Všechny moje Ameriky

Venda Šebrlová 4 2015 Knihy česky

Eva Střížovská

Všechny moje Ameriky    I. Cali

 

Autorka je posedlá cestováním. To nakonec vysvětluje v předmluvě: vynahrazuje si léta za drátěným plotem. Začala navštěvovat své kamarády, kteří emigrovali. A ti jí představili další a další lidi s podobným osudem. Poznala kus světa, obývaného Čechy a Moravany.

 

„ Člověk považuje některé dny svého života za nešťastné. I my jsme se cítili na dně, když jsme se ožebračení, jako uprchlíci plížili nocí u Aše z milované vlasti do ciziny, do neznáma. Ztráceli jsme tím momentech vše, co jsme milovali: své matky, přátele, svou vlast, vzdělání i rodný jazyk. Čas ukázal, že to bylo to nejlepší, co jsme v ty dne mohli udělat” píše např. Jiřina Teyrovská (Georgina Teyrovsky). Stará dáma žila v době autorčiny návštěvy v penzionu pro starší osoby, kam se před pár lety odstěhovala se svým manželem. Kdysi spolu začínali v Austrálii, která však k Evropanům nebyla příliš vlídná.

Zajímavé jsou osudy spisovatelky a cestovatelky Katky Dehningové, která právě v Kalifornii objevila přírodu i lidi z celého světa. Např. Marii Dolanskou, která do své poslední chvíle (narodila se 1921 ve Vídni, odešla s rodiči do Československa a v roce 1948 emigrovala) byla opravdovou vlastenkou.

Eva se nikdy osobně nesetkala s renesančním umělcem Eduardem Ingrišem, ale představuje jej jako významného přítele cestovatele Miroslava Zikmunda. Byl mj. i zaníceným trampem a skladatelem: znáte jeho zlidovělou písničku Temně hučí Niagara?

 

Myslela jsem si, že už o osudech Čechů a Moravanů v zahraničí není co psát. Mýlila jsem se: jejich drama útěku za hranice je podobné, ale ne stejné. Šli za svobodou - tam se nikdo neptal po stranické příslušnosti ani nechtěl vidět rudou knížku. Emigranti ji ani nikdy neměli... Amerika jim nabídla možnost ukázat, co umějí. Někomu se to nepovedlo, obrovská většina však dokázala pracovitostí a rozumem vyhrát a překonat i jazykovou bariéru. Navíc dali Americe chytré a dobře vychované děti.

Knihu vydal Mezinárodní český klub v krásné grafické úpravě Františka Lávičky. Objednat si ji můžete na adrese:

Česky-dialog@seznam.cz

Budou vám k dispozici i předchozí knihy Evy Střížovské.

 

Venda Šebrlová

 

Vydavatelem Českého dialogu je Mezinárodní český klub

Informace o webu

jeja.cz 2012