Šeříky pro Anglii

4 2015 Naši ve světě česky

Útržky z mého londýnského deníku

část 2

V letošním roce oslavíme 70. výročí konce druhé světové války. Lidé po celé Evropě si budou připomínat nejen průběh osvobození, ale také další významné válečné události. Londýnská Česká škola bez hranic při této příležitosti oslovila děti z různých komunit a přichystala cyklus workshopů věnovaných válečné tematice.

 

Idea projektu nazvaného Šeříky pro mír vznikla už v loňském roce a první workshopy proběhly na podzim ve dvou vybraných londýnských školách. Cílem workshopů bylo dětem v Londýně zprostředkovat středoevropský pohled na válečné události a osvobození.  Během workshopů si učitelé s děti povídali o válečném dění, hledali rozdíly a paralely v historických událostech i symbolice. Děti pak zachycovaly válečná témata různými výtvarnými technikami. Pod jejich rukama vznikaly ruské i německé tanky, vlaky vezoucí děti do koncentračních táborů, letadla bombardující města i zvířecí hrdiny, jež zachránili mnoho dětí i dospělých.

 

A samozřejmě nechyběly šeříky. Takové, které kdysi před sedmdesáti lety v máji vykvetly ze dne na den poté, co byla naše země osvobozena. Šeříky pro mír. Naše odpověď na anglické červené „poppies“, které v Londýně na podzim všichni nosili připnuté na klopě pro připomínku konce první světové války.

 

Podzimní workshopy v londýnských školách byly však teprve startovací čarou celého projektu. S myšlenkou, že by k výročí konce druhé světové války měl vzniknout i hmatatelný odkaz pro budoucí generace, se ředitelka České školy bez hranic v Londýně Zuzana Jungmanová rozhodla z dětských prací vytvořit elektronickou knihu.  V těchto dnech probíhají poslední úpravy a e-kniha už brzy spatří světlo světa.

 

A vrcholí také přípravy vzpomínkových akcí, které se budou konat během měsíce května. Co přesně bude jejich součástí? Česká škola připravuje další výtvarné a vzdělávací workshopy s historickou tematikou, které proběhnou ve spolupráci s dalšími britskými školami a organizacemi. V prostorách Museum of Islington se uskuteční výstava dětských prací vzniklých v rámci projektu Šeříky pro mír. A ani děti z České školy bez hranic nepřijdou zkrátka. Celý projekt i e-kniha jim budou představeny v rámci dětského dne, který se bude konat na přelomu května a června.

 

Květnem však zdaleka nic nekončí. Na podzim se bude v prostorách Britského muzea a Imperial War muzea v Londýně konat výstava, kde si celý projekt bude moci prohlédnout i široká veřejnost.

V britské metropoli jsou Češi jednou z mnoha komunit. Přesto i my do této země vnášíme jako neviditelnou nitku ducha naší historie, kus našeho češství. Doufáme, že Šeříky pro mír budou projektem, který odlišné kultury zase o trochu víc sblíží…

 

Zuzana Šullová, studentka FF UK v Praze, toho času na stáži v České škole bez hranic v Londýně

 

 

Vydavatelem Českého dialogu je Mezinárodní český klub

Informace o webu

jeja.cz 2012