České kořeny počtvrté – kanadské natáčení ukončeno

Maf 7 2015 MČK česky

Tisková zpráva ze dne 10. 7. 2015, Praha

Cyklus dokumentů o životě českých komunit ve světě

který vzniká v produkci Mezinárodního českého klubu, se rozroste o další – již 4. díl. Malý tým Českých kořenů ve složení Tomáš Kubák (kamera, režie), Martina Fialková (produkce, rozhovory) a Hana Toupalová (technická pomoc - dobrovolník) se 8. července vrátil po 19 denním, intenzivní prací nabitém pobytu ve vzdáleném kanadském Vancouveru a také v hlavním městě Britské Kolumbie Victorii a jejím okolí. Po následném zpracování vznikne opět cca 60minutový dokument, který nabídneme České televizi.

 

MOTTO PROJEKTU zůstává nezměněno

Politický systém u nás před rokem 1989 bránil občanům svobodně uplatnit svoje talenty a schopnosti.

Cyklus České kořeny ukazuje příběhy lidí, kteří tuto šanci odchodem z totalitního Československa získali a dokázali ji využít ve svobodném světě.

 

Natáčení se zúčastnilo celkem 9 českých osobností s rodinami: česky i anglicky píšící spisovatel Jan Drábek, oceňovaný lékař a divadelník Josef Skála, vynikající pianistka a pedagožka Eva Solar - Kindermann, olympijská vítězka Milena Duchková-Neveklovská s manželem Petrem, trenérem vrcholového volejbalu i tenisu, či spisovatel a muž řady dalších profesí Milan Matějček. Ale také Květoslav Janda, nedávno vyznamenaný účastník III. odboje a jeho žena Milena Jandová, která spolupracuje s vancouverskou univerzitou a operou při uvádění českých oper. Dále i Lenka Storzer, provozující české zásilkové knihkupectví, Markéta Goetz Stankiewicz, propagátorka her Václava Havla v Kanadě, která byla spojujícím článkem disentu s kanadskými Čechy, nebo Miloš Zach, donedávna čelný představitel krajanského sdružení, který se skvěle uplatnil i na vědeckém poli.

 

Divák se v cestopisné zkratce seznámí i se životem na pobřeží Britské Kolumbie, nejvzdálenější kanadské provincie, kde přímořský a zároveň horský charakter ovlivňuje i své obyvatele včetně českých krajanů. Snímek doplní už tradičně i tematická hudební složka.

 

PROČ PRÁVĚ KANADA A JEJÍ ZÁPADNÍ ČÁST?

Produkce zaměřením čtvrtého dílu vyslyšela volání českých krajanů zpoza oceánu, kteří měli možnost shlédnout předchozí tři „evropské“ díly - České kořeny ve Švédsku, ve Švýcarsku a v rakouské Vídni. (Viděli jste v České televizi) Čím se emigrace do Kanady, podmínky pro ni a přizpůsobení se tamní společnosti liší od té evropské? Ve čtvrtém pokračování se pokusíme najít odpověď.

 

Jak Češi v tomto nejvzdálenějším koutě Kanady zpětně hodnotí své rozhodnutí začít nový život v cizí zemi? Čím žijí dnes, co v Kanadě dokázali, co našli a co ztratili? Jaký vztah k zemi svých rodičů mají jejich potomci? Fenomén politické emigrace se ve světě stále vrací a aktuální je i v současnosti. České kořeny se mu proto budou věnovat i v tomto díle.

 

Natáčení Českých kořenů v Kanadě zrealizoval tříčlenný filmový tým.

Kamera, režie, střih: Tomáš Kubák (KAM Studio, Kyjov)

Produkce, rozhovory, výběr hudby: Martina Fialková (Mezinárodní český klub, Praha )

Technická pomoc: Hana Toupalová (dobrovolnice, Hradec Králové)

 

PRAKTICKÉ VYUŽITÍ DOKUMENTÁRNÍHO CYKLU

I nový díl cyklu – stejně jako předchozí tři - bude k dispozici na DVD. Bude také nabídnut České televizi. Dále bude určen ke klubovým projekcím při tematických příležitostech v ČR a bude nabídnut krajanům, českým spolkům a institucím v zahraničí. Zde bude prezentován ve spolupráci s Českými centry, velvyslanectvími a krajanskými spolky.

 

HOTOVÉ DÍLY

České kořeny ve Švédsku ©2010

České kořeny ve Švýcarsku ©2011

České kořeny ve Vídni ©2013

V PŘÍPRAVĚ   -

České kořeny ve Vancouveru (Kanada)

 

-       Projekt České kořeny má již od roku 2011 záštitu Senátu Parlamentu ČR.

 

-       Vznik kanadského dílu podpořil osobním dopisem a doporučením kanadský velvyslanec v České republice, J. E. pan Otto Jelinek.

 

SPONZOŘI PŘÍPRAVNÝCH PRACÍ A NATÁČENÍ

Payroll Guardian - Vancouver (Erik Sova) - www.payrollguardian.com

Banar - Kobylnice (Miroslav Ondráček) - www.banar.eu

Jaroslav Šonský, Norrköping, www.jaroslavsonsky.com

ÚJOP UK, Praha www.ujop.cuni.cz

Tomáš Říha, Praha (člen představenstva Kanadské obchodní komory)

 

HLEDÁME

Pro fáze střihu, doplnění anglickými titulky, výrobu DVD, propagaci a uvedení filmu hledá produkce další možnosti dofinancování.

 

Kontakt na produkci: Ing. Martina Fialková, tel.: +420 603 930 074, m.fialkova@centrum.cz

 

Hlavní mediální partner projektu: Český dialog

Malá fotogalerie hlavních osobností zde:

https://picasaweb.google.com/109415267541266510648/CeskeKorenyVeVancouveruNataceni

Více informací o projektu najdete na: www.ceskekoreny.cz

 

Na dokument České kořeny ve Vídni se můžete podívat v digitálním archivu ČT

Vydavatelem Českého dialogu je Mezinárodní český klub

Informace o webu

jeja.cz 2012