180 vteřin o Plzni

Z Berlína do Bogoty a zpátky přes Tokio a Kalkatu! Celosvětový videoprojekt Goethe-Institutu představí 16 měst, 64 krátkých filmů a čtyři témata ze života velkých světových metropolí: ve sto osmdesáti vteřinách vznikají portréty měst, které nám ukazují, v čem jsou si nejrůznější světová města podobná a co je odlišuje. Od dnešního dne je zveřejněna první série krátkých flmů. Českou republiku reprezentuje Plzeň, aktuální Evropské hlavní město kultury.
„Vybrali jsme šestnáctku měst z celého světa, které chceme veřejnosti představit prostřednictvím originálních mikropříběhů“, komentuje Verena Hütter z mnichovské Centrály Goethe-Institutu: „Zajímá nás, v čem jsou si tato města podobná i čím se odlišují. Naším cílem je vytvořit poutavé krátké filmy, které nabídnou celému světu nové, originální pohledy na vybraná města a život v nich.
Plzeň, jediný zástupce České republiky v projektu, se dostala do společnosti měst, jako jsou Berlín, Kalkata, Montréal, Peking, Tokio, Rio de Janeiro a další. Západočeské metropoli byla při výběru lokality dána přednost před jinými českými a moravskými městy: „Chtěli jsme zahraničním divákům představit Plzeň právě proto, že je současným Evropským hlavním městem kultury“, vysvětluje Tomáš Moravec z pražského Goethe-Institutu.
První řada projektu byla natáčena pod heslem „Místo a čas“. Český příběh si v ní všímá proměny části historických Škodových závodů v Plzni z kdysi největší zbrojovky Rakousko-uherské monarchie v interaktivní, veřejnosti otevřený prostor science centra a 3Dplanetária. Změnu ukazuje na příkladě osudů „škodováka“ a známého plzeňského hudebníka Oty Hellera. Ten se se svou trumpetou po letech vrací na místa, v nichž strávil 44 let svého aktivního života, komentuje jejich proměnu a je připraven hrát a vyprávět, dokud mu bude stačit dech.
Série Město a čas je od 15. dubna zveřejněna na stránkách www.goethe.de/180sec, případně www.goethe.de/cesko/180sec. V průběhu roku představí Goethe-Institut ještě další tři série, a tedy i tři další krátké české filmy.
Autorem filmu 180 vteřin o Plzni je český režisér a kameraman Tomáš Kudrna, který na sebe upozornil např. dokumentem Vládneme, nerušit (2007), celovečerním filmem Hledá se prezident (2013) nebo aktuálním snímkem Zatajené dopisy (2015).
Goethe Institut Praha
Jak přispět na provoz
Český dialog vzniká díky dobrovolným finančním příspěvkům lidí po celém světě.
I vy můžete přispět na jeho provoz libovolnou částkou.
Jak publikovat článek
Po domluvě je možné publikovat na stránkách vlastní texty!
inzerce
Amerika II. aneb z deníčku vydavatelky
Tato kniha vzniká nyní na mém počítači. A je to bomba! Pracuji na ní jen chvílemi (což ovšem obnáší hodiny), protože hlavně denně dělám Český dialog. Ale oba tyto, jak by se dnes módně řeklo – projekty, jsou pro mne moc důležité. Časopis se snažím zlepšovat, přibyli v poslední době dobří autoři, přibývají čtenáři po celém světě…
A kniha? Bude o téměř třiceti letech časopisu, který jako jediný vydávaný z ČR vede léta dialog s Čechy doma i ve světě. Byly všelijaké pokusy jiných zdejších periodik ujmout se tohoto tématu, ale všechny ztroskotaly. Český dialog vytrval a to přes veškeré, a někdy opravdu velmi těžké překážky. Především v prvních ročnících, kterými nyní listuji a vybírám z nich perly, jsou velmi cenné články od autorů věhlasných jmen jako je Josef Škvorecký, Jaroslav Strnad, Alexander Tomský, Jiří Ješ aj., či neznámých, ale kteří napsali ze světa, kde žijí, zajímavé postřehy, ohlasy či názory. První ročníky byly opravdu mimořádně živé a dynamické. Po mé první cestě do daleké Austrálie v roce 1997 se začala českou společností šířit „blbá nálada“ a i ta je zde velmi plasticky vylíčena.
Kromě politiky jsou zde samozřejmě i moje cesty do světa za krajany. Napsala jsem o nich sice už pět knížek, ale ne o všem…tady to pokračuje. Například New York, Kanada, Jižní Amerika, Švédsko aj. A na webových stránkách budu ráda uveřejňovat některé ukázky a vy je, doufám, budete rádi číst. Budou nejspíš v rubrice OSTATNÍ, ale ještě před tím, než tam spadnou, tak na stránce hlavní.
Jestli budete mít o knížku zájem, už se můžete hlásit, promítnu do množství tištěných výtisků.
Eva Střížovská
Pište na cesky-dialog@seznam.cz
nebo volejte na tel. 739 091 057
Spřátelené instituce
- Anlet
- Beseda - Belgie
- Czechevents.net
- Czechfolks.com Plus
- Czechoslovakstalks.com
- Časopis Čechoaustralan
- Česká centra
- Česká škola bez hranic
- Český výrobek
- Demokratický klub
- Jana Garnsworthy DipTrans IoLET
- krajane.net
- Libri prohibiti
- Nový domov, Toronto
- Průvodce Rychnovem
- Rádio Perth
- Rádio Praha
- Velehrad