Dragounská jízda

Venda Šebrlová 3 2015 Aktuality česky

 

 

„Za co tě platěj, ty zasraná amerikánko?” řval na mne asi padesátiletý muž. Patřil do houfu odpůrců průjezdu amerického konvoje Českem a nad hlavou měl rudou vlajku KSČM. Já jsem stála v houfu podporovatelů americké armády. „Víte co, pane? Jděte do prdele nebo do Ruska!” zaječela jsem na něj. „Ano!” podpořili mne nejbližší lidé. „My jim dáme na jízdenky!”

 

Byla sobota odpoledne 28. března, stáli jsme uprostřed Václavského náměstí. Několik stovek lidí pečlivě sledovaly desítky policistů.

Četla jsem si transparenty a poslouchala skandování obou skupin:

Ami go home! Pravda vítězí! Tanks ne, thanks! AMI here, KSČM ven! Čechy nejsou Kosovo! Ami stay here! Stop US konvoji! War killers, hands away from Europe!

Řev se ve tři hodiny prudce stupňoval. „Ať žije Havel, ať žije Havel...!” „Zeman, Zeman...!” Bolševici pískali na píšťalky a troubili na dětské trumpetky.

KSČM měla demonstraci dobře připravenou: stánky s podpisovými archy, pódium. Na jednou se ozvala hymna a postarší dvojice zpěváků zapěla Kde domov můj... Pak začal proslov.

Prošla jsem zástupem a prodrala se ke stanici metra. Dvě stanice a byla jsem na Náměstí míru. V 15.25 tam byl naprostý klid. Lidé si užívali sluníčka a potulovali se mezi stánky velikonočního trhu. Jedinou připomínkou blížící se manifestace byl pán v zelených maskáčích a přílbou na hlavě. Na schodech kostela sv. Ludmily sedělo pár lidí a opalovalo se. Pohoda... Televizáci zkoušeli mikrofony a natáčeli první rozhovory. To bylo v 15.35 hod.  Pak se objevila červená dodávka s poutačem: My jsme NATO, patříme tam! Na druhé straně bylo: Američané jsou naši spojenci!

Od metra přicházejí lidé s americkými vlajkami, vlajkami NATO a EU. Je tady klid, jen pár policistů stojí bokem kostela, objevují se fotografové. Přišel pán s ukrajinskou vlajkou a ve stejně barevném tričku.

Promluvila mj. i starostka Prahy 2 Jana Černochová, Bohumil Doležal citoval výzvu, abychom byli ve spolupráci se spojenci rozhodnější a důslednější než dosud.  Zástupce ekumenické církve připomenul Mistra Jana Husa, který už před staletími hlásal, že „Pravda vítězí, i když občas poražena bývá”.  Karel Schwarzenberg prohlásil, že demonstrace je krásná věc, ale práce začíná zítra: svobodu je třeba bránit, to musí každá generace! Poslanec v EU a novinář Jaromír Štětina především zdůraznil, že nebezpečí ze strany Ruska hrozí nejen Ukrajině, ale také nám.

Na závěr setkání souznějících lidí zazněl dopis prof. Tomáše Halíka, který uvítal návrat do západní civilizace a podpořil spojence. Označil Putina za válečného zločince, rozdmýchávajícího ruské imperiální sny. Připomenul verbování statistů, kteří projevují nesouhlas s průjezdem amerických jednotek.

Setkání na Náměstí míru symbolicky završily zvony, svolávající ke mši. Byla sobota v podvečer, vonělo cukroví ze stánků a lidé si začali povídat.

(Konflikty mezi skupinami pro- a proti přejezdu vojska pokračovaly večer před Americkým velvyslanectvím. Tam už policie tvrdě oddělila obě skupiny lidí. Je s podivem, že nedošlo během soboty k žádné rvačce - určitě ne oficiálně.)

 

Venda Šebrlová

Vydavatelem Českého dialogu je Mezinárodní český klub

Informace o webu

jeja.cz 2012