Slovo na duben

Američané versus "ti Amerikáni"
Dnešní den, 29. březen je ve znamení průjezdu amerických vojáků z Pobaltí naším územím na základnu do Německa. Čtěte glosu Vendy Šebrlové o tom, jak to vypadalo včera na Václavském a Náměstí Míru v Praze. Já jsem příjezdy amerických kolon na různých místech Česka sledovala pozorně v TV a v rádiu. A sem tam jsem si musela otřít oči kapesníkem…
Patřím totiž mezi ty, kteří mají Ameriku rádi. Netvrdím, že všechno americké je nejlepší, ale když tam přijedu, cítím se tam dobře a svobodně. Slovo Amerikáni s mírně hanlivým přízvukem jsem slyšela poprvé v Texasu od dávných moravských přistěhovalců. Ti se s tím ale vyrovnali tak, že jim, „těm Amerikánům“, ukázali, jak si dovedou poradit s neznámou zemí, s její půdou, jak dovedou pracovat na farmách a jak si navzájem pomáhat. Oni totiž ti Amerikáni po hnusné válce Jihu proti Severu zrovna v Texasu moc pracovat neuměli. Dosud na to měli černochy. Takže jsem tam slyšela třeba: „Hele Evo, koukni se doleva, doprava, koukni se okolo do celého kraje, to všechno tady vlastní pilní Češi, co to postupně koupili od těch Amerikánů!“
Ale zpět k vojenským kolonám. Dojímaly mne davy usměvavých lidí a dětí, které konvoje zdravily, mávaly na ně a podávaly jim koláče či v některých případech i panáky slivovice. A byla jsem ráda, že těch, kteří Ameriku nenávidí , tam bylo jen maličko. Ale jsou. A mají notnou nápovědu z Ruska. Samozřejmě komunisté a pak další, kteří mají mozek menší než kaštan, sebevědomí na nule a potřebují na sebe jakýmkoli způsobem upozornit. Mám i mezi svými známými takové, kteří mi říkají „Hele, ta Amerika, ta ale není dobrá, viď?“ A já se na oplátku ptám: „A byl jsi tam někdy?“ Samozřejmě, že ne.
Když se z Kalifornie vrátil po létech spisovatel Jan Beneš a usídlil se v malé vsi, asi 40 km od Prahy, také mu tam říkali ten Amerikán. Jaké měl vztahy se sousedy přesně nevím, ale vím, že se zasebevraždil vlastní pistolí. (Více o něm v mé knížce Cali.)
A ještě něco - v květnu budeme slavit 70 let osvobození od války. Poprvé ve svém podobně starém životě jsem se v novinách dočetla o tom, že nás Rusové neosvobodili, ale zahájili okupaci a znásilnili na tisíce či snad miliony našich žen. Mnohé z nich po násilí dvaceti či více vojáků-zvířat, zemřely. Mnohé pak porodily nechtěné děti, atd. "A co černouškové, kteří se narodili ženám na Šumavě a v Plzni, kam přijela americká armáda?" ptají se ti američtí odpůrci. Ano, měla jsem dobrou kamarádku v dětství – Milušku, mulatku. Ale bylo to trošku jinak. Zatímco před Rusy schovávaly rodiče nezletilé dívky v uhlí ve sklepech, do náručí amerických vojáků jim dívky skákaly dobrovolně. Jestli za žvýkačky či nylonky teď nebudu rozebírat, ale bylo to JINAK. Tak, jako je jiná povaha Rusů a jiných národností, to už také nechci rozebírat. Každý, kdo má mozek větší než kaštan, to ví.
Eva Střížovská
Jak přispět na provoz
Český dialog vzniká díky dobrovolným finančním příspěvkům lidí po celém světě.
I vy můžete přispět na jeho provoz libovolnou částkou.
Jak publikovat článek
Po domluvě je možné publikovat na stránkách vlastní texty!
inzerce

Eva Střížovská
Howdy from Texas II
Češi v Texasu jsou výrazná a specifická komunita, která žije v tomto státě USA již od 19. století.
Reportážní česko-anglická publikace šéfredaktorky Českého dialogu.
Brožovaná publikace, 184 stran, cena v ČR 200 Kč + poštovné, objednávejte na: strizovska@seznam.cz
(ceny a platby pro zahraničí sdělíme)
Spřátelené instituce
- Anlet
- Beseda - Belgie
- Czechevents.net
- Czechfolks.com Plus
- Czechoslovakstalks.com
- Časopis Čechoaustralan
- Česká centra
- Česká škola bez hranic
- Český výrobek
- Demokratický klub
- Jana Garnsworthy DipTrans IoLET
- krajane.net
- Libri prohibiti
- Nový domov, Toronto
- Průvodce Rychnovem
- Rádio Perth
- Rádio Praha
- Velehrad