Lašské jaro

Lašské jaro v Praze
Kulturně-vlastivědné občanské sdružení Království Lašské - Regnum Lachiensis upořádalo v prostorách své ambasády další ze svých pořadů cyklu "Lašské jaro v Praze".
Historie
Laši to neměli nikdy lehké, ale vždy měli tuhý kořínek a výdrž. Z Lachů vyšel i Leoš Janáček: jejich kultura mu byla inspirací například k Lašským tancům. Hukvaldy pořádají Janáčkovo hudební Lašsko, existují mnohé lašské lidové sbory, soubory, lašské „izby". A co sami Laši?
Před více nežli třiceti lety jejich diskriminace zesílila: nejdříve v podobě mračen a ochlazení, pak tuhých zim, na něž ovšem Laši byli a jsou zvyklí. Ledy začaly roztávat, když v hanáckém exilu – Olomouci došlo k významnému počinu Lachů roduvěrných: dne 15. září 1987 se tu sešel ilegální spolek Lašská obroda pod krycím názvem Radegast. Tento den byl prohlášen i Prvním dnem všeho Lašstva. Bylo vyhlášeno Lašské Království a rok nato Megalia Lachia - říše veškerého lašského lidu. Ač se všechny tyto události odehrávaly vždy na podzim, pro Lachy znamenaly jejich velké Jaro. Kdeže bylo Valašské království, které vzniklo v prvé půli devadesátých let – poznámka autorky. Království Lašské dnes zahrnuje území Moravy, Slezska, Polska i Slovenska – podrobně v knize Lašsko-Etnografický a kulturní region Moravy a Slezska (Z. V. Krulikovský).
Rozmach
V lašské otázce nastal rozvoj po roce 1989. Roku 1990 proběhlo kolokvium k 85. výročí narození lašského básníka Ervína Goja (Óndry Lysohorského) ve Frýdku-Místku, navrženého na Nobelovu cenu za literaturu. Začal však rozmach tzv. Valacho mánie, jež Lachy utiskoval i na jejich území. Roduvěrný velký Lach Zdeněk Vilém Krulikovský nezahálel: na konci roku 1999 s frýdecko-místeckými lašskými bratry založili sdružení Moravskoslezské Lašsko. A byl to on, kdo byl znovu jednomyslně zvolen Lašským králem zvaným Zdeňa Viluš I. Chrabrý (poprvé 15. září 1987). Na otázku, zda Lašsko přežije rok 2000, mohl s úsměvem odpovědět kladně. Dne 27. dubna 2002 založila družina Lachů na Čeladné Markrabství Lašské. Tím stvrzeno, že Čeladná je centrem Lašska a ne Valašska, jak se dosud mylně domnívalo Valašské království se svým králem – poznámka autorky. Dne 20. srpna 2005 byl L. králem stvrzen do úřadu Lašského markraběte Radim Uzel (původem ze Slezské Ostravy) a tento den byl zároveň vyhlášen Dnem nezávislosti Markrabství lašského. Nejen při těchto významných příležitostech Laši pějí Lašskou hymnu, poprvé znějící před více nežli dvaceti lety. Významnou působnost L. krále a jeho družiny zahrnuje účast na každoročních vlastivědných výšlapech k pramenům, výplazech na Lysou horu a okolní vrcholy, bály, vernisáže výstav, slavnosti, krojované průvody - a to i na jiných územích, vítání jara a léta, otevírání každoroční sezóny.
Ambasáda
Království Lašské má v Praze svou ambasádu od začátku roku 2011. Její založení vyšlo z potřeby Lachů, zde žijících od narození a Lachů přistěhovaných, scházet se a sdílet své poznatky v jazyce jim vlastním. Také Lachů ze světa, kteří zavítají do Prahy a i rodného kraje. Kamarádů a všech, kteří se k Lašsku hlásí. Na půdě ambasády jsou vždy vlídně přijati a najdou zde azyl. V jejích prostorách jsou pořádány divadelní představení a hudebně-literární pořady o Lašsku, například roku 2012 představení o Ondrašovi-Pánu Lysé hory které mělo reprízy po republice. Zde mají přítomní možnost setkat se nejen s Lašským králem, ale i s ambasadorem pro Levý a Pravý břeh Vltavy. V rámci programů tu je možné koupit knihy o Lašsku: Lašsko-Etnografický a kulturní region Moravy a Slezska, Knížku pro každého Lacha, Česko-Lašský slovník i Lašský dostavník- čtvrtletník o kulturním dění Lašska, dále knihy prózy i básní předních lašských autorů a autorek, předměty a materiály s lašskou tématikou, speciální lašské likéry. Druhá ambasáda je v Beskydech – ve valašské Dolní Bečvě. Centry všeho dění Království Lašského jsou v současnosti především Hodoňovice a Čeladná.
Členové o. s. Království Lašské v rámci cyklu Lašské Jaro v Praze představili v podzemních prostorách pražské ambasády dne 11. dubna 2015 pásmo Zvoňa na Beskydě-Kabinet lašských písní a básní, s připomínkou výročí 300 let od úmrtí lašského zbojníka Ondraša z Janovic (o jeho rodovém původu i původu jeho jména psáno v Lašském dostavníku č. l/2015).
Po Lašské hymně a připomínce Ondraše z Janovic vzpomněl Lašský král výročí narození básnířky a lidové vypravěčky Františky Pituchové (o její osobnosti a tvorbě jsme v Českém dialogu psali). Zněly autorčiny písně Zvoňa na Beskydě a Slunečko vychodi a její verše v nářečí: Zatohla se Lysa, Stěklina aj v podání souboru Odualajne. Olga Szymanská vzpomněla na krásné přátelství s Františkou P. i na její výtvarnou činnost. Radana Šatánková představila osobnost básnířky Olgy Tlučkové i s recitací jejích veršů, její text v nářečí bravurně zvládl opět soubor Odualajne. Autorky - Radana Šatánková a Olga Szymanská, rodově s Lašskem spjaté, přednesly básně ze svých sbírek, Lašsku věnované. Nakonec L. král představil dílo Františka Směji ve vtipném pěveckém výstupu V jednym dumku. Lašského jara v Praze se i tentokrát kromě zmíněných básnířek a mnoha novinářů zúčastnili osobnosti, například tenorista Národního divadla Dalibor Janota. Dodejme, že členové souboru Odualajne jsou profesionálními herci, především Těšínského divadla.
Můžeme si jen přát, aby Lašskému králi a jeho družině nabitý program v budoucnu dovolil, aby se v Praze scházeli se všemi krajany více nežli jedenkrát za rok.
Olga Szymanská
posel dobrých zpráv K. L.
Jak přispět na provoz
Český dialog vzniká díky dobrovolným finančním příspěvkům lidí po celém světě.
I vy můžete přispět na jeho provoz libovolnou částkou.
Jak publikovat článek
Po domluvě je možné publikovat na stránkách vlastní texty!
inzerce
Vracíme se k českým výrobkům

Oblíbená česká značka - firma změnila a obohatila k letošnímu roku svoji webovou stránku. Určitě se koukněte.
Jak potvrzují poslední výzkumy, Češi se rádi a čím dál častěji vracejí od nejrůznějšího zahraničního zboží k domácí produkci. Zjišťují, že je totiž mnohdy kvalitnější než ta z dovozu, na kterou se v 90. letech ze zvědavosti všichni vrhli. Mezitím u nás skončilo mnoho tradičních podniků, převálcováno čínskou a jinou levnou, ale většinou také nekvalitní konkurencí. V poslední dekádě ale nastává obrat k lepšímu - a nedávná mírná devalvace české měny tomu ještě přispěla. Zahraniční zboží se stává dražším a Češi opět nalézají kouzlo domácí produkce. Nejlepším důkazem toho jsou potravinářské „farmářské" trhy, které už několik let oživují náměstí a můžete na nich koupit krásnou a zdravou zeleninu a ovoce, mléčné i masné výrobky, ale i mnoho dalšího z tuzemských hospodářství. Vzniklo a vzniká i mnoho menších i větších firem, které navazují na tradici výroby těch, které v bouřlivé době transformace skončily. Ožily i české sklárny, některé textilky, nábytkářský průmysl, rozvíjejí se i úplně nové, moderní obory... Vše ale záleží na nás - koupíme? Pro snadnější orientaci, co je a co není domácí produkce, už existuje několik označení. Mezi nimi je nejnápadnější značka českého lvíčka - značka, kterou výrobcům uděluje po splnění určených kritérií Nadační fond ČESKÝ VÝROBEK, s nímž ČESKÝ DIALOG již řadu let spolupracuje.
Spřátelené instituce
- Anlet
- Beseda - Belgie
- Czechevents.net
- Czechfolks.com Plus
- Czechoslovakstalks.com
- Časopis Čechoaustralan
- Česká centra
- Česká škola bez hranic
- Český výrobek
- Demokratický klub
- Jana Garnsworthy DipTrans IoLET
- krajane.net
- Libri prohibiti
- Nový domov, Toronto
- Průvodce Rychnovem
- Rádio Perth
- Rádio Praha
- Velehrad