Pocta velkému muži: Výstava „Wintonovy vlaky“

10 2015 Aktuality česky

Výstava s tímto názvem bude na Václavském náměstí v Praze měsíc připomínat Nicholase Wintona

Stát, hlavní město i přátelé Sira Nicholase Wintona uctí „Nickyho“ památku tři měsíce po jeho odchodu. Jeho hrdinský čin i osobnost připomíná výstava velkoformátových panelů v centru Prahy. Poutavými fotografiemi ukazuje divákům znovu příběhy převážně židovských dětí. Výstava se dotýká také života jejich zachránce – Sira Nicholase Wintona, který letos 1. července odešel ve věku 106 let. Exteriérová výstava fotografií a dokumentů ukazuje cestu Wintonových vlaků z Prahy do Londýna z let 1939 i život Sira Nicholase. Expozice je k vidění v dolní části Václavskéhonáměstí v Praze ode dneška do 31. října.

Nicholas Winton zachránil před jistou smrtí v nacistických táborech více než šest set dětí.„Jsem vděčná, že jsem mohla poznat člověka, který mi daroval život a který byl tak plný dobra a laskavého, byť ironického humoru,“ vzpomíná tehdy sedmiletá Zuzana Marešová, která nastoupila do sedmého vlaku směr Londýn v červenci 1939 a dodává: „Je dobře, že se toto téma znovu otvírá, protože se poselství dobra Sira Nicholase Wintona dál šíří a opakovaně se dostává až k mladé generaci, pro kterou je zářným příkladem a ponaučením.“

Autorem výstavy, jejíž úspěšné uvedení proběhlo v Praze a v Londýně v roce 2011, je režisér, kameraman a fotograf Jaroslav Brabec. „To, co bylo hrozbou před tři čtvrtě stoletím, je opět živé... Stejně jako tehdy, i dnes jsou lidské bytosti donuceny prchat před zlem. Proto má dnes pro nás čin Nicholase Wintona aktuální význam. Tak, jako filantropie se nedá nařídit, tak se soucit i vděk může změnit v opovržení. Tomu je nutné zabránit, tak, jako to před pětasedmdesáti lety učinil mladík, ani ne třicetiletý, jménem Nicholas Winton.“

Výstavu podporuje také Ministerstvo zahraničních věcí České republiky. „Kdysi byli jako hrdinové označováni lidé, kteří se vyznamenali statečností v boji. Dnes, díky lidem jako byl Sir Nicholas Winton, slovo hrdina označuje také a především ty, kteří - sami se vystavujíce nebezpečí -zachraňují životy jiných. Jsem rád, že právě tento typ hrdinství inspiroval tisíce mladých Čechů, kteří pomáhají potřebným v České republice a všude ve světě. Je mi líto, že Sir Nicholas Winton nedostal Nobelovu cenu míru, " říká Lubomír Zaorálek, ministr zahraničních věcí ČR.Na expozici diváci uvidí koláže dobových dokumentů, textů i snímků, které zachycují například tváře dětí, jejich cestovní pasy a víza i společné záběry s Nicholasem Wintonem během odjezdu vlaků v roce 1939. Výstava přináší také svědectví o pozdějším životě Wintonových dětí, které se usadily a žijí v České republice. Ukazuje fotografie z návštěv v jejich domovech, jejich současné portréty a přibližuje život jejich rodin.

 

Jindřich – jedno z více než 600 zachráněných dětí

U příležitosti znovuuvedení výstavy ke 105. narozeninám Sira Nicholase loni na jaře, aktualizoval Jaroslav Brabec původní verzi a doplnil ji i o příběh jednoho ze zachráněných dětí, jehož život se na přání rodiny odhalil až mnoho let po válce. „Podařilo se mi nakonec vypátrat informace o člověku,jehož osud byl velmi složitý. Jsem rád, že se jeho příběh nakonec podařilo k výstavě přidat i díky velkorysosti jeho rodiny,“ komentuje Jaroslav Brabec.

/Jindřich odjížděl do Anglie 11. května 1939. Matka před ním tajila těžkou nemoc, aby neohrozila synovu cestu. Oba rodiče pak nastoupili v říjnu 1942 do transportu „C“ do Lodže, kde zahynuli. Jindřich v Anglii pracoval v továrně na rukavice a maturitu složil v Československé státní škole ve Walesu. Po vojenském výcviku v Československé armádě sloužil jako zbrojíř v RAF. Do Prahy se po válce vrátil a vystudoval filozofickou fakultu a vstoupil do státních služeb. V padesátých letech byl však jako Žid a „západní letec“ vyhozen. V roce 1968 emigroval do Anglie, odkud se vrátil v roce 2010./

 

24 výstavních panelů je ke zhlédnutí i v noci

Expozice je instalovaná na 24 speciálních výstavních panelech INEXIN a díky individuálnímu osvětlení ji bude možné procházet i v noci. „Jde o emotivní podívanou, jejíž největší váha spočívá v ukázce lidských osudů, hrdinství, které museli všichni aktéři tohoto neuvěřitelného příběhu prokázat. Rádi bychom tuto událost opět připomněli v dnešní době, kdy znovu některé fanatické ideologie ožívají,” říká Olga Menzelová, producentka projektu. Obrazové dokumenty a fotografie provázejí vysvětlující texty.Na výstavě, konkrétně na panelu věnovaném udělení nejvyššího českého státního vyznamenání -Řádu bílého lva Nicholasi Wintonovi se objevují kompletní jména všech Wintonových dětí, které z Prahy skutečně odjely. „Máme k dispozici originál Wintonova seznamu - knihu výstřižků, dopisů a dokumentů, takže jsme mohli dát přesně jména dohromady, doplňuje Jaroslav Brabec.

Aktuální informace o výstavě najdete na http://www.wintonstrain.com/.

 

Vydavatelem Českého dialogu je Mezinárodní český klub

Informace o webu

jeja.cz 2012