Americké umění v Praze

Jedna z nejznámějších soukromých sbírek výtvarného umění GOETZ, sídlící v Mnichově, se původně zaměřila na díla italského Aerte Povera a minimalistickou malbu, v poslední době rozšířila svůj zájem i o americké umělce. Na padesát je jich tu zastoupeno celými kolekcemi a Sbírka Goetz je tak jednou z nejobsáhlejších posledních dvou desetiletí. Proto díky projektu známých švýcarských architektů J. Herzoga a P. de Meurona nechala sběratelka Ingvild Goetz (nar. 1933) postavit vlastní muzeum, kde se pravidelně konají výstavy z ;bohatého fondu sbírky a jsou provázeny výpravnými katalogy. Putují pak po muzeích v Hamburku, Kolíně, Mnichově či Vídni. Nikdy však nebylo americké umění muzea představeno v takovém rozsahu jako v pražské Galerii Rudolfinum.
Po čtyřiceti letech se tímto projektem nabízí možnost znovu vzbudit zájem veřejnosti o soukromé sběratele a posílit diskusi o významu právě soukromého sběratele pro současné umělecké dění.
Výstava přináší jedinečný pohled na americkou výtvarnou scénu 80. a 90. let. Mladí umělci se zabývají, na podkladě vlastních zkušeností, otázkami vlastní identity. Kolekce představuje přes stovku prací od čtrnácti výtvarníků, kteří jsou vždy zastoupeni větším množstvím děl. Za starší generaci Jenny Holzer svými výroky hledá společenské pozice, Cady Noland odhaluje předsudky v amerických mýtech, Mike Kelley si bere pod lupu svět populární kultury. Generaci vyrostlou v ;televizní době zastupuje Richard Prince se snímky v obrazovém toku médií nebo Louise Lawler se ve svých fotografiích zabývá otázkou autonomie výtvarného díla. Hledáním nových cest v malířství si tvůrci vytvářejí, i přes abstraktní vzhled pláten, vztah k reálnému světu -- např. u Carolla Dunhama ke světu podvědomí. V 90. letech nejmladší generace umělců využívá masmédií, aby narušila prostorové i časové dimenze v projevu.
Jakou pozici má v takovém světě člověk jako jednotlivec? Může mít určitou společenskou, kulturní nebo pohlavní identitu? Tyto otázky vyslovila na zahájení výstavy kurátorka Noemi Smolik (původem z Prahy, nyní v Mnichově), která připravila také katalog (s 81 reprodukcemi a příspěvky fundovaných autorů i Ingvild Goetz). Najdeme i ve videích a filmech výrazné osobnosti Matthewa Barneyho, jehož film CREMASTER 2 (z r. 1999) bude během výstavy promítnut v divadle Archa v Praze. Připraveny jsou také koncerty mladých českých a amerických umělců.
Výstava v Galerii Rudolfinum trvá do 2. září 2001.
Olga Szymanská
Jak přispět na provoz
Český dialog vzniká díky dobrovolným finančním příspěvkům lidí po celém světě.
I vy můžete přispět na jeho provoz libovolnou částkou.
Jak publikovat článek
Po domluvě je možné publikovat na stránkách vlastní texty!
inzerce

Eva Střížovská
Howdy from Texas II
Češi v Texasu jsou výrazná a specifická komunita, která žije v tomto státě USA již od 19. století.
Reportážní česko-anglická publikace šéfredaktorky Českého dialogu.
Brožovaná publikace, 184 stran, cena v ČR 200 Kč + poštovné, objednávejte na: strizovska@seznam.cz
(ceny a platby pro zahraničí sdělíme)
Spřátelené instituce
- Anlet
- Beseda - Belgie
- Czechevents.net
- Czechfolks.com Plus
- Czechoslovakstalks.com
- Časopis Čechoaustralan
- Česká centra
- Česká škola bez hranic
- Český výrobek
- Demokratický klub
- Jana Garnsworthy DipTrans IoLET
- krajane.net
- Libri prohibiti
- Nový domov, Toronto
- Průvodce Rychnovem
- Rádio Perth
- Rádio Praha
- Velehrad