Velká Morava v Praze

Výstava Velká Morava a počátky křesťanství představuje nejvýznamnější archeologické nálezy Velké Moravy. Státního útvaru, který existoval již v 9. století na území dnešní střední Evropy a byl partnerem i soupeřem tehdejších rozhodujících mocností. Pro svůj význam je po premiéře v Brně expozice nyní představena v Praze, odkud zamíří do Bratislavy.
Originalita
Expozice obsahuje téměř půl druhého tísíce vzácných archeologických nálezů, zapůjčených ze třiceti institucí z Čech, Moravy, Slovenska, Rakouska a Polska. Je členěna do šesti tematických celků, které zároveň zachovávají časovou osu. Každý celek se liší i vizuálně. Toto originální pojetí podtrhuje krásu vystavených předmětů a umožňuje vstoupit do "velkomoravského časoprostoru" tak, že tento eliminuje rušivé vjemy okolí. Celková koncepce je revoluční, a to puristickým sladěním moderní architektury s nadčasovým designem i užitím velmi originálních vnitřních aranžérských prvků. A každá místnost má navíc vlastní hudební podkreslení pro umocnění dojmu k prezentovanému tématu.
Šperky-Předměty
Spatříme zde rozsáhlé soubory honosných velkomoravských šperků – náušnic, gombíků, náhrdelníků a prstenů. Taktéž soubory vojenské výstroje (meče, ostruhy, sekery), či vzácné a řemeslně zpracované předměty z kostí a parohu, např. hrací žetony. Vystavena je také kolekce z kolínského knížecího hrobu, unikátní "poklad byzantského kupce" ze Zemianskeho Vrbovku. Bohaté nálezy z hrobu kněžny ze Želének či Staré Kouřimi či honosné šperky tzv. sadské princezny. Poprvé se také představuje soubor železných předmětů z Klášťova a Pružiny. Autoři výstava se shodli, že mnohé předměty ze starších i nových archeologických výzkumů jsou národními kulturními památkami a že řada z nich nebyla dosud nikdy vystavována.
Objekty-Hroby
Prezentují originály artefaktů názornou rekonstrukcí pohřbů z významných velkomoravských center, např. ze Starého Města a Mikulčic. Modely vybraných velkomoravských kostelů a objektů, např. Uherského Hradiště – Sadů, Břeclavi – Pohanska nebo Mikulčic, vycházejících z nejnovějších vědeckých poznatků a zhotovených unikátní technologií. 3D vizualizace zobrazuje zlaté, kostěné a železné předměty z nich, velkoformátová projekce přibližuje rekonstrukce sakrální staveb i pozůstatků v záběrech z letecké perspektivy. Stejně tak dotykové obrazovky s interaktivním programem. Dětem komiks přibližuje život na Velké Moravě, ražba vlastních mincí tehdejší kulturnost, badatelský list „Můj deník z cesty po Velké Moravě“ putování po mnohých místech. Výstavu doplňuje velkolepý katalog.
Po více nežli padesáti letech od rozsáhlé putovní výstavy Velká Morava: Tisíciletá tradice státu (1963 – 1968) přibližuje současná expozice v Císařské konírně Pražského hradu - do 28. června 2015 - formování, vrchol a pád Velké Moravy.
Olga Szymanská
How to contribute
The Czech Dialogue exists thanks to voluntary financial donations from people from all over the world.
Even you have the opportunity to contribute to its administration with any amount.
inzerce
Vracíme se k českým výrobkům

Oblíbená česká značka - firma změnila a obohatila k letošnímu roku svoji webovou stránku. Určitě se koukněte.
Jak potvrzují poslední výzkumy, Češi se rádi a čím dál častěji vracejí od nejrůznějšího zahraničního zboží k domácí produkci. Zjišťují, že je totiž mnohdy kvalitnější než ta z dovozu, na kterou se v 90. letech ze zvědavosti všichni vrhli. Mezitím u nás skončilo mnoho tradičních podniků, převálcováno čínskou a jinou levnou, ale většinou také nekvalitní konkurencí. V poslední dekádě ale nastává obrat k lepšímu - a nedávná mírná devalvace české měny tomu ještě přispěla. Zahraniční zboží se stává dražším a Češi opět nalézají kouzlo domácí produkce. Nejlepším důkazem toho jsou potravinářské „farmářské" trhy, které už několik let oživují náměstí a můžete na nich koupit krásnou a zdravou zeleninu a ovoce, mléčné i masné výrobky, ale i mnoho dalšího z tuzemských hospodářství. Vzniklo a vzniká i mnoho menších i větších firem, které navazují na tradici výroby těch, které v bouřlivé době transformace skončily. Ožily i české sklárny, některé textilky, nábytkářský průmysl, rozvíjejí se i úplně nové, moderní obory... Vše ale záleží na nás - koupíme? Pro snadnější orientaci, co je a co není domácí produkce, už existuje několik označení. Mezi nimi je nejnápadnější značka českého lvíčka - značka, kterou výrobcům uděluje po splnění určených kritérií Nadační fond ČESKÝ VÝROBEK, s nímž ČESKÝ DIALOG již řadu let spolupracuje.
Spřátelené instituce
- Anlet
- Beseda - Belgie
- Czechevents.net
- Czechfolks.com Plus
- Czechoslovakstalks.com
- Časopis Čechoaustralan
- Česká centra
- Česká škola bez hranic
- Český výrobek
- Demokratický klub
- Jana Garnsworthy DipTrans IoLET
- krajane.net
- Libri prohibiti
- Nový domov, Toronto
- Průvodce Rychnovem
- Rádio Perth
- Rádio Praha
- Velehrad