Historický kaleidoskop nabízí

Jindra Svitáková 4 2015 Dějiny česky

Časopis Historický kaleidoskop 2/2015, který vyšel 16. dubna, přináší opět řadu velmi zajímavého čtení na téma naší nedávné minulosti - na události a hrdiny, které je třeba připomínat. Časopis vydává ANLET, Asociace nositelů legionářských tradic, s kterou máme dobré přátelské kontakty.

 

Z obsahu čísla

Srdcař a vlastenec Petr Něnička

Čistokrevný Moravák  se v dětství učil skautské dovednosti, věnoval se hudbě a byl členem folklorního tanečního souboru. Před několika lety založil Military muzeum generála Sergěje Ingra, Vlkošské dny vojenských tradic a především přivedl na svět Lvíčka Míru. To vše ve svém volném čase – dobrovolně, neziskově.

 

Pochod smrti přes Horní Planou

Blížící se konec války přinesl nový jev na stále ještě nacisty okupovaných územích – pochody smrti vězňů koncentračních táborů a válečných zajatců, někdy také nazývané „hladové pochody“. Nacistický režim se snažil ukrýt a zahladit stopy zločinů na vězních koncentračních táborů a snažil se je evakuovat do táborů v Bavorsku.

 

US Mise Velichovky

Kde se vzala jednotka americké armády 8. května 1945 v zapadlém koutu severovýchodních Čech, v Lázních Velichovky, 220 km za demarkační linií?  Proč podnikla americká armáda tuto speciální akci a jaký měli Američané ve Velichovkách úkol?

 

„Voláme všechny Čechy!“

Květnové povstání bylo vedeno touhou přispět k osvobození. Vedle vojenského významu mělo morální význam – jako lidová odpověď za Mnichov, za 15. březen, za 17. listopad, za všechny umučené a popravené, za heydrichiádu a s ní spojené nelidské znění „popraven s celou svou rodinou“. Za všechna ta utrpení, věznice, koncentrační tábory, za všechny ty Volksgerichty, Schnellgerichty, Sonderbehandlungy. Za to všechno se Češi postavili na odpor.

 

Kde padl osudný výstřel?

V  jedné z nejvýchodnějších obcí naší vlasti, žije 53 let učitelka Taťjana Hečková, rodným jménem Tatjana Alexandrovna Stulikovova. Narodila se 13. března 1939 v Leningradu. Zde se svojí maminkou a sourozenci prožila hrozné chvíle blokády, bombardování, nedostatku potravin, silných mrazů a také nemocí a úmrtí.

 

SPECIÁLNÍ PŘÍLOHA 70 LET SVOBODY V KRAJI VYSOČINA

Občané českých zemí věděli, že svoboda je na dosah, avšak většina národa stále žila ve strachu z teroru, který do posledních hodin války, a ještě i po podpisu příměří, rozpoutávali nacističtí vrahové. Za ustupujícími německými jednotkami zůstávaly vypálené obce, povražděné rodiny, zmučené ženy i děti.

 

Hana

Blízko se rozprostírá strmý stometrový balvanitý svah, který zastiňuje v noci i Severku s Velkým vozem. Jsme v předsunutém území Skalistých hor v jižní části Britské Kolumbie, která je nejzápadnější kanadskou provincií, na návštěvě u Hany Schwarzové, jejíž manžel sloužil za války v RAF.

 

 

Guláš pro Masaryka

Oloupej a nakrájej cibuli. Pěkně nadrobno, a dost. A dej ji smažit s dobrým sádlem, až zesklovatí. Maso vyber pěkné, nejlíp kližku, a nech ji den dva uležet. Guláš tak bude chutnější. A krájej ji ne po vláknu, ale napříč. Líp se podusí. Kosti a odřezky nevyhazuj. Svař z nich dobrou polívku a pilně tím guláš podlívej…

 

Vydavatelem Českého dialogu je Mezinárodní český klub

Informace o webu

jeja.cz 2012