Shane Snow: Umění zkratky

Bohumil Tesařík 10 2015 Knihy česky

 

Nejrychlejší cesta k úspěchu je málokdy ta tradiční a osvědčená

 

 

"Proč se zařadit do davu, když jste zrozeni k tomu, abyste vynikli?" (Dr. Seuss)

"Pořád  žijeme životem velmi zaneprázdněných lidí - a nic jsme neudělali." (Marie Curieová o sobě a manželovi Pierrovi)

"Definice "šílenství"  - dělat stejnou  věc  znovu a znovu a očekávat jiné výsledky." (Anonymní citát nesprávně přisuzovaný Albertu Einsteinovi)

Seznam sedmi prohřešků na cestě k životním úspěchům podle Mahátmá Gándhího: "Bohatství bez práce.  Rozkoš bez svědomí.  Vzdělání bez charakteru. Obchodování  bez mravnosti. Věda bez lidskosti. Náboženství bez obětavosti. Politika bez zásad." (Eli Pariser)

Svět kolem nás se změnil ve všech aspektech. Mění se politická a ekonomická moc, probíhají významné demografické změny, rozvíjí se digitální komunikace a informační technologie, jsme svědky ekologických hrozeb a klimatických změn, na lidech se požadují  jiné dovednosti, způsoby chování a jednání... "Jeden ze závěrů plynoucích ze studia dějin technologie zní, že technologický vývoj je exponenciální," napsal ve svém slavném eseji "Zákon urychlujících se změn" futurolog a spisovatel Ray Kurzweil.  "V  21.  století  tedy nebudeme svědky jen stovky let vývoje,  v  tomto století se posuneme stejně jako za posledních 20 000 let." Současně však mnoho odvětví jednoznačně zůstává v minulosti, většina podniků po několika letech přestává růst, formální  vzdělání je v mnoha případech pomalé nebo setrvává ve starých časech, obecné vnímání inovací a budování kariéry se - kromě technologicky pokročilých odvětví - od 19. století příliš nezměnilo.

Dnes již není pochyb o tom, že čas , který potřebují jedinci k tomu, aby si splnilli své životní sny, zbohatli a ovlivnili tvář světa, se stále zkracuje. Naftařskému magnátovi Johnu D. Rockefellerovi  trvalo ve světě byznysu 19. století  46 let, než vydělal první miliardu dolarů. O sedmdesát let později se počítačový baron 80. let, Michael  Dell, stal miliardářem za 14 let. Billu Gatesovi k tomu stačilo 12 let. V 90. letech si tuto částku vydělali každý ze zakladatelů společnosti Yahoo, Jerry Yang a David  Filo, jen za čtyři roky. Pierre Omidyar, tvůrce eBaye, k tomu potřeboval tři roky. O něco později to Andrew Mason ze společnosti Groupon zvládl za dva. Jistě se v této vývojové řadě uplatňuje inflace, avšak v daleko větší míře za to mohou technologie a komunikace. Naše kapacity jako civilizace se násobí, ale stále se domníváme, že k tak významnému společenskému pokroku, jako je třeba vyřešení  problémů způsobených třídní nerovností a násilí mezi lidmi, znečištěním planety, globální změnou klimatu či nedostatkem potravin, může dojít až během několika generací. Navzdory skokové změně v tom, čeho můžeme dosáhnout, většina z nás kráčí po pohodlné, předem nalinkované cestě. Pracujeme tvrdě, ale málokdy si pokládáme otázku, zda pro dosažení stanoveného cíle (pro někoho je to bohatství, pro jiného povýšení, společenské uznání, popularita nebo třeba nový vynález) pracujeme také chytře a smysluplně. Každý se snaží uspět v tom, co dělá. Někomu se to nepodaří vůbec, jiný to dokáže až po delší době díky usilovné práci a trpělivosti. Občas se ale někdo dostane na vrchol v závratně krátkém čase, všechno se mu daří lépe a rychleji a dosáhne neuvěřitelných výsledků. V každém období  lidských dějin najdeme vždy takovou hrstku lidí (nezáleží v jaké zemi a v jakém oboru), kteří poruší konvence, pohrdají pravidly a tradičními postupy , zpochybní předpoklady, na nichž je řešení problémů založeno - a díky tomu objeví vhodnější způsoby, jak dosáhnout ohromujících výsledků. Otázka tedy zní: Je možné se naučit hledat lepší způsoby jak v práci i životě uspět?

V knize "Umění zkratky", jejíž překlad (Petr Somogyi) z anglického originálu vydalo s podtitulem"Jak si hackeři, inovátoři a ikony zkracují cestu k úspěchu" nakladatelství Management Press, člen skupiny Albatros Media (Praha 2015, 1. vyd., 206 str., ISBN978-80-7261-311-3). Jejím autorem je novinář a podnikatel žijící v New Yorku, absolvent Columbia University, kreativní ředitel společnosti Contently (zabývající se informačními technologiemi), ve Spojených státech známý jako odborník na budoucnost médií, Shane Snow. Tato jeho prvotina, připravovaná k vydání v dalších 14 zemích, je výsledkem mnoha hodin výzkumu, stovek interview a analýzy záplavy odborných studií s cílem najít odpověď na otázku: Jak to, že jim to jde tak rychle? Americký poradce se snaží ukázat čtenářům, jakým způsobem používali ti nejúspěšnější jedinci v dějinách principů laterárního myšlení, aby uspěli v různých oblastech a s rozličnými cíly. Ukazuje, že ta nejrychlejší cesta k úspěchu není ta osvědčená, že všechny zvyklosti a pravidla, na nichž jsme vyrostli, je možné opustit nebo alespoň obejít. Zkoumá nekonvenční chování výrazných a zdárných osobností, počínaje úspěšnými podnikateli a konče lidmi, kteří se prosadili například v umění a šoubyznysu. V současnosti není  termín "hacking" něco, co dělají jen zločinci a IT specialisté, ale je používán k popisu jakéhokoliv jevu, který vyplývá z nenásilného užívání nezákonného nebo právně nejasného nástroje ve snaze politicky, sociálně nebo kulturně podvracet status quo. Porušovat konvence a objevovat lepší způsob k dosahování překvapivých výsledků může každý, kdo má schopnost nahlížet na problémy laterárně. Laterární myšlení není náhrada tvrdé, pilné a soustavné práce, jen eliminuje nepotřebné opakování některých úkonů. Jakmile jednou inovátor objeví "zkratku", nasměruje veškeré úsilí, aby toho mohl udělat více.

Některé uváděné konkrétní principy budou možná za několik let irelevantní, ale zásady laterárního myšlení - tedy to záhadné"umění zkratky" - které stojí v pozadí všech příběhů o rychlém úspěchu, může využít kdokoli, kdo chce něčeho dosáhnout - jako manažer, lídr, vědec, lékař, politik, sportovec, umělec, učitel... Osudy a myšlením vybraných jedinců se můžeme inspirovat také my a objevit třeba nějakou dosud neznámou zkratku i v oblasti, které se sami věnujeme. Vše, co je v knize zasvěceně, kompetentně a současně i zábavně uvedeno, platí jak pro velké již zavedené "standardní" firmy a organizace, tak i pro nově vznikající projekty nebo začínající firmy často ještě ve fázi tvorby podnikového záměru (takové start-upové projekty se mohou objevovat v jakémkoliv oboru, ale nejčastěji jsou to technologické a internetové firmy s nízkými počátečními náklady, vyšším podnikatelským rizikem a potenciálně vyšší návratností v případě, když se společnost etabluje). Kniha po stručném úvodu "Jak to dělají, že jsou tak rychlí" postupně seznamuje zájemce s hlavními zásadami umění zkratky, kterých autor uvádí  přehledně ve třech hlavních částech devět:

Část I: Najděte si vlastní žebřík ("Znudění mormoni"), Trénujte s mistry ("Zloděj hlasů), Rychlá odezva ("To strašné slovo selhání").

Část II: Platformy ("Ten nejlínější programátor"), Vlny ("Moore a Mooreová"), Superspojovatelé ("Vesmír, války a vypravěči).

Část III: Vyletět nahoru: Energie ("Depresivní miliardáři"), Jednoduchost ("Krásky a ráj"), Desetinásobné myšlení (Rakeťák").

Snowovo závěrené poučení zní: Rychlejšího pokroku může ve své kariéře i životě dosáhnout každý, pokud zpochybní předpoklady, na nichž jsou řešené problémy založeny. Můžeme čekat na nějaký zásah shůry, který by nás spasil nebo hrát podle pravidel a dosahovat malých inkrementálních zlepšení. Pokud ale chceme změnit věci rychle a radikálně, budeme muset pravidla porušovat, vykročit ze stávajících modelů a rámců myšlenek s cílem vyvinout nové nápady-zkratky, které by nebyly jinak dosažitelné.

Bohumil Tesařík

Vydavatelem Českého dialogu je Mezinárodní český klub

Informace o webu

jeja.cz 2012