Slavnostní setkání s Tomášem Sedláčkem

2 2003 Aktuality česky
obálka čísla

Koncem letošního ledna se dožil 85 let generálporučík Tomáš Sedláček, čestný předseda Československé obce legionářské. Při této příležitosti mu ministr obrany České republiky Jaroslav Tvrdík předal osobní dar s věnováním. Setkání se uskutečnilo ve Vojenském klubu v Praze za účasti řady významných hostů.

Tomáš Sedláček absolvoval Vojenskou akademii v Hranicích v roce 1938. V roce 1940 opustil protektorát a přes řadu zemí se dostal do Francie, kde nastoupil k 1. československé pěší divizi. Po pádu Francie se přes Gibraltar dostal do Anglie. Zde absolvoval několik kurzů a od srpna 1943 do února 1944 působil na vlastní žádost u britského dělostřeleckého pluku. V září 1944 byl přemístěn k 2. československé samostatné paradesantní brigádě v SSSR a v říjnu téhož roku byl nasazen k pomoci Slovenskému národnímu povstání. Od konce října 1944 do února 1945 bojoval se zbytky brigády společně s partyzány v Nízkých Tatrách. Po osvobození území se připojil zpět k 2. československé samostatné paradesantní brigádě. V letech 1946 -- 1948 absolvoval Vysokou školu válečnou.

V říjnu 1951 byl Tomáš Sedláček propuštěn z činné služby a byla mu odňata hodnost majora. Poté byl odsouzen pro velezradu a vyzvědačství k doživotnímu trestu odnětí svobody, který byl postupně změněn na odnětí svobody na 20 let. Po soudní rehabilitaci mu byla vrácena hodnost majora. Do hodnosti generálporučíka byl jmenován dne 8. května 1998.

Jaroslav Prošek

Vydavatelem Českého dialogu je Mezinárodní český klub

Informace o webu

jeja.cz 2012