České kořeny počtvrté – kanadské natáčení ukončeno

Tisková zpráva ze dne 10. 7. 2015, Praha
Cyklus dokumentů o životě českých komunit ve světě
který vzniká v produkci Mezinárodního českého klubu, se rozroste o další – již 4. díl. Malý tým Českých kořenů ve složení Tomáš Kubák (kamera, režie), Martina Fialková (produkce, rozhovory) a Hana Toupalová (technická pomoc - dobrovolník) se 8. července vrátil po 19 denním, intenzivní prací nabitém pobytu ve vzdáleném kanadském Vancouveru a také v hlavním městě Britské Kolumbie Victorii a jejím okolí. Po následném zpracování vznikne opět cca 60minutový dokument, který nabídneme České televizi.
MOTTO PROJEKTU zůstává nezměněno
Politický systém u nás před rokem 1989 bránil občanům svobodně uplatnit svoje talenty a schopnosti.
Cyklus České kořeny ukazuje příběhy lidí, kteří tuto šanci odchodem z totalitního Československa získali a dokázali ji využít ve svobodném světě.
Natáčení se zúčastnilo celkem 9 českých osobností s rodinami: česky i anglicky píšící spisovatel Jan Drábek, oceňovaný lékař a divadelník Josef Skála, vynikající pianistka a pedagožka Eva Solar - Kindermann, olympijská vítězka Milena Duchková-Neveklovská s manželem Petrem, trenérem vrcholového volejbalu i tenisu, či spisovatel a muž řady dalších profesí Milan Matějček. Ale také Květoslav Janda, nedávno vyznamenaný účastník III. odboje a jeho žena Milena Jandová, která spolupracuje s vancouverskou univerzitou a operou při uvádění českých oper. Dále i Lenka Storzer, provozující české zásilkové knihkupectví, Markéta Goetz Stankiewicz, propagátorka her Václava Havla v Kanadě, která byla spojujícím článkem disentu s kanadskými Čechy, nebo Miloš Zach, donedávna čelný představitel krajanského sdružení, který se skvěle uplatnil i na vědeckém poli.
Divák se v cestopisné zkratce seznámí i se životem na pobřeží Britské Kolumbie, nejvzdálenější kanadské provincie, kde přímořský a zároveň horský charakter ovlivňuje i své obyvatele včetně českých krajanů. Snímek doplní už tradičně i tematická hudební složka.
PROČ PRÁVĚ KANADA A JEJÍ ZÁPADNÍ ČÁST?
Produkce zaměřením čtvrtého dílu vyslyšela volání českých krajanů zpoza oceánu, kteří měli možnost shlédnout předchozí tři „evropské“ díly - České kořeny ve Švédsku, ve Švýcarsku a v rakouské Vídni. (Viděli jste v České televizi) Čím se emigrace do Kanady, podmínky pro ni a přizpůsobení se tamní společnosti liší od té evropské? Ve čtvrtém pokračování se pokusíme najít odpověď.
Jak Češi v tomto nejvzdálenějším koutě Kanady zpětně hodnotí své rozhodnutí začít nový život v cizí zemi? Čím žijí dnes, co v Kanadě dokázali, co našli a co ztratili? Jaký vztah k zemi svých rodičů mají jejich potomci? Fenomén politické emigrace se ve světě stále vrací a aktuální je i v současnosti. České kořeny se mu proto budou věnovat i v tomto díle.
Natáčení Českých kořenů v Kanadě zrealizoval tříčlenný filmový tým.
Kamera, režie, střih: Tomáš Kubák (KAM Studio, Kyjov)
Produkce, rozhovory, výběr hudby: Martina Fialková (Mezinárodní český klub, Praha )
Technická pomoc: Hana Toupalová (dobrovolnice, Hradec Králové)
PRAKTICKÉ VYUŽITÍ DOKUMENTÁRNÍHO CYKLU
I nový díl cyklu – stejně jako předchozí tři - bude k dispozici na DVD. Bude také nabídnut České televizi. Dále bude určen ke klubovým projekcím při tematických příležitostech v ČR a bude nabídnut krajanům, českým spolkům a institucím v zahraničí. Zde bude prezentován ve spolupráci s Českými centry, velvyslanectvími a krajanskými spolky.
HOTOVÉ DÍLY
České kořeny ve Švédsku ©2010
České kořeny ve Švýcarsku ©2011
České kořeny ve Vídni ©2013
V PŘÍPRAVĚ -
České kořeny ve Vancouveru (Kanada)
- Projekt České kořeny má již od roku 2011 záštitu Senátu Parlamentu ČR.
- Vznik kanadského dílu podpořil osobním dopisem a doporučením kanadský velvyslanec v České republice, J. E. pan Otto Jelinek.
SPONZOŘI PŘÍPRAVNÝCH PRACÍ A NATÁČENÍ
Payroll Guardian - Vancouver (Erik Sova) - www.payrollguardian.com
Banar - Kobylnice (Miroslav Ondráček) - www.banar.eu
Jaroslav Šonský, Norrköping, www.jaroslavsonsky.com
ÚJOP UK, Praha www.ujop.cuni.cz
Tomáš Říha, Praha (člen představenstva Kanadské obchodní komory)
HLEDÁME
Pro fáze střihu, doplnění anglickými titulky, výrobu DVD, propagaci a uvedení filmu hledá produkce další možnosti dofinancování.
Kontakt na produkci: Ing. Martina Fialková, tel.: +420 603 930 074, m.fialkova@centrum.cz
Hlavní mediální partner projektu: Český dialog
Malá fotogalerie hlavních osobností zde:
https://picasaweb.google.com/109415267541266510648/CeskeKorenyVeVancouveruNataceni
Více informací o projektu najdete na: www.ceskekoreny.cz
Na dokument České kořeny ve Vídni se můžete podívat v digitálním archivu ČT
How to contribute
The Czech Dialogue exists thanks to voluntary financial donations from people from all over the world.
Even you have the opportunity to contribute to its administration with any amount.

Všechny moje Ameriky - I. Cali
Reportáže z atraktivních míst San Franciska, Los Angeles, San Diega, Orange County a dalších střídají příběhy českých osobností. Najdeme tu jména novináře Jožky Pejskara, spisovatele Jana Beneše, skladatele, fotografa a dobrodruha Eduarda Ingriše, prof. Ivo Feierabenda a jeho otce, politika z první republiky Ladislava, který se zasloužil o zemědělské družstevnictví, profesorky, klavíristky a výrazné vlastenky Marie Dolanské, příběh rodiny Georginy Teyrovské, která se musela se svým manželem Eduardem v roce 1949 proplazit přes hranici, když jim komunisté zabavili nejznámější pražskou barvírnu a šlo jim o život.
Je tu i částečný příběh Jiřího Voskovce, který prožíval své poslední roky v mohavské poušti.
Samozřejmě je zde také putování po stopách Jacka Londona, který zde v mládí kradl ze sádek ústřice, ale v pozdějším věku své úspěšné spisovatelské kariéry si postavil pěkný dům, který je dnes jeho muzeem a nedaleko je i jeho hrob. V přístavu Oakland má své náměstí, sochu Bílého tesáka, chatu dovezenou až z Aljašky a hospůdku, do které chodil.
Knížka představí i Jiřího Knedlíka, který v hlavním městě Sacramentu peče nejlepší lázeňské oplatky na světě, příběh bratra známého spisovatele Oty Ulče Gustava, zajímavé zážitky mladé spisovatelky Katky Dehningové a mnoha dalších.
Čtivé je vyprávění o minulosti i současnosti zdejšího Sokola, o tzv. Československém domečku, o několika Českých školách a školkách a v neposlední řadě o mladých lidech, kteří sem přišli až po roce 1989 a dobře se uplatnili.
Kniha má 144 stran a kromě černobílých fotografií v textu má několik barevných příloh.
Cena je 200 Kč v ČR, v zámoří 15 USD a v Evropě 10 EUR i s poštovným. Jak zaplatit sdělíme zájemcům při objednání.
Objednávejte na:
cesky-dialog@seznam.cz
nebo tel.: +420 739 091 057
Spřátelené instituce
- Anlet
- Beseda - Belgie
- Czechevents.net
- Czechfolks.com Plus
- Czechoslovakstalks.com
- Časopis Čechoaustralan
- Česká centra
- Česká škola bez hranic
- Český výrobek
- Demokratický klub
- Jana Garnsworthy DipTrans IoLET
- krajane.net
- Libri prohibiti
- Nový domov, Toronto
- Průvodce Rychnovem
- Rádio Perth
- Rádio Praha
- Velehrad