Politikon o přímé demokracii, Zemanovi a hodnotách

Mír se musí vybojovat, učil jsem se na vojně, a proto prý máme armádu a já jsem její součástí. Jenomže mi napsali do složky poznámku „syn živnostníka“ a poslali do lesů na slovensko – ukrajinské hranici ke spojařům tahat špulku s drátem na zádech mezi velitelskými stany kilometry od sebe. V blátě i metrovém sněhovém zavátí. Na Univerzitu Karlovu mě nepustili. To bylo poprvé, kdy jsem do hloubky přemýšlel o lidských hodnotách. Po roce 1968 jsem studoval v zahraničí a po odchodu sovětské okupační armády jsem o hodnotách opět usilovně přemýšlel, a o přímé demokracii, která snad po roce 1989 tu měla být. Vrátil jsem se. „Pro člověka na této planetě je vše marnost a nebude-li žít v míru a lásce, nic vyššího nenajde,“ četl jsem někde a přijal to.
Potěšilo mne, že 1. odstavec 2. článku nově přijaté a stále současné Ústavy říká, že „lid je zdrojem veškeré státní moci“, a hned další odstavec tvrdí, že „zákon může stanovit, kdy lid vykonává státní moc přímo.“ Ten zákon je myšlen jako zákon o referendu. Politické strany si moc rozdělily mezi sebe, lidu právo rozhodovat o svém osudu ukradly a on si to nechal líbit. Zákon o referendu stále přijat nebyl a my lid volíme hamižné stranické kádry poplatné hamižným akcionářům hamižných nadnárodních společností a bank, aby nám vládly. Nikdy mě nenapadlo, že přímá demokracie může také znamenat přímé rozkrádání národního majetku, majetku lidu, což si lid sám a demokraticky zvolil. Dokonce i nové strany a hnutí, Věci veřejné a Úsvit přímé demokracie, zklamaly a zlodějčily úplně stejně, jako strany zaběhnuté.
Do sídla českých králů jsme si posadili prezidenta – škůdce, který se na trůn veřejně prolhal, a trpíme mu skandály a škody místní i ty s ostudným mezinárodním dopadem. Když teď prezident – škůdce prohlásil, že dvě Češky, Antonii a Hanu zachráněné po dvou letech v Pakistánu, nepřijme, protože „jednaly neprozřetelně a neprospěly České republice,“ došlo mi, že se opět musím nad smyslem hodnot zamyslet. Děvčata jela přes Pakistán do Indie a na jedné prašné cestě byla unesena blíže neurčenými ozbrojenci. Prožila si něco, co bychom snad žádný z nás si protrpět nechtěl, a potěšilo by, kdyby je Zeman přijal, řekl něco hezkého, dal jim puget a možná medaili za něco. Celý svět o nich pozitivně píše a dělají nám více cti, než na Moskvu zaměřený prolhaný prezident.
Z čehož mi vychází, že je zapotřebí napsat novou Ústavu postavenou na uznávaných židovsko – křesťanských morálních a kulturních hodnotách. Ta by snad opravila škody již napáchané a zamezila novým na obzoru, například rozpínání se islámského náboženství a muslimského způsobu života v našem historickém prostředí.
Zdenek Reimann
How to contribute
The Czech Dialogue exists thanks to voluntary financial donations from people from all over the world.
Even you have the opportunity to contribute to its administration with any amount.
inzerce
Amerika II. aneb z deníčku vydavatelky
Tato kniha vzniká nyní na mém počítači. A je to bomba! Pracuji na ní jen chvílemi (což ovšem obnáší hodiny), protože hlavně denně dělám Český dialog. Ale oba tyto, jak by se dnes módně řeklo – projekty, jsou pro mne moc důležité. Časopis se snažím zlepšovat, přibyli v poslední době dobří autoři, přibývají čtenáři po celém světě…
A kniha? Bude o téměř třiceti letech časopisu, který jako jediný vydávaný z ČR vede léta dialog s Čechy doma i ve světě. Byly všelijaké pokusy jiných zdejších periodik ujmout se tohoto tématu, ale všechny ztroskotaly. Český dialog vytrval a to přes veškeré, a někdy opravdu velmi těžké překážky. Především v prvních ročnících, kterými nyní listuji a vybírám z nich perly, jsou velmi cenné články od autorů věhlasných jmen jako je Josef Škvorecký, Jaroslav Strnad, Alexander Tomský, Jiří Ješ aj., či neznámých, ale kteří napsali ze světa, kde žijí, zajímavé postřehy, ohlasy či názory. První ročníky byly opravdu mimořádně živé a dynamické. Po mé první cestě do daleké Austrálie v roce 1997 se začala českou společností šířit „blbá nálada“ a i ta je zde velmi plasticky vylíčena.
Kromě politiky jsou zde samozřejmě i moje cesty do světa za krajany. Napsala jsem o nich sice už pět knížek, ale ne o všem…tady to pokračuje. Například New York, Kanada, Jižní Amerika, Švédsko aj. A na webových stránkách budu ráda uveřejňovat některé ukázky a vy je, doufám, budete rádi číst. Budou nejspíš v rubrice OSTATNÍ, ale ještě před tím, než tam spadnou, tak na stránce hlavní.
Jestli budete mít o knížku zájem, už se můžete hlásit, promítnu do množství tištěných výtisků.
Eva Střížovská
Pište na cesky-dialog@seznam.cz
nebo volejte na tel. 739 091 057
Spřátelené instituce
- Anlet
- Beseda - Belgie
- Czechevents.net
- Czechfolks.com Plus
- Czechoslovakstalks.com
- Časopis Čechoaustralan
- Česká centra
- Česká škola bez hranic
- Český výrobek
- Demokratický klub
- Jana Garnsworthy DipTrans IoLET
- krajane.net
- Libri prohibiti
- Nový domov, Toronto
- Průvodce Rychnovem
- Rádio Perth
- Rádio Praha
- Velehrad