. Mons Tadeusz Kondrusiewicz arcibiskup z Minsku a Mohylevu a čeští a moravští biskupové. Atmosféru dokreslila Hudba hradní stráže a Policie ČR a chrámový sbor Václav a sbor při kostele sv. Bartolomeje, Kyje, Collegium Hortensis.
Největší dojem na mě udělal projev kardinála Duky. Jasný a srozumitelný. Vzpomněl doby vlády Otce vlasti Karla IV, jeho synů Václava a Zikmunda. Připomenul tragický osud Mistra Jana Husa. Zmínil Palladium, kde se narodil náš národ, jak říká sv. Cyril v Proglasu. Byl to náš národ, který obohatil v českém překladu Bible ostatní slovanské národy. Z této tradice vyrostl sv. Václav - kníže a vnuk sv. Ludmily, která výchovou svého vnuka obohatila nejen náš národ, ale celou rodinu slovanských národů. Vzpomněl křesťany, naše bratry na Ukrajině, Kopty, Jezidy zavražděné a trpící v muslimských zemích. Vyzdvihl statečnost našich mladých mužů za války, kteří se zbraní v ruce bránili republiku, bojovali v odboji a pak budovali zničenou zem. Vzkázal mladým mužům imigrantům, kteří míří do Evropy ze zemí s jiným kulturním a náboženským vyznáním, opustili své děti, ženy, rodiče, at´dělají totéž , ať je v jejich zemích mír a oni se vrátí a budují znovu svoje země. Nakonec zdůraznil nutnost nenechat zaniknout křesťanství a připomenul Světové dny mládeže v Krakově, které se blíží..
Po skončení mše, kde všichni zúčastnění dostali požehnání, se část lidí přesunula do chrámu Nanebevzetí Panny Marie. Velice krásný, bohatě zdobený chrám. Po dobu celé slavnosti se konalo mnoho mší, koncertů a pouť.
Pro ty, kdo neví, co je Palladium země české
Je to jedno z prvních vyobrazení Panny Marie s dítětem na našem území, od roku 1609 bylo prohlášeno Palladiem ochranným obrazem české země a stal se jedním ze symbolů české státnosti. Je věřícími uctíván jako obraz zázračné síly a generacemi považován za duchovní záštitu země.
Tento obrázek zdědil sv. Václav po své babičce Ludmile. Podle pověsti jej měl na krku v den vraždy.
Ivana Dangová, Švýcarsko
How to contribute
The Czech Dialogue exists thanks to voluntary financial donations from people from all over the world.
Even you have the opportunity to contribute to its administration with any amount.

Všechny moje Ameriky - I. Cali
Reportáže z atraktivních míst San Franciska, Los Angeles, San Diega, Orange County a dalších střídají příběhy českých osobností. Najdeme tu jména novináře Jožky Pejskara, spisovatele Jana Beneše, skladatele, fotografa a dobrodruha Eduarda Ingriše, prof. Ivo Feierabenda a jeho otce, politika z první republiky Ladislava, který se zasloužil o zemědělské družstevnictví, profesorky, klavíristky a výrazné vlastenky Marie Dolanské, příběh rodiny Georginy Teyrovské, která se musela se svým manželem Eduardem v roce 1949 proplazit přes hranici, když jim komunisté zabavili nejznámější pražskou barvírnu a šlo jim o život.
Je tu i částečný příběh Jiřího Voskovce, který prožíval své poslední roky v mohavské poušti.
Samozřejmě je zde také putování po stopách Jacka Londona, který zde v mládí kradl ze sádek ústřice, ale v pozdějším věku své úspěšné spisovatelské kariéry si postavil pěkný dům, který je dnes jeho muzeem a nedaleko je i jeho hrob. V přístavu Oakland má své náměstí, sochu Bílého tesáka, chatu dovezenou až z Aljašky a hospůdku, do které chodil.
Knížka představí i Jiřího Knedlíka, který v hlavním městě Sacramentu peče nejlepší lázeňské oplatky na světě, příběh bratra známého spisovatele Oty Ulče Gustava, zajímavé zážitky mladé spisovatelky Katky Dehningové a mnoha dalších.
Čtivé je vyprávění o minulosti i současnosti zdejšího Sokola, o tzv. Československém domečku, o několika Českých školách a školkách a v neposlední řadě o mladých lidech, kteří sem přišli až po roce 1989 a dobře se uplatnili.
Kniha má 144 stran a kromě černobílých fotografií v textu má několik barevných příloh.
Cena je 200 Kč v ČR, v zámoří 15 USD a v Evropě 10 EUR i s poštovným. Jak zaplatit sdělíme zájemcům při objednání.
Objednávejte na:
cesky-dialog@seznam.cz
nebo tel.: +420 739 091 057
Spřátelené instituce
- Anlet
- Beseda - Belgie
- Czechevents.net
- Czechfolks.com Plus
- Czechoslovakstalks.com
- Časopis Čechoaustralan
- Česká centra
- Česká škola bez hranic
- Český výrobek
- Demokratický klub
- Jana Garnsworthy DipTrans IoLET
- krajane.net
- Libri prohibiti
- Nový domov, Toronto
- Průvodce Rychnovem
- Rádio Perth
- Rádio Praha
- Velehrad