Po stopách Dona Quijota de la Mancha

10 2015 Naši ve světě česky

Česká škola Madrid

Nedávno přišel do redakce mail tohoto znění (zkráceně):

 

Vážená paní redaktorko,

jmenuji se Soňa Klimešová a pisi Vam jmenem Ceske skoly Madrid. Dostala jsem na Vas kontakt od pani predsedkyne Ceskych skol bez hranic, pani Lucie Boucher-Slavikove. Ceska skola Madrid vznikla v roce 2012 a z puvodnich nekolika malo zacku se za tri roky muze pysnit zajmem vice nez ctyriceti zaku. Krome cesko-spanelskych deti mame take nekolik studentu cestiny z rad dospelych, kteri o studium cestiny projevili zajem z ruznych duvodu (adopce ceskych deti, pracovni prilezistost ci studium v CR, cesky mluvici pritel/kyne...). Chtela bych se Vas zeptat, zda bychom take my, Ceska skola Madrid, mohli prispivat nasimi novinkami do vydani casopisu Cesky dialog..."

Samozřejmě mohli a rádi příspěvky z Madridu zveřejníme, odpovídáme z redakce.... zde je tedy první...

Po stopách Dona Quijota de la Mancha

Kdepak, na Dona Quijota si hned tak nikdo nepřijde, natož pak obři! Nebo že by to nebyli obři? Tak co to tedy bylo?

Díky speciálnímu vynálezu na čas jsme se minulou sobotu v České škole Madrid 26. září přenesli v čase i prostoru o 400 let zpátky, a to do 2. poloviny 16. a začátku 17. století, abychom se setkali se slavným španělským spisovatelem Miguelem Cervantesem.Velmi ho udivovaly věci, které jsme měli s sebou z 21. století. A dokonce jsme ho museli poučit, kde leží Česká republika! Na oplátku nám zase představil svou dobu a poté i svou knihu Důmyslný rytíř Don Quijote de la Mancha, kterou právě psal. Spolu s ním jsme pak poznali samotného rytíře Dona Quijota na koni Rocinantovi a jeho věrného přítele Sancho Panzu, který zase jezdil na oslu, a byli svědky Quijotova boje s větrnými mlýny. Abychom Dona Quijota přesvědčili, že opravdu bojuje jen proti větným mlýnům, a nikoli proti obrům, jak se domníval, ozdobili jsme jednomu z mlýnů mlýnská křídla. Po divadle se nikomu nechtělo domů a ještě dlouho jsme přemýšleli, jak to vlastně s tím donquijotským bojem bylo...

Den Evropských jazyků bychom ve Španělsku jen stěží oslavili lépe než právě připomínkou na jednoho z velikánů španělské literatury. Pravě v letošním roce si také připomínáme 400 let od prvního vydání 2. dílu o důmyslném rytíři Donu Quijotovi.

Soňa Klimešová

www.ceskaskolamadrid.es

Vydavatelem Českého dialogu je Mezinárodní český klub

Informace o webu

jeja.cz 2012