Stalo se v březnu... a stojí za pozornost

Venda Šebrlová 4 2015 Aktuality česky

Byla to síla! Celý národ byl od rána do rána bombardován názory lidí z politiky i hospod na průjezd amerického konvoje ze spojeneckého cvičení v pobaltských republikách. Když pomineme cvoky, kteří srovnávali americké vojáky s nájezdníky z vesmíru, bylo to asi takto: většině lidí to bylo jedno, ostatní s průjezdem souhlasili - až na pár desítek zarputilců, kteří naopak trvali na okamžitém, ale okamžitém zákroku proti „okupaci!” Ale děly se i jiné věci...

 

X Miloš Zeman bude jednou z mála hlav států, které se zúčastní moskevské oslavy konce 2. světové války. Při impozantní vojenské přehlídce 9. května si na tribuně popovídá se severokorejským diktátorem Kim Čong-unem a čínským prezidentem Si Ťin-pchingem. Jsme zvědaví, co tam zase podivuhodného udělá nebo řekne! Angela Merklová se den před tímto divadlem pokloní v Moskvě u památníku padlých vojáků, přehlídku však považuje za oživování ruského velikášství.

 

X Ministerský předseda Bohuslav Sobotka získal na sjezdu ČSSD znovu předsednické křeslo. Dostal 85% hlasů.

 

X Politická vražda prominentního opozičního politika Borise Němcova na dohled Kremlu rozhodně neposílila sympatie našich lidí k Vladimíru Putinovi. Před vraždou se dokonce na ruském internetu ozývaly názoru, že zrádce je třeba popravit! Byli jsme rádi, že ještě tak daleko v Evropě nejsme.

 

X Oženil se brabeneček... Ale ne! Oženil se kancléř Vratislav Mynář a vzal sobě za ženu (ne sousedovic Mařenu), ale televizní moderátorku Alexandru Noskovou. Za svědka jim šel prezident Miloš Zeman. Podpořil tak svého chráněnce, který je neustále propírán „nepřátelským tiskem” kvůli chybějící bezpečnostní prověrce (o kterou žádal před několika lety) a teď navíc za pár korun koupil vilu ve Strašnicích!

 

X Mluvilo se o povinných odvodech do armády. Po deseti letech, kdy mladí muži na vojnu nemuseli, jsme díky situaci na Ukrajině zjistili: nemáme šanci se ubránit konfliktům. I kdybychom měli mnoho, většina mužů by moderní techniku neuměla ovládat. A už vůbec nemají fyzičku! Povinnou vojnu teď znovu zavedla Litva; Rakousko, Dánsko a Norsko ji nikdy nezrušily.

 

X  V libyjské poušti byl unesen Čech, který tam pracoval šest let pro maltskou naftařskou společnost jako kuchař. Riskoval proto, že měl denní plat 3 700 korun. Jeho osvobození si vyžádá hodně trpělivosti a času...

 

X Naopak na svobodu se po dvou letech dostala Antonie Chrástecká a Hana Humpálová. Ty se vydaly na výlet do Indie po souši, v Pákistánu byly zajaty. O jejich vysvobození se zasloužila turecká humanitární organizace IHH. Zatímco nám všem spadl kámen ze srdce, prezident Zeman se nechal slyšet, že by jim nejraději naplácal na zadek za jejich hloupost.

 

X Když ministr financí Andrej Babiš viděl na vlastní oči spoušť ve vrbětickém areálu skladů munice, zděsil se a dal ministru vnitra Milanu Chovancovi na odklízení dalších 47 milionů korun.

 

X Záhadně zemřel velmi vlivný lobbista a milovník muzikálových divadel (a hereček) Petr Kovarčík. Byl mj. blízkým přítelem Václava Klause. Policie oznámila, že zemřel ve svém bytě: uklouznul v koupelně a rozbil si hlavu o umyvadlo. Prezident Zeman o této verzi  silně pochybuje.

 

X Češi patří k největším konzumentům léků na světě. Průměrný senior bere čtyři až šest léků na předpis a další si dokupuje. Zdravotní pojišťovna Škoda ovšem objevila pacientku, která současně užívala 37 léků! Některé z nich se naprosto nesnášely (znamenalo to na 400 nevhodných interakcí!).

 

X Primátorka Prahy Adriana Krnáčová (ANO) označila stavaře tunelu Blanka za debily! Firmy se totiž navzájem obviňují za chyby, které vyplouvají na veřejnost při každém novém slibu, že Blanka bude otevřena. Teď se ovšem společnými silami opřely do primátorky, že nemá mediální kulturu!!

 

X Rozpadlo se hnutí Úsvit a jeho devět členů na sebe navzájem plive. Tomio Okamura ječí jako tur o zradě a svých dobrých úmyslech. Byl navíc vyloučen ze stranického parlamentního klubu!

 

X Bylo nám moc a moc líto, že zemřel spisovatel Terry Pratchett (66).  Jeho knihy o Úžasné Zeměploše milují lidé na celém světě. Minulé léto napsal poslední knihu, pak už jen pomalu umíral na Alzheimerovu chorobu. Stonal celkem osm let. Na její výzkum daroval milion dolarů, hodně mluvil o nemoci a jejích následcích, obhajoval právo i na asistovanou smrt. Zemřel doma, v rodinném kruhu a na jeho posteli spala kočka. Budiž mu Zeměplocha lehká!

 

X Celý filmařský svět byl šokován: zemřel český kameraman Miroslav Ondříček (80). V 60. letech se proslavil především filmy s Passerem, Němcem a Formanem. Točil se světovými hvězdami - ale bolševikům nebyl dost dobrým reprezentantem socialistického státu. Takže v 70. letech nesměl za hranice. „Utěšuje mě jen, že krása, kterou vytvořil na plátně, tady zůstane navždy” napsal Miloš Forman pro MF Dnes.

 

X Viděli jsme částečné zatmění Slunce a byla to moc krásná podívaná. Nad Prahou bylo jasno a všichni v ulicích koukali k nebi. V jazykovce nám dokonce dala lektorka přestávku!

 

X A tradiční dobrá zpráva na konec: o penězích. Máte jich málo? Koupili jste nějakou zbytečnost? Nemůžete na tom být hůř, než společnost Pražské služby! Ta nakoupila 36 tisíc popelnic za desítky milionů korun - nemá však právo je využít. Není totiž stoprocentním vlastníkem firmy, která odpadky odváží. Takže nové kolo nebo kabelka ani nestojí za vrásky!

 

Venda Šebrlová

 

Vydavatelem Českého dialogu je Mezinárodní český klub

Informace o webu

jeja.cz 2012