Divadelní jaro v Praze

Olga Szymanská 4 2015 Kultura česky

Vím, že víš, že vím…

Simona Stašová a Michal Dlouhý v Divadle ABC hrají manželský pár

Od března se v Divadle ABC hraje dlouho očekávaná premiéra italské komedie, ve které se v režii Vladimíra Strniska představují v hlavních rolích Simona Stašová a Michal Dlouhý.

Komedie plná překvapení, zvratů, krásných lží, bouřlivých scén i italského humoru. Co se stane, když člověk začne na svůj život pohlížet očima těch druhých? Na počátku pouhý omyl: soukromý detektiv si splete sledovanou osobu a místo manželky prominentního politika začne sledovat úplně obyčejnou rodinu. Co se skrývá pod pokličkou zdánlivě všedních dní všedního manželského páru středních let?

Onen manželský pár hraje právě Simona Stašová, která si za svého hereckého partnera vybrala Michala Dlouhého. „Je to pravá tragikomedie. Je to bláznivý, ale hra má neuvěřitelnou hloubku,“ říká o inscenaci herečka. O spolupráci s ním a s režisérem Vladimírem Strniskem uvažovala již delší dobu, protože se spolu pracovně potkali již před lety v Činoherním klubu. Na hru Rodolfa Sonega a Renata Giordana ji upozornila překladatelka Karina Havlů. Pro herečku je Itálie srdeční záležitostí.

V Divadle ABC jsou Simona Stašová i Michal Dlouhý stálými hosty a diváci je zde mohou vídat v oblíbených inscenacích – Simonu Stašovou v Shirley Valentine, Michala Dlouhého v komediích Listopad a Hráči.

 

Dohazovačka

Divadlo Na Fidlovačce - v režii Zdeňka Duška se v hlavních rolích představuje Eliška Balzerová a Zdeněk Maryška.

Americký dramatik a spisovatel Thornton Wilder zastával ideu „Je třeba milovat život, abychom jej mohli žít, a je třeba život žít, abychom jej mohli milovat“. Toto Wilderovo heslo i jeho osobní životní eskapády jistě pak souvisejí i s hrou Dohazovačka – vždyť právě dobrodružství jako taková jsou jejím ústředním tématem!

Nejen titulní postava Dolly Leviová, ale i mnohé další postavy se rozhodnou, že po letech dřiny a odříkání si přeci mohou dovolit trochu si užívat. Nebojí se riskovat a vyrážejí dobrodružství vstříc. Jen tak mohou v životě objevit něco nového.

 

Audience u královny

Stavovské divadlo - Peter Morga/ v překladu Zuzany Joskové a režii Alice Nellis se v hlavní roli představuje Iva Janžurová

Její Veličenstvo Alžběta II., královna Spojeného království a dalších dominií britské koruny, je hlavní postavou této nové anglické hry. Dějiny dramatu Anglie vidíme v jeden dnu v týdnu, kdy přijímá královna své premiéry ke konzultacím. A právě ty jsou námětem hry, která je svým způsobem pohádkou o monarchii v moderním světě. Divadlem o každodenní politice a politicích obecně, byť jsou v této hře přítomni prakticky všichni konkrétní premiéři od Winstona Churchila, přes Margaret Thatcherovou po Davida Camerona.

Politika se všemi svými záludnostmi je konfrontována s jistým nadčasovým archaickým principem kontroly demokratické vlády. Ne, nejde tu o oslavu monarchie, byť vedle mnoha britských premiérů je hlavní hrdinkou právě Alžběta II. Jde o pohled na tíži politiky z jiného úhlu. Z úhlu, který neznáme.

Inscenace pod záštitou JE Jan Thompson OBE, velvyslankyně Spojeného království Velké Británie a Severního Irska v České republice.

Garderobiér

Divadlo Bez zábradlí - Ronald Harwood/Režie: Karel Heřmánek, překlad Jan Hančil, Hudba: Peter Charlton, Výprava: Jan Dušek, Asistenti režie: Lenka Fohlová, Jiří Reichel, Maska krále Leara: Milan Vlček

Role garderobiéra je velkou hereckou příležitostí pro Josefa Cardu: "Nikdy jsem neměl vysněné role, ale po nazkoušení hry Garderobiér bych byl hodně naštvaný, kdyby mě role Normana minula", říká herec.

Dvou sté dvacáté sedmé představení Krále Leara. Kdysi hvězdný shakespearovský herec a despotický principál kočovné společnosti, který si říká Sir, je u konce s dechem. Na Londýn dopadají bomby nacistické Luftwaffe, ale ani ty Sirovi nezabrání v touze hrát. Celý svůj život zasvětil divadlu. Teď ho ale zrazuje paměť, zdraví. Po boku mu však stojí jeho věrný garderobiér Norman, který nejenže o svého pána oddaně pečuje, ale zároveň mu pomáhá sehrát jeho poslední velkou roli. Shakespearovské drama se prolíná s životní realitou. Dramatické situace střídá humor. Hra je zároveň poctou divadlu, herectví i všem anonymním lidem ze zákulisí, bez nichž by divadlo nemohlo být, i poklonou Shakespearovi. Jeden z nejslavnějších pohledů do divadelního zákulisí od autora oscarového Pianisty - Ronalda Harwooda. Autor sám byl kdysi osobním garderobiérem u sira Donalda Wolfita v Shakespearovské společnosti. Tuto svou zkušenost později zúročil k napsání své hry, díky níž dosáhl v roce 1980 celosvětového uznání. V roce 1983 vznikl podle jeho scénáře stejnojmenný film režiséra Petera Yatese s Albertem Finneym a Tomem Courtenayem v hlavních rolích - získal pět nominací na Oscara. Od roku 2014 Divadlo Bez zábradlí uvádí také Harwoodovu hru Kvartet v režii Petra Slavíka.

Hrají: Karel Heřmánek, Josef Carda, Barbora Kodetová, Dana Syslová, Eva Josefíková, Zdeněk Dušek, Karel Heřmánek jr./ Martin Kubačák

Foto ke článku je z této hry.

osa

Vydavatelem Českého dialogu je Mezinárodní český klub

Informace o webu

jeja.cz 2012