Pavlína Brzáková DĚDEČEK OGE Učení sibiřského šamana

vypráví Jaroslav Dušek
Ta kniha se rodila dlouho - etnoložka byla několikrát v oblasti, kde v roce 1908 dopadl proslulý meteorit. Tehdy tam žilo hodně tunguzských rodů a jejich šamani pak hovořili o velkém hněvu boha Agdyho. Ten se na tamní obyvatele rozzlobil kvůli jejich špatnému životu. A poslal na ně zkázu...
Dědečka Oge ještě nejstarší Tunguzsané pamatují: léčil bylinami, pomáhali mu přitom hadi. Také proto se děj příběhu odehrává v těle hada a zachycuje proměnu chlapce v šamana.
„Od třicátých let byli šamani pronásledováni jako nepřátelé pracujícího lidu. Pracovali v utajení a mnoho jich nepřežilo. Zdejším lidem byly odebírány děti a do čtyř let byly vychovávány v internátech. Pak se vrátily do rodné vesnice - ale jako jiní lidé...
Sbírala jsem informace skoro čtyři roky. Teď kniha znovu ožila díky hlasu Jaroslava Duška a Ondřeji Smeykalovi, který hraje na australský nástroj didgeridoo,” vysvětluje autorka.
Netušila jsem, jak jsou si sibiřští šamani a australští domorodci blízko. Z tónů se křtu CD ozývaly rytmy, které se vtíraly do duše. Slyšela jsem tam šepot i rány, vzdechy, rozčilení a popis krásné přírody. Tak to u takového projektu má být: spojení děje s hlasem v náručí hudby.
CD se nahrávalo tři dny v dlouhých sekvencích - až tři hodiny magického okouzlení na jedno nadechnutí. Autoři na sebe navzájem reagovali a jak řekl Ondřej Smeykal, tvořili „klenbu”. Pavlína Brzáková nedoporučuje nahrávku poslouchat v autě, protože je to „halucinační zážitek a hrozí, že řidič sjede do příkopu!”.
Dodnes je tento sibiřský kraj odtržený od světa. Doslova. Obyvatelé osad jednou do roka jedou do vsi pro proviant a noviny. Dědeček Oge je pořád s nimi...
Audioknihu vydalo naklad. Eminent
Venda Šebrlová
Jak přispět na provoz
Český dialog vzniká díky dobrovolným finančním příspěvkům lidí po celém světě.
I vy můžete přispět na jeho provoz libovolnou částkou.
Jak publikovat článek
Po domluvě je možné publikovat na stránkách vlastní texty!
inzerce
Vracíme se k českým výrobkům

Oblíbená česká značka - firma změnila a obohatila k letošnímu roku svoji webovou stránku. Určitě se koukněte.
Jak potvrzují poslední výzkumy, Češi se rádi a čím dál častěji vracejí od nejrůznějšího zahraničního zboží k domácí produkci. Zjišťují, že je totiž mnohdy kvalitnější než ta z dovozu, na kterou se v 90. letech ze zvědavosti všichni vrhli. Mezitím u nás skončilo mnoho tradičních podniků, převálcováno čínskou a jinou levnou, ale většinou také nekvalitní konkurencí. V poslední dekádě ale nastává obrat k lepšímu - a nedávná mírná devalvace české měny tomu ještě přispěla. Zahraniční zboží se stává dražším a Češi opět nalézají kouzlo domácí produkce. Nejlepším důkazem toho jsou potravinářské „farmářské" trhy, které už několik let oživují náměstí a můžete na nich koupit krásnou a zdravou zeleninu a ovoce, mléčné i masné výrobky, ale i mnoho dalšího z tuzemských hospodářství. Vzniklo a vzniká i mnoho menších i větších firem, které navazují na tradici výroby těch, které v bouřlivé době transformace skončily. Ožily i české sklárny, některé textilky, nábytkářský průmysl, rozvíjejí se i úplně nové, moderní obory... Vše ale záleží na nás - koupíme? Pro snadnější orientaci, co je a co není domácí produkce, už existuje několik označení. Mezi nimi je nejnápadnější značka českého lvíčka - značka, kterou výrobcům uděluje po splnění určených kritérií Nadační fond ČESKÝ VÝROBEK, s nímž ČESKÝ DIALOG již řadu let spolupracuje.
Spřátelené instituce
- Anlet
- Beseda - Belgie
- Czechevents.net
- Czechfolks.com Plus
- Czechoslovakstalks.com
- Časopis Čechoaustralan
- Česká centra
- Česká škola bez hranic
- Český výrobek
- Demokratický klub
- Jana Garnsworthy DipTrans IoLET
- krajane.net
- Libri prohibiti
- Nový domov, Toronto
- Průvodce Rychnovem
- Rádio Perth
- Rádio Praha
- Velehrad